• Podujatia

Články s novinkami


Späť

Tvoje prvé pracovné miesto EURES pomohlo mladej Talianke nájsť si prácu aj samu seba, v Portugalsku

Federica Passananteová pochádza z ostrova na Sicílii, na ktorom je, ako vo väčšine južného Talianska, miera nezamestnanosti stále vysoká aj desať rokov po celosvetovej finančnej kríze.
Picture

Po absolvovaní štúdia na univerzite v Palerme v odbore priemyselný dizajn Federica vystriedala niekoľko krátkodobých nestálych zamestnaní a odborných stáží, pričom ani jedno nevyústilo do dlhodobej pracovnej skúsenosti.

„Nedarilo sa mi nájsť si stabilnú prácu vo svojom odbore, ale takisto som chcela skúsiť šťastie v zahraničí, keďže som neabsolvovala Erasmus [výmenný študijný program],“ vraví Federica. Preto si začala hľadať pracovné príležitosti v iných európskych krajinách.

Federica sa ešte počas štúdia zaregistrovala na portáli EURES a vtedy našla reklamu na program Tvoje prvé pracovné miesto EURES (YfEj). Keď si po ukončení štúdia hľadala prácu, dopočula sa od známeho, že portál EURES spolupracuje s mnohými spoločnosťami v Portugalsku a rozhodla sa svoje hľadanie zamerať na túto krajinu.

Krátko nato sa Federica prihlásila na jednu pracovnú ponuku celosvetového poskytovateľa externých zdrojov Sitel. Ako každá celosvetová spoločnosť, aj Sitel potrebuje zamestnancov zo zahraničia, ktorí ovládajú rôzne jazyky na úrovni materinského jazyka.

Potom, ako si Federica podala prihlášku, náborový proces prebehol veľmi rýchlo. „Po niekoľkých pohovoroch cez telefón a Skype so zástupcom oddelenia ľudských zdrojov a vedúcim tímu spoločnosti Sitel mi o pár dní ponúkli prácu,“ hovorí.

Po prijatí pracovnej ponuky program Tvoje prvé pracovné miesto poskytol Federice finančnú podporu a hlavný úrad pre zamestnávanie portálu EURES spolu so zástupcom oddelenia ľudských zdrojov spoločnosti Sitel pomohli s vybavovaním administratívnych záležitostí. Navyše jej spoločnosť po príchode do Portugalska pomohla nájsť ubytovanie.

Federica bola spokojná s prácou, ktorú jej program Tvoje prvé pracovné miesto sprostredkoval. „Bola to veľmi dobrá skúsenosť,“ dodáva. „Pracovala som v outsourcingovej spoločnosti Sitel na úseku marketingu a komunikácie, kde som bola zodpovedná za starostlivosť o zákazníkov jedného vedúceho celosvetového maloobchodníka a poskytovala som podporu talianskym aj európskym predajcom.“

Počas práce v spoločnosti Sitel Federica prejavila svoj kreatívny talent, keď v roku 2016 vyhrala fotografickú súťaž pre účastníkov programu Tvoje prvé pracovné miesto. „Na portáli EURES som objavila fotografickú súťaž s názvom ‚My YFEj moment‘ («Môj zážitok z YFEj»), do ktorej som prispela svojou fotografiou z mojej skúsenosti v Portugalsku,“ vysvetľuje Federica.

Federica spravila svoju fotografiu s názvom „Discovering Lisbon“ („Objavujem Lisabon“) z jednej vyhliadky na hlavné mesto Portugalska a rieku Tejo. Fotografia predstavuje motív objavovania, pričom vystihuje myšlienku, že program Tvoje prvé pracovné miesto účastníkom umožňuje objavovať nové krajiny a mestá a pritom aj spoznávať samých seba.

Federica ako výherkyňa súťaže získala 500 eurovú poukážku na letenky, ktorá pokryla náklady na jej let domov na Sicíliu. „Potom som sa zúčastnila na odovzdaní cien v Ríme, kde som sa stretla so Susanou Pessoaovou z Európskych služieb zamestnanosti siete EURES v Portugalsku, ktorá mi pomáhala so všetkými administratívnymi záležitosťami počas výberového konania,“ dodala.

Program Tvoje prvé pracovné miesto pomohol Federice nájsť prácu v čase nedostatku voľných pracovných miest v jej domovskej krajine. Federica mala možnosť predĺžiť si svoj pobyt v Portugalsku vrátane práce v spoločnosti Sitel, ale nakoniec sa rozhodla, že sa v auguste 2017 vráti do Talianska, kde jej skúsenosť zo zahraničia pomohla nájsť si relevantnú pracovnú pozíciu.

Dvadsaťosemročná Federica pracuje v oblasti európskej mobility, čo ju veľmi napĺňa, a s radosťou odporúča svoju skúsenosť ďalším uchádzačom o zamestnanie.

„Naším (a mojím) poslaním je pomáhať všetkým nadobudnúť skúsenosti, aké ponúkajú napríklad programy Tvoje prvé pracovné miesto a Erasmus+,“ dodáva. „Ako Talianka zo Sicílie by som bola rada, keby o tomto programe [Tvoje prvé pracovné miesto] vedelo viac ľudí a malo možnosť zúčastniť sa ho.“

Federice však program priniesol viac ako len prácu, ako sa vyjadrila v popise k svojej víťaznej fotografii:

„Skúsenosť z programu YfEj umožňuje spoznávať krásnu krajinu, ale najmä samého seba a svoj potenciál.“

Tvoje prvé pracovné miesto EURES je program pracovnej mobility Európskej únie. Ak chcete získať viac informácií o pracovných príležitostiach a odbornej príprave v celej EÚ alebo nájsť zamestnancov so zručnosťami, aké potrebujete, obráťte sa na jednu zo služieb zamestnanosti programu alebo na miestneho poradcu siete EURES prostredníctvom portálu EURES.

 

Súvisiace odkazy:

Tvoje prvé pracovné miesto EURES

„Discovering Lisbon“ („Objavujem Lisabon“)

Portál siete EURES

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na sieti LinkedIn

 

Právne upozornenie: Sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadneho z uvedených webových sídiel tretích strán.

25/09/2018

vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.