• Podujatia

Články s novinkami


Späť

Z Paríža do Dublinu: príbeh Juliette

Juliette pracovala v Paríži, keď prvýkrát natrafila na sieť EURES. Absolventi obchodných škôl vo Francúzsku nachádzajú až 90 % pracovných miest zodpovedajúcich ich vzdelaniu v Paríži. Juliette túžila po zmene a plánovala odísť do zahraničia. Keďže ako dobrovoľníčka už mimo krajiny pracovala, rozhodla sa, že nadišiel čas hľadať si prácu v zámorí.
Picture

Juliette sa zaregistrovala vo francúzskej pobočke siete EURES (Pôle emploi), aby jej pomohla pri hľadaní práce v zahraničí. Spolupracovník francúzskej pobočky siete EURES Sébastien Faure poradil Juliette, aby sa zamerala na spoločnosti v Írsku, pretože práve tie prijímajú veľký počet mladých ľudí z rôznych krajín. Francúzska pobočka siete EURES pomohla Juliette pri hľadaní zamestnania aj tým, že ju neustále povzbudzovala, aby to nevzdávala, a to aj vtedy, keď už strácala nádej. Navyše jej poskytla i finančnú pomoc, aby sa mohla zúčastniť na pohovoroch.

Sébastien, ktorý vo franzúzskej verejnej službe zamestnanosti pracuje od roku 2007, poskytol Juliette individuálnu podporu. „Pracujem v oddelení pre medzinárodnú mobilitu a pracovné zaradenie v Pôle emploi a som jedným zo 70 zamestnancov siete EURES vo Francúzsku,“ vysvetlil. „V rámci projektov mobility pomáhame približne 7 000 uchádzačom o zamestnanie a propagujeme okolo 6 000 pracovných ponúk ročne z celého sveta. Naším poslaním je podporiť uchádzačov tým, že im poskytneme informácie o životných a pracovných podmienkach, akoa j pomôcť im pri hľadaní práce v Európe a na celom svete. Európskym a zahraničným spoločnostiam ponúkame pomoc aj pri nábore a v súvislosti s digitálnymi službami.“

Vďaka sieti EURES získala teraz Juliette zmluvu na neurčitý čas, pričom pracuje pre cloudovú platformu pre správu vzťahov s klientmi so sídlom v Dubline, ktorá pomáha spoločnostiam v komunikácii s ich zákazníkmi. Do tejto spoločnosti nastúpila vo februári 2019 v rámci ich programu pre absolventov so špecializáciou na oblasť predaja. Práca v zahraničí umožnila Juliette, aby sa zoznámila s novými ľuďmi a aby si zlepšila angličtinu. „Tým, že som zostala v Európe, môžem často navštevovať svoju rodinu a priateľov a zároveň nadobudnúť plnohodnotné pracovné skúsenosti v zahraničí,“ vysvetlila.

Pri presťahovaní za prácou do novej krajiny bolo pre Juliette najnáročnejšie vybavovanie administratívnych formalít, ako aj to, že sa ocitla ďaleko od svojej rodiny a priateľov – napriek tomu, že ich delí od seba len niekoľko hodín letu. Priznala, že ťažko si zvykala aj na počasie. „Írsko je však úžasná krajina a žijú v tu fantastickí ľudia,“ priznala. „Dublin je veľmi dynamické mesto s mnohými ľuďmi z rôznych krajín, čo je vzrušujúce.“

A čo by predovšetkým poradila ľuďom, ktorí uvažujú o vycestovaní do zahraničia za podobnou skúsenosťou? „Neváhajte sa prihlásiť. Nebojte sa. Život v zahraničí je skvelá skúsenosť, vďaka ktorej sa budete môcť osobne rozvíjať a otvoriť si obzory. Sieť EURES rozhodne odporúčam.“

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať zamestnancov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

 

Právne upozornenie: Sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadneho z uvedených webových sídiel tretích strán.

12/09/2019

vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.