• Podujatia

Články s novinkami


Späť

Na cestách s fínskou pobočkou siete EURES

EÚ podporuje rôznorodé projekty na fínskom vidieku. Fínska pobočka siete EURES a Europe Direct Pohjois-Satakunta koncom apríla 2019 pozvali skupinu študentov a učiteľov na autobusovú exkurziu do miestnej oblasti, aby sa osobne presvedčili o výsledkoch tejto podpory.
Picture

 

„Mladým ľuďom sme chceli ukázať, že EÚ poskytuje mnoho rôznych druhov podpory,“ vysvetlila zástupkyňa Europe Direct Krista Antila. „Pomáha to formovať profesionálnu dráhu ľudí a zároveň tiež podporuje ich koníčky, cestovný ruch a spoločenský život. EÚ ponúka aj veľa príležitostí na získanie medzinárodných skúseností.“

„Podľa nás, ak človek vidí veci vlastnými očami a počuje o nich od tých, ktorí na projektoch pracovali, pozitívne posolstvo vníma oveľa efektívnejšie, ako keby len sledoval dokumentárne video alebo počúval prezentáciu v triede,“ dodáva.

Trasa exkurzie bola dôsledne naplánovaná tak, aby sa účastníci mohli dozvedieť o čo najväčšom počte projektov podporovaných EÚ.

 

 

  • Odchod: Študenti a učitelia nastúpili do autobusu pri svojej škole v meste Kankaanpää, ktoré leží na juhozápade Fínska. Počas cesty k prvej zastávke ich zamestnankyňa siete EURES Taina Tuovinen oboznámila so službami siete EURES, ktoré môžu mladí ľudia a zamestnávatelia využívať, zatiaľ čo Krista priblížila projekty financované z EÚ, ktoré majú navštíviť.

  • #1. zastávka: Prvou zastávkou ich exkurzie bol areál Käenkoski v meste Parkano, kde študentom predstavili niekoľko projektov financovaných zo zdrojov EÚ vrátane prístavu pri jazere s plávajúcou reštauráciou, saunou na pláži a ihriska na hranie discgolfu. Študenti si mohli discgolf dokonca i vyskúšať v tamojšom teréne, ktorý vedie cez les. Cieľom hry bolo trafiť disky do 18 košov rozmiestnených na hracej ploche.

  • #2. zastávka: Druhou zastávkou bolo lesnícke múzeum v meste Parkano, ktoré predstavuje dejiny lesného hospodárstva od 60. rokov 19. storočia do súčasnosti. V múzeu, ktoré bolo sčasti financované EÚ, sa nachádza výstavná sieň, drevorubačský zrub, sauna, stajňa pre kone a obchod s lesníckymi strojmi. Študenti mohli okolité prostredie preskúmať a zároveň obdivovať úžasnú scenériu krajiny.

  • #3. zastávka: Ďalšia cesta študentov viedla do parkanského rekreačného strediska Pyhäniemi. V stredisku, ktoré v 60. rokoch 20. storočia založil fínsky podnikateľ Kalevi Keihänen, sa v súčasnosti nachádza viac ako 50 letných chatiek a turistom ponúka široké spektrum aktivít pod šírim nebom. Študenti navštívili objekty financované zo zdrojov EÚ, medzi nimi ihrisko na pláži, outdoorovú telocvičňu, ďalšie ihrisko na discgolf a obnovenú reštauráciu.

  • #4. zastávka: Poslednou zastávkou exkurzie študentov bol dom v dedinke ležiacej na sever od mesta Parkano. Pôvodne v ňom sídlila stará dedinská škola. Dedinčania ho odkúpili od vedenia obce a vďaka finančným prostriedkom z EÚ momentálne prebieha jeho rekonštrukcia.

Ako uviedla zamestnankyňa siete EURES Taina, exkurzia zožala obrovský úspech: „Študenti boli nadšení a chceli vidieť a počuť niečo nové. Niektorí priznali, že ani netušili o investíciách EÚ do objektov blízko ich domovov a mali veľkú radosť, keď sa o nich dozvedeli.“

Krista súhlasila. „Počas výletu boli študenti nadšení a na všetko sa veľmi sústredili. V autobuse sme usporiadali kvíz o tom, čo sa počas exkurzie dozvedeli. Ukázalo sa, že počúvali pozorne. Ich ohlasy na cestu boli veľmi pozitívne a niekto sa dokonca opýtal, či by v budúcnosti mohli mať viac takýchto poučných ciest.“

Plánuje sa v budúcnosti aj iná autobusová exkurzia? Krista je optimistická. „Bola to veľmi dobrá skúsenosť, ktorá priblížila rôznorodé projekty, do ktorých je EÚ zapojená, ako aj to, ako tieto projekty ovplyvňujú každodenný život ľudí vo vidieckych oblastiach Fínska. Išlo takisto o príklad skvelej spolupráce medzi školou, Europe Direct, EURES a miestnymi zúčastnenými stranami. V našej oblasti máme mnoho projektov financovaných EÚ, a preto je to dobrá tematika.“

 

Súvisiace odkazy:

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať zamestnancov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

 

Právne upozornenie: Sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadneho z uvedených webových sídiel tretích strán.

07/06/2019

vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.