• Podujatia

Články s novinkami


Späť

Sieť EURES pomáha hotelovému reťazcu nájsť sezónnych zamestnancov

Španielska hotelová skupina od roku 2015 spolupracuje so slovinskou pobočkou siete EURES pri nábore sezónnych pracovníkov pre svoje hotely v Španielsku a Grécku. Aby sme sa o tejto iniciatíve dozvedeli viac, porozprávali sme sa s Albertom Albom zo skupiny Iberostar a s Aleksandrou Đukićovou, ktorá v tejto náborovej kampani uspela.
Picture

Jazykové zručnosti sú kľúčové

Skupina Iberostar je globálny reťazec v oblasti pohostinstva, ktorý sa špecializuje na luxusné hotely a rekreačné strediská. Skupina vlastní mnoho rekreačných stredísk po celom svete vrátane Španielska, Grécka a Čiernej Hory. V roku 2015 sa skupina Iberostar obrátila na sieť EURES so žiadosťou o pomoc pri hľadaní sezónnych zamestnancov pre svoje európske hotely.

„Nadviazali sme spoluprácu so slovinskou pobočkou siete EURES, pretože sme potrebovali nájsť zamestnancov so znalosťou anglického a nemeckého jazyka,“ vysvetľuje Alberto. „Po preskúmaní všetkých možností sme sa rozhodli, že slovinský trh práce bude dobrým miestom [na hľadanie pracovníkov].“

Významnú časť ponuky skupiny Iberostar predstavujú zábavné služby. Skupina hľadá najmä profesionálov, ktorí povedú jej činnosti v oblasti fitness a wellness, a to predovšetkým počas hlavnej dovolenkovej sezóny. Ako ďalej Alberto uviedol, hotelom sa nie vždy darí nájsť vhodný personál priamo na mieste, preto je dôležité, aby prilákali aj záujemcov zo zahraničia.

„V Španielsku a Grécku pre nás pracuje veľa Slovincov. Keďže potrebujeme animátorov, ktorí ovládajú dva či tri jazyky EÚ, je ťažké pokryť všetky tieto potreby len miestnymi pracovníkmi, a to je dôvod, prečo spolupracujeme so slovinskou pobočkou siete EURES.“

 

Každoročné podujatia

„Každý rok vo februári alebo marci pripravujeme v Ľubľane [hlavnom meste Slovinska] deň pohovorov, aby sme sa stretli s uchádzačmi a predstavili im spoločnosť,“ uviedol Alberto.

Skupina Iberostar sa usiluje zabezpečiť si pracovníkov ešte pred hlavnou letnou sezónou, najväčší nábor teda prebieha počas tohto zimného obdobia. Pre pracovníkov, ktorí hľadajú nové skúsenosti v zahraničí, čo je v oblasti pohostinstva bežné, to môže predstavovať vzájomne výhodnú príležitosť.

Napriek krátkodobému charakteru sezónneho náboru Alberto trvá na tom, že zamestnanci majú aj príležitosti na dlhodobé zamestnanie a rast v rámci spoločnosti, a dokonca sa môžu vypracovať na vedúce pozície.

„Naša spolupráca so slovinskou pobočkou siete EURES  je úspešná. Od roku 2015 každý rok zamestnávame veľa kvalitných slovinských pracovníkov, ktorí pôsobia v našich rekreačných strediskách v Španielsku a Grécku,“ potvrdil.

 

„Do mesiaca som bola na ceste do Grécka“

Jedným zo zamestnancov, pre ktorého bola spolupráca skupiny Iberostar a siete EURES prospešná, je Aleksandra. Tá sa zo Slovinska presťahovala za prácou do Grécka.

„Podala som si žiadosť o prácu v skupine Iberostar prostredníctvom siete EURES,“ spomína Aleksandra. „Našla som inzerát, v ktorom skupina Iberostar hľadala animátorov pre fitness a wellness po celom svete.“

„A tak som skúsila šťastie. O niekoľko dní neskôr som absolvovala stretnutie v Slovinsku, a potom aj pohovor cez Skype. Prácu som dostala a do mesiaca som bola na ceste do Grécka.“

Celý náborový proces prebehol pre Aleksandru hladko. Čo ju však motivovalo k tomu, aby sa presťahovala? „Prečo nie?“, pýta sa. „Noví ľudia, nové skúsenosti, to, čo robím, zbožňujem.“

Vďaka sieti EURES si Aleksandra dokázala nájsť prácu, ktorá ju baví, v novom, vzrušujúcom prostredí inej krajiny EÚ.

Albertov opis skúseností skupiny Iberostar zase poukazuje na výhody spolupráce so sieťou EURES pre zamestnávateľov v oblasti pohostinstva, predovšetkým pre tých, ktorí potrebujú sezónnych pracovníkov ovládajúcich viaceré jazyky.

 

Ak sa o tejto iniciatíve chcete dozvedieť viac, obráťte sa na Katarinu Kavčičovú zo slovinskej pobočky siete EURES na adrese katarina.kavcic@ess.gov.si.

 

Súvisiace odkazy:

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať zamestnancov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

Sieť EURES na Twitteri

Sieť EURES na LinkedIn

 

Právne upozornenie: Sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadneho z uvedených webových sídiel tretích strán.

31/05/2019

vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.