• Podujatia

Články s novinkami


Späť

Výhody dobrovoľníckej činnosti

Aj keď v niektorých ľuďoch môže dobrovoľnícka činnosť v zahraničí vyvolávať obavy, môže ísť aj o skutočne obohacujúcu skúsenosť, ktorá otvára nové možnosti. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime päť najdôležitejších dôvodov, pre ktoré by ste ju mali vyskúšať!
Picture

Zmeňte niečo

Vykonávanie dobrovoľníckej činnosti v zahraničí môže byť skvelým spôsobom, ako zanechať pozitívny dojem a zároveň podporiť vec, ktorú považujete za dôležitú. Ak ste nadšencom prírody, môžete sa prihlásiť na dobrovoľné čistenie pláží alebo národných parkov. Ak zbožňujete zvieratá, možno by sa vám páčila dobrovoľnícka činnosť v niektorom stredisku na ochranu zvierat. Alebo ak vás napĺňa práca s deťmi, možno by ste radi ponúkli pomoc v školskom alebo mládežníckom centre. Existuje nespočítateľné množstvo spôsobov, ktorými môžete počas svojich ciest niečo zmeniť. Pred odchodom si však nezabudnite vyhľadať základné informácie, aby ste sa uistili, že vaša podpora bude udržateľná a bude mať trvalý pozitívny vplyv na spoločenstvo.

 

Rozšírte si možnosti v oblasti zamestnania

Napriek tomu, že budovanie kariéry zrejme nie je hlavným dôvodom na to, aby ste sa podujali na dobrovoľnícku činnosť v zahraničí, skúsenosti, ktoré počas nej získate, významne obohatia váš životopis. Preukážete tým, že ste ochotný skúsiť nové veci a že sa tvrdej práce a záväzkov nebojíte. Vykonávanie zmysluplnej dobrovoľníckej činnosti v zahraničí vás zviditeľní viac na papieri, ale môže vám poslúžiť aj ako výborná téma na rozhovor s potenciálnymi zamestnávateľmi počas pracovného pohovoru.

 

Naučte sa niečo nové

V závislosti od toho, kam idete a čo tam robíte, si môžete byť istý, že počas dobrovoľníckej činnosti si osvojíte nové zručnosti. Môžete sa naučiť niečo konkrétne, ako je napr. varenie, učenie, stavebníctvo alebo techniky v oblasti prežitia. Popri tom si však budete rozvíjať i svoje prierezové zručnosti, akými sú riešenie problémov, tímová práca a efektívna komunikácia. Dobrovoľnícka činnosť v zahraničí je výbornou príležitosťou tiež na to, aby ste sa naučili nový jazyk, keďže budete medzi ľuďmi rozprávajúcimi svojim materinským jazykom a pravdepodobne ho budete neustále používate aj vy.

 

Spoznajte nových ľudí

Ako sme už uviedli, dobrovoľnícka činnosť v zahraničí môže naháňať strach, najmä ak sa na ňu podujmete na vlastnú päsť – ide však o skutočne jednoduchý spôsob, ako spoznať nových ľudí. Objavíte najrôznejších zaujímavých ľudí z celého sveta. Ak sa už v prvý deň chcete zoznámiť ľuďmi, ktorí majú rovnaké záujmy ako vy, prečo sa neprihlásite do programu skupinovej dobrovoľníckej činnosti? Budete môcť spolupracovať s inými dobrovoľníkmi a vymieňať si nezabudnuteľné skúsenosti. Vďaka tomu sa často vytvára skutočný pocit príslušnosti ku komunite a formujú sa trvalé priateľstvá.

 

Objavte svet

Pokiaľ ste sa už rozhodli tak či tak niekde vycestovať, prečo si do svojho cestovného itinerára nezahrniete dobrovoľnícku činnosť? Neexistuje lepší spôsob, ako objaviť novú kultúru a vyskúšať si iný spôsob života. Navyše, môže to byť až prekvapivo cenovo dostupné. Hoci dobrovoľnícka činnosť nie je platená, niektoré organizácie a programy vám výmenou za prácu ponúknu lacné ubytovanie alebo stravu.  Svoju dobrovoľnícku činnosť môžete financovať prostredníctvom grantu alebo zhromaždením financií. Ak máte len veľmi obmedzený rozpočet, umožní vám to udržať náklady na minimálnej úrovni.

 

Tak na čo čakáte? Začnite premýšľať o tom, ako by ste sa mohli zapojiť do dobrovoľníckej činnosti v zahraničí ešte dnes!

Článok vznikol v rámci partnerstva s portálom siete EURES, Európskym portálom pre pracovnú mobilitu.

 

Súvisiace odkazy:

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’pin@EURES

Vyhľadať zamestnancov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

 

Právne upozornenie: Sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadneho z uvedených webových sídiel tretích strán.

23/05/2019

vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.