Články s novinkami


Program Tvoje prvé pracovné miesto EURES otvára príležitosti v Nemecku

Tím programu Tvoje prvé pracovné miesto EURES (YfEj) z južného Nemecka pomohol v priebehu len siedmich mesiacov 65 mladým uchádzačom o zamestnanie z Grécka, Španielska, Rumunska a Portugalska nájsť nové pracovné príležitosti v zdravotníctve a v malých a stredných podnikoch ponúkajúcich starostlivosť o seniorov.

Čítať ďalej >>

06/05/2015


Umožniť mladým švédskym dizajnérom vybudovať si meno

Nábor zamestnancov v odvetví dizajnu sa často odlišuje od iných oblastí podnikania. Príležitosti môžu existovať aj bez zverejnenia a zamestnávatelia si potrebu dizajnéra uvedomia, až keď vidia jeho prácu.

Čítať ďalej >>

06/05/2015


Fotografova výstava vďaka pomoci siete EURES

Podľa správy uverejnenej v roku 2014podiel tvorivého a kultúrneho odvetvia na HDP EÚ dosahuje 4,2 % a zamestnáva približne sedem miliónov ľudí, prevažne v malých podnikoch. Potreba, aby niekto vykonával tvorivú alebo umeleckú prácu však nie je natoľko zjavná, ako je tomu v iných odvetviach a ani nábor neprebieha rovnako. Preto v prípade, že sa majú nájsť vhodní umelci pre ponúkané pracovné miesta, musia poradcovia siete EURES zvoliť iný prístup.

Čítať ďalej >>

05/05/2015


Predstavte svoje schopnosti a svoju osobnosť v pohovoroch na diaľku

Skype, Google Hangouts alebo Netop Live Guide – čoraz viac takýchto online komunikačných kanálov využívajú uchádzači o prácu na to, aby presvedčili zamestnávateľov, že sú tými najvhodnejšími na ponúkané pracovné miesto. Stále populárnejšie sú aj telefonické pohovory.

Čítať ďalej >>

17/04/2015


Starší pracovníci odchádzajúci do zahraničia – skúsení a realistickí

Skúsenosti môžu byť na trhu práce výhodou, potenciálnych zamestnávateľov však môžu aj odrádzať. Zamestnať starších pracovníkov môže byť drahšou alternatívou a mladí pracovníci, ktorí ešte nemajú toľko skúseností, predstavujú v krízových ekonomikách často lacnejšiu možnosť. Ak sa však vo vašej krajine zníži ponuka pracovných miest, ktoré sú pre vás vhodné, odchod do zahraničia s pomocou siete EURES môže byť dobrou voľbou.

Čítať ďalej >>

17/04/2015


Nespokojný s platom vo vašej krajine? Poobzerajte sa za hranicami!

V rámci výskumu, ktorý uskutočnila nadácia WageIndicator, sa porovnáva hodinová mzda zamestnancov za rovnakú prácu v rôznych krajinách. Pomocou tohto nástroja je možné porovnať rozdiely, podľa profesie, a v skratke zobraziť, v ktorých krajinách sú platy najvyššie.

Čítať ďalej >>

17/04/2015


Švédsko je šanca pre fínskych uchádzačov o zamestnanie v oblasti IT

Keď Nokia vo Fínsku oznámila v lete minulého roka prepúšťanie, mnoho fínskych IT pracovníkov sa dostalo do znepokojujúcej situácie. V rovnakom čase sa v rastúcom švédskom technologickom odvetví vyvíjali veľké snahy o obsadenie voľných pracovných miest. Potom ako pobočky siete EURES vo Švédsku a Fínsku zaznamenali túto nerovnováhu, začala sa veľká náborová kampaň, ktorej úspech korunoval decembrový Deň pracovných príležitostí.

Čítať ďalej >>

17/04/2015


Cestovanie môže rozširovať obzory, ale vďaka práci v zahraničí môžete byť múdrejší!

Práca v zahraničí, zvykanie si na novú kultúru, učenie sa nových jazykov - to všetko vám rýchlo a dobre precvičí mozog. Zo série štúdií vyplýva, že ľudia, ktorí pracujú alebo študujú v zahraničí, majú v kreatívnom myslení a pri riešení problémov pred ostatnými náskok.

Čítať ďalej >>

17/04/2015


Životopisy - dosiahnuť správnu rovnováhu medzi sebapresadzovaním a úprimnosťou

Počuli ste o mužovi, ktorý cestou na pracovný pohovor vynadal v metre spolucestujúcemu pri vystupovaní z vozňa? Keď sa dostavil na svoj pohovor, zistil, že muž, voči ktorému sa správal veľmi nemiestne, sedí oproti nemu a bude s ním viesť rozhovor. Prácu nezískal.

Čítať ďalej >>

17/04/2015


Sieť EURES Slovinsko pomôže Mance Müller nájsť ideálne zamestnanie

Obklopená študentmi sa Manca Müller cíti ako ryba vo vode. Hoci musela odísť z rodného Slovinska, aby vyskúšala ľudovú strednú školu v Dánsku ako študentka, po skončení semestra sa jej ťažko odchádzalo späť domov. Len o rok neskôr sa vrátila ako praktikantka a teraz má trvalé pracovné miesto v správe školy. Manca hovorí: „Sieť EURES v Slovinsku ma podporila a pomohla mi prebojovať sa cez byrokraciu a presťahovať sa."

Čítať ďalej >>

17/04/2015vzdanie sa zákonnej zodpovednosti

Články „V stredobode pozornosti…" sú určené na poskytovanie informácií o aktuálnych témach a trendoch užívateľom portálu EURES a na povzbudenie k diskusii a úvahám. Nemusia nevyhnutne odrážať názor Európskej komisie.