• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Program „Twoja pierwsza praca z EURES-em” pomaga młodym portugalskim farmaceutom znaleźć pracę w Skandynawii

Szwedzki przemysł farmaceutyczny przeszedł zmianę w 2009 r., gdy ponowna regulacja rynku monopolizowanego przez państwo otworzyła go dla sektora prywatnego.
Picture

Rynek zaczął gwałtownie rozwijać się, a brak wykwalifikowanych farmaceutów – w kontekście starzejącego się społeczeństwa – utrudnił pracodawcom rekrutację z terytorium Szwecji.

Portugalia z kolei borykała się – i nadal boryka się – z problemem nadpodaży farmaceutów i niedoboru miejsc pracy, głównie z powodu następstw kryzysu finansowego.Dostrzegając wzajemne korzyści, szwedzka sieć aptek LloydsApotek i jej norweski partner Vitusapotek połączyli siły z siecią EURES w Portugalii, aby rekrutować farmaceutów w ramach programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”.

Personel LloydsApotek w Szwecji współpracuje z kolegami z Norwegii, którzy mają podobne potrzeby rekrutacyjne. Według Mii Makower, która zajmuje stanowisko doradcy do spraw kadrowych w LloydsApotek w Szwecji i jest odpowiedzialna za rekrutację międzynarodową, cały proces rekrutacji jest również wspierany przez personelEURES we wszystkich trzech krajach.

„Wszystko robimy we współpracy z kolegami z EURES” – wyjaśnia Mia. „W trakcie całego procesu pełnią oni rolę partnerów.

Dwaj doradcy EURES w Szwecji i Norwegii ściśle współdziałają ze sobą, a także współpracują z doradcami EURES w Portugalii”.

EURES pomaga promować możliwości zatrudnienia w LloydsApotek i Vitusapotek wśród osób poszukujących pracy w Portugalii, zbiera życiorysy od zainteresowanych kandydatów oraz kontaktuje ich z Mią i jej współpracownikami.Jednym z wielu aptekarzy pozyskanych przez LloydsApotek w ramach rekrutacji w Portugalii jest 27-letnia Andreia Carona, która rozpoczęła pracę w firmie wiosną 2016 roku.

„Przygoda ta rozpoczęła się we wrześniu 2015 roku, kiedy zobaczyłam ofertę pracy na portalu EURES”– wspomina Andreia. „Firma przyjechała do Portugalii, aby porozmawiać o pracy, a o programie „Twoja pierwsza praca z EURES-em” dowiedzieliśmy się od doradców EURES”.

Jej motywacja, aby wyjechać do pracy za granicą była oczywista: „Miałam pracę w Portugalii, ale możliwości rozwoju i wynagrodzenie nie były takie, jakich oczekiwałam po pięciu latach studiów wyższych i z moim doświadczeniem. Zawsze myślałam o pracy za granicą, dlatego postanowiłam aplikować na to stanowisko”.

Andreia otrzymała w ramach programu wsparcie finansowe, aby wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej w Porto i uzyskać uznanie kwalifikacji akademickich za granicą. Firma LloydsApotek załatwiła również kurs języka szwedzkiego, który Andrea musiała ukończyć w Portugalii przed wyjazdem do Szwecji, jako że biegła znajomość języka jest warunkiem uzyskania zgody na pracę jako farmaceuta. Obecnie Andreia codziennie w pracy posługuje się językiem szwedzkim w mowie i na piśmie.

Andreia nie może nachwalić się wsparcia, które otrzymała zarówno w ramach programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”, jak i od pracodawcy. „Doradca EURES odgrywał zasadniczą rolę w całym procesie. Świetnie jest mieć kogoś, do kogo można zadzwonić, gdy ma się pytania” – mówi. „Firma również wykonuje wspaniałą pracę, wspierając nas we wszystkim”.

Mia również pozytywnie ocenia program i współpracę firmy z EURES-em. Uważa, że koniecznie należy wspierać osoby przeprowadzające się do innego kraju, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. „Przenosimy ludzi, nie cyferki” – mówi. „Gdy osoba przeprowadza się z jednego kraju do drugiego, potrzebne jest wsparcie po obu stronach – i tu właśnie z pomocą przychodzi EURES”.

„Największą zaletą jest to, że mamy tam [w Portugalii] kogoś, kto mówi językiem tej osoby, zna jej obawy i potrafi nawiązać z nią osobisty kontakt. Z kolei po przyjeździe tu [do Szwecji] zarówno ta osoba, jak i ja możemy liczyć na pomoc miejscowych pracowników EURES”.

EURES zyskuje popularność wśród pracodawców w Szwecji, a wsparcia potrzebują nie tylko firmy z branży farmaceutycznej:„Potrzebujemy stomatologów, asystentów stomatologicznych, personelu pielęgniarskiego, chirurgów, lekarzy, szefów kuchni, przedstawicieli wszelkiego rodzaju zawodów” – wylicza Mia.

Dzięki udanej współpracy z EURES-em LloydsApotek od kilku lat rekrutuje farmaceutów z Portugalii – niektórzy z nich awansowali w międzyczasie na stanowiska kierownicze, a jeszcze w tym roku kadrę zasili sześciu nowych pracowników portugalskich. Mia ma nadzieję, że Andreia również zadomowi się na dobre i zostanie menadżerem.

Oczywiście trudno zostawia się rodzinę i przyjaciół przy przeprowadzce za granicę, a planowanie długoterminowe nie zawsze przychodzi łatwo w nowym kraju. Andrei pomogło to, że jej chłopak Pedro dołączył do niej w Szwecji latem 2017 roku, po tym jak udało mu się zdobyć pracę jako inżynier energetyki słonecznej. Również i on otrzymał pomoc w procesie ubiegania się o pracę w ramach programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em”, a po przyjeździe do Szwecji skorzystał ze wsparcia finansowego.

Andreia mówi, że poleciłaby swoje doświadczenia z programem EURES innym młodym Europejczykom: „Uważam, że program ten jest naprawdę świetny dla kogoś, kto chce spróbować czegoś nowego, otrzymując wsparcie i możliwość pracy w poważnej firmie”.

Twoja pierwsza praca z EURES-em to unijny program mobilności zawodowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości zatrudnienia i szkoleń w UE lub znaleźć pracowników o umiejętnościach, których potrzebujesz, skontaktuj się z jedną ze służb zatrudnienia lub z lokalnym doradcą EURES za pośrednictwem portalu EURES.

 

Powiązane linki:

Reuters - Sweden needs more immigrants to counter ageing population (Szwecja potrzebuje więcej imigrantów, aby przeciwdziałać skutkom starzenia się społeczeństwa)

Twoja pierwsza praca z EURES-em

Portal EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w krajach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

26/10/2018

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.