• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Praca za granicą podczas pandemii: historia belgijskiego kucharza w Finlandii

Pomimo wszelkich starań młody kucharz o imieniu Ahmed (35 lat) nie był w stanie znaleźć pracy w swoim mieście, Brukseli, w czasie pandemii. A zatem kiedy zaproponowano mu zdobycie doświadczenia zawodowego za granicą, nie wahał się. Dzięki EURES w Brukseli Ahmed szybko znalazł pracę w pięknej Laponii – najbardziej wysuniętym na północ regionie Finlandii.
Picture

Kluczowa jest determinacja

Pomimo braku kucharzy w Brukseli Ahmedowi ciężko było znaleźć pracę. „Prawdopodobnie wysłałem około 100 podań. Otrzymałem tylko dwie lub trzy odpowiedzi, a wszystkie były negatywne. Trudno jest zachować motywację, gdy nikt nie odpowiada, ale nie chciałem siedzieć bezczynnie i nic nie robić” – mówi Ahmed.

To właśnie wtedy młody kucharz podjął decyzję o spróbowaniu szczęścia za granicą i skontaktował się z doradcami EURES w Actiris International – międzynarodowym departamencie ds. mobilności publicznych służb zatrudnienia w Regionie Brukselskim.

„Kiedy otrzymałem od Actiris International ofertę pracy sezonowej w fińskim kurorcie, natychmiast złożyłem podanie. Po rozmowie z zespołem EURES moje podanie zostało szybko wysłane do pracodawcy”.

Tydzień na przeprowadzkę

Po pierwszej rozmowie sprawy potoczyły się dla Ahmeda bardzo szybko. „Następnego dnia odbyłem rozmowę telefoniczną z pracodawcą, która poszła dobrze, a w kolejnym tygodniu przybyłem do Laponii. Cały proces rekrutacji odbył się w języku angielskim. Nie jestem dwujęzyczny, ale mój angielski musiał być wystarczająco dobry” – mówi belgijski kucharz.

Ahmed został zatrudniony jako szef kuchni. „Byłem na kilku różnych stanowiskach, ale głównie odpowiadałem za desery i ciasta. Kuchnia miała charakter międzynarodowy, ale nauczyłem się również robić tradycyjne fińskie potrawy”.

Pandemia

Umowa Ahmeda trwała od grudnia 2019 r. do kwietnia 2020 r., ale kiedy pandemia dotknęła Finlandię w marcu, kurort musiał zostać zamknięty. Zamiast wracać do Brukseli, Ahmed podjął decyzję o kontynuowaniu podróży, zainspirowany swoim doświadczeniem w Laponii.

„Przeprowadziłem się do Helsinek i po kilku tygodniach znalazłem pracę w barze sushi. Nauczyłem się kroić ryby i robić sushi. Było to naprawdę interesujące! Jednak następnie druga fala COVID-19 uderzyła w Finlandię, co doprowadziło do zamknięcia wszystkich restauracji. Tym razem nie miałem wyboru, musiałem wrócić do Belgii” – wspomina Ahmed.

Pomimo wyzwań, jakie napotkał w czasie pandemii, Ahmed nie żałuje przeniesienia się do Finlandii. „Byłem bardzo szczęśliwy w Finlandii i myślę o powrocie, gdy tylko będę miał szansę. Bardzo podoba mi się mentalność mieszkańców Skandynawii – są bardzo przyjaźni i otwarci. Zachęcam wszystkie osoby, które rozważają pracę za granicą, aby po prostu to zrobiły. To bardzo pozytywne doświadczenie”.

 

Czy chcesz rozpocząć własną przygodę za granicą? Pomimo pandemii nasi doradcy EURES służą radą i wspierają osoby poszukujące pracy w znajdowaniu możliwości w całej Europie. Skontaktuj się z biurem informacyjnym EURES, aby rozpocząć poszukiwania już dziś.

 

Powiązane linki:

Actiris International

Skontaktuj się z biurem informacyjnym EURES

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Europejski Urząd ds. Pracy nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

07/05/2021

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.