• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


Powrót

Praca latem w Chorwacji, zimą w Austrii: jednej z osób poszukujących pracy się to udało

Ze względu na swoje przepiękne wybrzeże Chorwacja jest bardzo popularnym miejscem letniego wypoczynku wśród turystów – to oznacza, że istnieje wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników sektora hotelarskiego.
Picture

Kiedy jednak nadchodzi wrzesień i październik, a sezon letni dobiega końca, wielu pracowników sezonowych powraca do chorwackich publicznych służb zatrudnienia, a duża część z nich nie znajduje zatrudnienia aż do rozpoczęcia następnego sezonu w maju. Dla niektórych rozwiązaniem problemu jest podjęcie pracy zimą za granicą.

 

Przykładem jest Tomislav Rihter z miejscowości Osijek na wschodzie Chorwacji. Dzięki dużemu doświadczeniu zawodowemu i znajomości języka niemieckiego znalazł pracę poprzez biuro Eures Osijek podczas spotkania rekrutacyjnego na sezon narciarski 2016/2017 w Austrii.

 

Po przeprowadzeniu procesu rekrutacji na miejscu z udziałem przedstawicieli austriackiego urzędu pracy Arbeitsmarktservice (AMS) i izb gospodarczych został dopasowany do pracodawcy w miejscowości Oberlech w Austrii.

 

Pracował tam jako szef sekcji cukiernictwa i był bardzo zadowolony ze zdobytego doświadczenia. „Kurorty narciarskie są pełne turystów aż do końca kwietnia, przez co mieliśmy dużo pracy. Warunki były wspaniałe”, powiedział 42-letni Tomislav. „Kuchnia w restauracji hotelowej była nowoczesna i dobrze wyposażona, więc wszystkie niezbędne rzeczy miałem pod ręką.

 

Dostałem nowy pokój, który był bardzo przestronny, ładnie urządzony i czysty. Po całym dniu pracy mogłem cieszyć się prywatnością i spokojem. Z rozmowy z pracodawcą dowiedziałem się, że planowane jest urządzenie dziesięciu nowych pokojów i salę do fitnessu dla personelu, aby zwiększyć zadowolenie pracowników”.

 

Po zakończeniu sezonu zimowego w Austrii Tomislav wrócił do miejscowości Osijek – wkrótce znalazł pracę na sezon letni jako szef kuchni w hotelu na wyspie Hvar, gdzie również jest szczęśliwy.

 

Wspomina: „Wśród gości byli sławni chorwaccy piosenkarze – bardzo cieszyłem się, że mogłem ich spotkać. Moje dania bardzo im smakowały. Poza tym mam zapewnioną pracę w tym samym miejscu na sezon letni 2018”.

 

Ivana Šarić, doradca EURES, która pomagała Tomislavowi w znalezieniu pracy, dodaje: „Aby zatrudnienie przez cały rok było możliwe, EURES Chorwacja ustanowił partnerstwo z AMS i EURES Austria w ramach spotkań rekrutacyjnych na sezon zimowy w Austrii.

 

„Teraz Tomislav znowu skupia się na ofertach pracy na sezon zimowy w Austrii, a my cieszymy się, że umożliwiamy mu i wielu innym osobom pracę w „cyklu sezonów” dzięki dobrej współpracy między państwami w ramach sieci EURES”.

 

 

Powiązane linki:

 

EURES Chorwacja

Chorwackie publiczne służby zatrudnienia

EURES Osijek

Austriacki urząd pracy Arbeitsmarktservice (AMS)

Austriackie izby gospodarcze

EURES Austria

 

 

Więcej informacji:

 

Szukaj doradcy EURES

 

Warunki życia i pracy w państwach EURES

 

Baza ofert pracy EURES

 

Usługi EURES adresowane do pracodawców

 

Kalendarz wydarzeńEURES

 

Nadchodzące wydarzenia online

 

EURES na Facebooku

 

EURES na Twitterze

 

EURES na LinkedIn

 

EURES na Google+

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

 

22/11/2017

wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.