• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Przykłady sukcesu start-up’ów w Europie na przestrzeni dekad

Siemens, Lego, Gucci, Virgin i Skype są czołowymi światowymi markami. Łącznie zatrudniają one tysiące pracowników, prowadzą działalność w setkach państw i osiągają ogromne zyski.
Picture

Wszystkie te marki miały też swój początek w Europie.

 

Europejskie przedsiębiorstwa typu start-up od wieków wywierały globalny wpływ. Poniżej przedstawiamy niektóre historyczne przykłady sukcesu start-up’ów z różnych części kontynentu.

 

1840–1899

 

W ciągu ostatnich 170 lat Siemens rozwinął się z indywidualnego przydomowego warsztatu w Niemczech w przemysłową potęgę produkcyjną zatrudniającą ponad 370 000 pracowników. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1847 r. pod nazwą Siemens & Halske i szybko osiągnęło sukces dzięki swoim wynalazkom i liniom telefonicznym długich odległości.

 

Nie tylko Siemens wcześnie zaczynał i miał skromne początki. W tym samym roku w sąsiadującej Francji Louis-François Cartier przejął warsztat jubilerski swojego mistrza, a jego wnuki pomogły później rozwinąć rodzinną firmę w światową markę towarów luksusowych wybieraną przez rodziny królewskie i sławne osoby.

 

Również w Skandynawii w tym okresie powstały przyszłe potęgi biznesowe; pierwszą z nich była Nokia (Finlandia, 1865 r.), a następnie powstał Ericsson (Szwecja, 1876 r.). Podczas gdy działalność Ericssona od momentu założenia warsztatu naprawy telegrafów w Sztokholmie skupiała się na telekomunikacji, Nokia była na początku pojedynczą celulozownią i wytwarzała, na przykład, papier toaletowy. Dopiero na początku XX wieku przedsiębiorstwo rozpoczęło ekspansję w dziedzinach, z których słynie obecnie.

 

1900–1949

 

Z Europy pochodzi wielu słynnych producentów samochodów osobowych, a brytyjski Aston Martin jest prawdopodobnie jedną z najbardziej kultowych marek, dzięki kojarzeniu jej przez wiele lat z postacią Jamesa Bonda. Przedsiębiorstwo, założone w1913 r. przez inżynierów Lionela Martina i Roberta Bamforda, właśnie stawało na nogi, gdy wskutek wybuchu I wojny światowej wstrzymano produkcję ich pierwszego modelu. Pomimo tak niepomyślnego początku oraz niekiedy burzliwej historii marka Aston Martin przetrwała, a ostatnio firma rozszerzyła działalność na inne formy transportu, w tym łodzie motorowe i łodzie podwodne.

 

Imigrant Guccio Gucci, który pracował w hotelach w Paryżu i Londynie, zainspirował się ekskluzywnymi walizkami noszonymi przez gości hotelowych. Po powrocie do ojczystych Włoch Gucci stworzył w 1921 r. sklep z wyrobami skórzanymi pod własnym nazwiskiem. W następstwie szybkiego rozwoju na przestrzeni blisko 100 lat ta marka mody luksusowej znalazła się na 47. miejscu listy najcenniejszych marek na świecie w 2017 r. publikowanej przez czasopismo Forbes, a jej wycena wyniosła 12,7 mld USD.

 

LEGO jest jednym z najlepiej znanych przykładów sukcesu start-up’u w Europie. Założone na początku lat 1930. w Danii, przedsiębiorstwo na początku wytwarzało drewniane zabawki. Słynne plastikowe cegiełki pojawiły się w 1949 r., co było początkiem dominacji Lego na rynku zabawek i innych rynkach. W ostatnich latach firma wykorzystywała utrzymującą się popularność swoich produktów poprzez rozszerzanie działalności o filmy, gry wideo i parki rozrywki. Oszałamiająca liczba 75 miliardów elementów LEGO sprzedanych w 2016 r. pokazuje, że dziedzictwo firmy ma wymiar ogólnoświatowy.

 

1950–1999

 

W dziesięcioleciach po II wojnie światowej nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy w całej Europie, a przedsiębiorstwa typu start-up rozrastały się w doskonale prosperujące firmy. Detaliczny sprzedawca odzieży Primark, który został utworzony w 1969 r. w Irlandii, znalazł miejsce na rynku dla swojej niedrogiej odzieży i notował równomierny wzrost w początkowych latach swojej działalności. W następstwie prowadzonej w ostatnich latach ekspansji w Europie i USA zasoby przedsiębiorstwa wzrosły do roku 2016 do 320 sklepów w 11 państwach.

 

Richard Branson jest obecnie powszechnie znanym nazwiskiem, jednak na początku lat 1970. był on początkującym przedsiębiorcą prowadzącym w kościele wysyłkową firmę z płytami, a następnie otworzył sklep z płytami w Wielkiej Brytanii. Później powstała Virgin Records i w ciągu kolejnych czterdziestu lat, firm rozszerzyła działalność na transport, handel detaliczny i telekomunikację. Obecnie Virgin Group ma ponad 37 milionów obserwujących w mediach społecznościowych, 53 milionów klientów na całym świecie i ogólnoświatowe przychody na poziomie 16,6 mld GBP.

 

W końcowej części tego okresu wzrosła liczba start-upów technologicznych, a wśród nich były Avast (Republika Czeska, 1988 r.), TomTom (Holandia, 1991 r.), CD Projekt (Polska, 1994 r.) i Opera Software (Norwegia, 1997 r.). Cztery powyższe przedsiębiorstwa, które zajmują się, odpowiednio, bezpieczeństwem on-line, nawigacją cyfrową, grami wideo i oprogramowaniem, odniosły znaczny sukces dzięki swoim innowacyjnym produktom oraz rosnącemu popytowi na rynku cyfrowym.

 

2000–2018

 

Ten technologiczny trend utrzymał się w nowym milenium – Skype szybko stał się kluczowym nowym graczem przemysłu telekomunikacyjnego. Przedsiębiorstwo to, które utworzono w 2003 r. w Luksemburgu, jako pierwsze zaoferowało bezpłatne rozmowy wideo między komputerami, a w maju 2011 r. zostało przejęte przez Microsoft za deklarowaną kwotę 8,5 mld USD. Najnowsze szacunkowe dane wskazują, że liczba aktywnych użytkowników w miesiącu wynosi ponad 300 milionów.

 

W Szwecji w 2008 r. uruchomiono Spotify, stworzony w reakcji na trwającą walka z piractwem w muzyce. Pod koniec 2012 r. baza użytkowników tej platformy strumieniowej transmisji muzyki osiągnęła poziom 20 milionów aktywnych użytkowników, a blisko dziesięć lat od swojego powstania Spotify ogłosił, że liczba ta wzrosła do 140 milionów użytkowników.

 

Na Węgrzech architekt Ádám Somlai-Fischer stworzył wyjątkowy prototyp prezentacji w powiększeniu w celu pokazywania swoich prac sztuki medialnej. Prototyp stał się podstawą Prezi, który wdrożono w 2009 r., a obecnie może się pochwalić 85 milionami użytkowników i 325 milionami publicznych prezentacji.

 

Całkiem niedawno William Shu stworzył w Londynie Deliveroo, po tym, jak stwierdził, że w mieście nie ma możliwości nocnej dostawy żywności. Przedsiębiorstwo zdobyło znaczny rozgłos w ciągu pierwszych dwóch lat działalności i mogło ją rozszerzyć za granicą w 2015 r. Po trzech latach Deliveroo działa w 14 państwach i ponad 140 miastach.

 

Powyżej przedstawiono, jedynie w niewielkim ujęciu, rodzaje osiągających sukcesy start-upów, które powstały w Europie na przestrzeni lat. Mamy nadzieję, że ich historie będą inspirujące, natomiast więcej informacji na temat przedsiębiorstw typu start-up znajduje się w naszym artykule o tym, co robić, a czego unikać podczas zakładania działalności gospodarczej.

 

 

Powiązane linki:

 

Siemens

 

Nokia

 

Gucci

 

Lego

 

Virgin

 

Skype

 

Spotify

 

Prezi

 

Deliveroo

 

 

Więcej informacji:

 

Europejskie Dni Pracy

 

Drop’pin@EURES

 

Szukaj doradcy EURES

 

Warunki życia i pracy w państwach EURES

 

Baza ofert pracy EURES

 

Usługi EURES adresowane do pracodawców

 

Kalendarz wydarzeń EURES

 

Nadchodzące wydarzenia online

 

EURES na Facebooku

 

EURES na Twitterze

 

EURES na LinkedIn

 

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

20/03/2018

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.