• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


Powrót

Sześć wskazówek, które pomogą ci odnaleźć właściwą ścieżkę kariery zawodowej

Dla osoby rozpoczynającej karierę zawodową znalezienie właściwej ścieżki rozwoju zawodowego może przysporzyć trudności. Sześć najlepszych wskazówek, które pomogą Ci odnaleźć właściwą ścieżkę kariery zawodowej
Picture
  • 1. Pomyśl o swoich celach

Zastanów się, czego oczekujesz od swojej kariery. Celem kariery zawodowej może być specyficzna rola – być może zawsze marzyłeś(-aś) o pracy nauczyciela -– lub konkretne osiągnięcie, jak np. zdobycie tytułu inżyniera lub otwarcie własnej restauracji. Może to być również coś mniej konkretnego: być może chciał(a)byś, aby twoja praca polegała na pomocy innym ludziom albo chciał(a)byś robić coś kreatywnego? Wyznaczenie celów, które pragniesz osiągnąć, pomoże nadać kierunek twojej karierze zawodowej.

  • 2. Znaj swoje mocne punkty

Jeśli nie masz jasnych celów w głowie na tę chwilę, to nie martw się – nie każdy musi wiedzieć, czego oczekuje od swojej kariery zawodowej. Zacznij od zastanowienia się nad własnymi atutami. Czy lepiej pracuje ci się w grupie czy samemu? Czujesz się bardzie komfortowo ze słowami czy liczbami? Czy pasuje Ci bardziej aktywna i fizyczna praca czy wolisz siedzieć przy biurku w biurze? Odpowiadając sobie na tego rodzaju pytania, może lepiej zrozumiesz jakiego rodzaju stanowiska pracy są odpowiednie dla Ciebie.

  • 3. Przyjrzyj się rynkowi pracy

Jeśli jesteś otwarty(-a) na różne opcje, to analiza rynku pracy może również okazać się pomocna. Które sektory będą potrzebowały pracowników w nadchodzących latach i jakie umiejętności będą od nich wymagane? W ten sposób możesz obrać ścieżkę kariery, która prawdopodobnie zaoferuje ci wiele interesujących możliwości. Następnie możesz skupić się na uzyskaniu odpowiednich umiejętności i doświadczenia, aby zwiększyć szanse na zatrudnienie. Pamiętaj, że na rynku pracy jest tyle interesujących stanowisk, o których pewnie nawet nie słyszałeś(-aś)!

  • 4. Staraj się planować etapowo z wyprzedzeniem

Jeśli wiesz już, w którym kierunku ma zmierzać twoja kariera, to pomocne będzie zaplanowanie ścieżki w celu jej osiągnięcia. Zastanów się, które początkowe stanowiska pracy pomogą ci zdobyć najbardziej przydatne doświadczenie i do których posiadasz najlepsze kwalifikacje. Niektóre stanowiska mogą wymagać kwalifikacji akademickich lub zawodowych, natomiast inne mogą wymagać szkolenia realizowanego w trakcie pracy.

Chociaż myślenie z wyprzedzeniem może okazać się pomocne, to nie stresuj się tym, by z góry zaplanować swoją całą karierę zawodową. Karierę buduje się etapami, tak więc pomyśl, że każda praca jest okazją do nauki i rozwoju umiejętności, które przydadzą się w pełnionych przez ciebie rolach w przyszłości.

  • 5. Nie bój się zmienić swojej ścieżki kariery

Możesz dojść do wniosku, że konkretne stanowisko pracy lub praca w danym sektorze nie są dla ciebie. W takim przypadku nie bój się przemyśleć swoich planów zawodowych. Chociaż większość z nas pragnie stabilności w karierze zawodowej, czasami konieczne jest wypróbowanie kilku miejsc pracy, by znaleźć odpowiednie stanowisko pracy. Normalne też jest, by czasem dążyć do nowych wyzwań. Jeśli nie odczuwasz satysfakcji ze swojej pracy, nie bój się zmiany, która pomoże ci odnaleźć właściwą ścieżkę kariery.

  • 6. Postaw satysfakcję z pracy na pierwszym miejscu

Motywacja jest naprawdę ważnym elementem życia zawodowego. Może jesteś osobą, która myśli o karierze w szerszej perspektywie, a może czerpiesz motywację z małych, codziennych wyzwań. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o tym, czego oczekujesz od swojej kariery zawodowej, i starać się znaleźć pracę, która przynosi ci radość.

 

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej

 

Powiązane linki:

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Europejski Urząd ds. Pracy nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

30/04/2021

wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.