• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


Powrót

Dumny i szczęśliwy Rumun osiągnął prawdziwy sukces w pracy za granicą

Picture

Constantin Amariei postanowił zmienić swoje życie w Rumunii i podjąć pracę w Czechach, gdy miał 48 lat. Dla niego był to wielki krok, ale był pewien, że EURES zaproponował mu stanowisko, które jest prawdziwe: – EURES nie podsuwa żadnych firm z „szarej strefy” – mówi.

Obecnie, 18 miesięcy po przeprowadzce w połowie 2013 r., został awansowany na brygadzistę w firmie Abydos, rodzinnej odlewni żelaza, gdzie zajmuje się szkoleniami. – Jestem teraz kierownikiem i prowadzę szkolenia dla nowych pracowników w zakresie norm jakości – mówi Constantin, na zdjęciu po lewej. – Jestem dumny i szczęśliwy, kiedy przyglądam się temu, co udało mi się osiągnąć.

 

Pewność co do oferty pracy jest kluczowa dla podjęcia decyzji o przeprowadzce

To kwestia zaufania do przedstawionej oferty pracy była kluczowa dla decyzji Constantina o przeprowadzce. Pracował przez siedem lat w swoim kraju, zajmując się polerowaniem elementów stalowych; miał swoje życie i rodzinę w Botosani w Rumunii. Czuł jednak, że musi poprawić swoje szanse zawodowe, a praca w Czechach oferowała mu taką możliwość.

– Miałem zaufanie do doradczyni EURES Gabrieli Droboty oraz ogólnie do EURES, że wezmą pod uwagę tylko te miejsca pracy, które oferują porządne umowy – wyjaśnia.

Abydos ma siedzibę w Hazlovie w zachodnich Czechach. Kierownik ds. zasobów ludzkich Martin Zaehrl wyjaśnia, że firma zatrudnia 230 osób oraz że EURES często pomaga im wyszukiwać pracowników z Rumunii i Słowacji.

– Z naszego doświadczenia wynika, że pracownicy, których EURES pomaga nam znaleźć są elastyczni i pracowici. Najlepszym tego przykładem jest Constantin, który jest empatyczny i bardzo lojalny.

Wspomina również o wiarygodności EURES. Uważa, że pracodawcy poszukujący pracowników powinni rozważyć skorzystanie z ich usług. – Nie ma innego sposobu oferowania wolnych miejsc pracy w krajowych biurach pracy innych krajów bezpłatnie, co jest istotną przesłanką. Pracownicy z kolei mają chyba większe zaufanie do wolnych miejsc pracy oferowanych za pośrednictwem EURES niż za pośrednictwem drobnych ogłoszeń zamieszczanych w innych miejscach.

Martin cieszy się, że ma za sobą EURES, gdyż pracuje nad tym, aby jego firma odnosiła dalej sukcesy w coraz bardziej konkurencyjnym świecie pełnym wyzwań. – Firma działa od 19 lat. Kierując się polityką sprawiedliwego traktowania naszych pracowników, oferowania doskonałej jakości produktów oraz mając wsparcie EURES przy rekrutacji najlepszych pracowników do naszych potrzeb, z optymizmem patrzę w przyszłość – mówi.

Dla Constantina ryzyko, które podjął w 2013 r. opłaciło się, a fakt, że czuje się, jak w domu zawdzięcza firmie. – Abydos ma już pracowników z Rumunii, więc miałem ogromne wsparcie i szybko nawiązałem nowe znajomości. Otrzymałem również ogromne wsparcie i przyjacielską pomoc na etapie przejściowym ze strony naszego działu ds. zasobów ludzkich oraz mojego kierownika zmiany. Wykonali ogromną pracę, również w czasie wolnym, aby udzielić mi wsparcia w pierwszych miesiącach.

A czy nauczenie się języka stanowiło problem dla Constantina? – Nauczyłem się czeskiego w trakcie pracy, ludzie byli cierpliwi i pomocni. Teraz czuję się pewnie, posługując się tym językiem.

 

Powiązane linki:

Życie i praca w Republice Czeskiej

 

Więcej informacji:

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w krajach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

12/01/2016

wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.