• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Polska studentka medycyny świetnie sobie radzi w Austrii

Sieć EURES oferuje mnóstwo możliwości dla młodych ludzi, od staży i praktyk zawodowych po pełnoetatowe stanowiska w całej Europie. Kiedy studentka medycyny z Polski szukała możliwości zatrudnienia w trakcie roku przerwy od studiów, zwróciła się do EURES o pomoc.
Picture

Anna Chaszczowska jest dwudziestopięcioletnią studentką medycyny na ostatnim roku studiów na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Jej podróż z EURES rozpoczęła się, gdy zaczęła szukać możliwości zatrudnienia za granicą w trakcie roku przerwy od studiów.

„Podróżowanie jest zdecydowanie moją główną pasją” – wyjaśnia Anna. „W trakcie studiów starałam się połączyć naukę z moją pasją przez odbywanie staży w różnych krajach. Moim głównym celem było zdobycie doświadczenia i poprawa umiejętności językowych”.

Osoba znajoma Annie podała jej kontakt do Anny Uberman, pracującej w polskim oddziale EURES. „Poznałam Annę Chaszczowską w moim biurze w styczniu 2019 r.” – mówi Anna Uberman. „Anna miała przerwę w studiach i chciała skorzystać z tego czasu, by poznać niemiecki, podróżować i trochę zarobić”.

Anna Uberman zaczęła szukać możliwości pracy w Polsce, a następnie za granicą. Po nawiązaniu kontaktu z Gerhardem Bogensbergerem z austriackiego oddziału EURES stwierdziła, że znalazła to, czego szukała. „Nawiązaliśmy współpracę z austriackim oddziałem EURES w zeszłym roku” – opowiada Anna. „Organizujemy staże studenckie dla szkół. Gerhard miał ofertę miesięcznego stażu w szpitalu w Austrii, a ja wysłałam mu CV Anny Chaszczowskiej”.

„Dzięki szczególnej życzliwości Anny Uberman i jej profesjonalizmowi udało mi się napisać idealne CV i czułam się przygotowana na cały proces rekrutacji” – dodaje Anna Chaszczowska.

Gerhard był pod wrażeniem kwalifikacji Anny i natychmiast się z nią skontaktował. „Następnie wysłałem jej CV do dyrektora medycznego szpitalu państwowego w Tamswegu. Dyrektor skontaktował się bezpośrednio z Anną i po krótkiej rozmowie kwalifikacyjnej zaoferował jej ten staż”.

Anna przyjęła ofertę i szybko zaczęła wyróżniać się w nowym otoczeniu. „Z pomocą pracowników szpitala udało mi się znaleźć mieszkanie w idealnej lokalizacji, kilka minut od szpitala. Co więcej, każdemu stażyście oferuje się trzy posiłki dziennie, za co jestem bardzo wdzięczna. To była świetna okazja na poznanie lokalnej kuchni”.

„Każdego dnia miałam szansę obserwować różne operacje, przy których mogłam nawet asystować” – Anna opowiada o pracy. „Pomagałam lekarzom w sali operacyjnej i w karetce”.

Staż miał trwać jeden miesiąc, ale szybko przedłużono go o kolejny miesiąc, ponieważ Anna tak dobrze sobie radziła. „Informacja zwrotna od pracodawcy była bardzo pozytywna” – mówi Gerhard. „Byli bardzo zadowoleni z pracy wykonywanej przez Annę”.

A co Anna myśli na temat czasu spędzonego w Austrii? „Teraz, kilka miesięcy po moim stażu, jestem bardzo zadowolona, że mogłam wziąć udział w tak świetnym projekcie” – mówi Anna z entuzjazmem. „Zdecydowanie poprawiłam znajomość niemieckiego i spotkałam fantastycznych ludzi. Jestem przekonana, że dzięki stażowi poszerzyłam swoje horyzonty i zdobyłam umiejętności, których nie mogłabym uzyskać w Polsce”.

„Sieć EURES naprawdę działa” – podsumowuje z uśmiechem Anna Uberman.

 

Powiązane linki:

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź pracownika EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

07/10/2019

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.