• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Dzięki wsparciu ze strony sieci EURES litewskie przedsiębiorstwo budowlane w szybki i prosty sposób znajduje pracowników do obsadzenia wakatów

Picture

Przedsiębiorstwo budowlane Projektana z siedzibą w Kownie na Litwie ma się doskonale mimo prowadzenia działalności w niesprzyjającym klimacie gospodarczym. Przedsiębiorstwo zajmuje się głównie wykonywaniem fundamentów na placach budowy na Litwie, Łotwie, Białorusi i w Rosji. Ze względu na liczbę otrzymywanych zleceń przedsiębiorstwo często musi jednak zatrudniać pracowników i szukać wymaganych profili kwalifikacji na odleglejszych obszarach. Projektana wyraża się jasno o korzyściach płynących z zatrudniania pracowników za pośrednictwem sieci EURES.

„Nasze działania wymagają wyspecjalizowania i kwalifikacji” – mówi kierownik firmy Raimonda Maceviciute – „i potrzebujemy prowadzić rekrutację pracowników również za granicą”. Dzięki pomocy ze strony sieci EURES przedsiębiorstwo zatrudniło kilku obywateli Rumunii. Kierownik przyznaje, że nie uczyniliby tego bez pomocy sieci EURES.

 

Jak EURES może pomóc?

Lokalny doradca EURES z Litwy, Goda Maciulevičienė, blisko współpracuje z przedsiębiorstwem. „Projektana zgłosiła się do mnie z potrzebą zatrudnienia 20 osób z doświadczeniem w pracy z betonem, dlatego skontaktowałam się ze swoimi współpracownikami w sieci EURES i otrzymałam 40 CV”.

Przejrzała wszystkie otrzymane CV, zidentyfikowała potencjalnych kandydatów i pomogła im poradzić sobie z barierą językową. Ponadto, we współpracy z doradcami EURES z innych państw, zidentyfikowała osoby do wzięcia udziału w rozmowach kwalifikacyjnych z państw, takich jak Polska, Bułgaria i Rumunia.

„Dobrze było pracować z rekruterem z Litwy”, mówi Goda. EURES na Litwie często udzielał wsparcia obywatelom litewskim poszukującym pracy w innych państwach UE, dlatego zawsze cieszy mnie, gdy widzę dużego pracodawcę poszukującego pracowników zarówno na rynku lokalnym, jak i za granicą”.

 

Wsparcie dla przedsiębiorstw: klucz do skutecznego naboru za granicą

Projektana ma świadomość, że pracownicy z państw trzecich będą potrzebowali większego wsparcia na początku swojej pracy niż pracownicy lokalni.

„Doceniamy naszych zagranicznych pracowników”, tłumaczy Raimonda, „i jesteśmy szczęśliwi, że możemy dać temu wyraz w praktyce”. Projektana ponosi część kosztów związanych z koniecznością przeniesienia się, pomaga nowym pracownikom znaleźć zakwaterowanie, zapewnia im wsparcie w opłacaniu czynszu i zajmuje się wszelkimi formalnościami. Projektana oferuje również usługi transportowe na miejsce pracy i z miejsca pracy oraz zapewnia pracownikom dostęp do wszystkich potrzebnych im narzędzi.

Jakiej porady Raimonda udzieliłaby innym osobom przeprowadzającym rekrutację, które zastanawiają się nad możliwością skorzystania ze wsparcia EURES? „Należy korzystać ze wszystkich dostępnych kanałów. EURES świadczy swoje usługi nieodpłatnie, co stanowi oczywistą korzyść. Inna korzyść wynika z faktu, że doradcy EURES na Litwie niekiedy udzielają wsparcia na etapie wstępnej oceny, dzięki czemu osoba przeprowadzająca rekrutację i osoba poszukująca pracy, które skorzystały z usług EURES, mają świadomość, że osoba siedząca naprzeciwko nich jest osobą sprawdzoną”.

 

Przydatne linki:

Życie i praca na Litwie

 

Dodatkowe informacje:

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że EURES ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

29/09/2015

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.