• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

W jaki sposób pandemia może wpłynąć na świat pracy w 2021 r.

Pandemia COVID-19 zmieniła nasze życie na wiele sposobów, zwłaszcza w pracy. Kryzys zdrowotny wpłynął na godziny pracy, narzędzia, środowisko pracy i priorytety pracowe. Dowiedz się, dlaczego praca w 2021 r. może wyglądać inaczej.
Picture

Więcej elastycznej pracy

Jedną z największych zmian spowodowanych pandemią było nagłe przestawienie się na pracę z domu. Niezależnie od poziomu przygotowania na to organizacje musiały z dnia na dzień przestawić się na pracę zdalną. Choć praca z domu stała się nową normą, zaobserwowaliśmy również zmiany w godzinach pracy. Czasami rodzice musieli pogodzić ze sobą obowiązki związane z opieką nad dziećmi z pracą, a inne osoby zaczynały pracę wcześniej lub pracowały w późniejszych godzinach w celu dostosowania się do nowej rutyny. W ubiegłym roku odnotowano pewne zalety elastycznej pracy, takie jak większa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym oraz zwiększona wydajność. Pomimo że gdy znów będzie bezpiecznie, biura ponownie zostaną otwarte, wiele organizacji prawdopodobnie utrzyma zdalne i elastyczne możliwości pracy dla swoich pracowników, nawet jeśli będzie to tylko jeden dzień lub dwa dni w tygodniu.

 

Ciągła współpraca online

Pandemia od samego początku uwypukliła znaczenie technologii dla pracy zdalnej i współpracy online. Przyspieszyło to wprowadzenie różnych technologii w miejscu pracy, ponieważ organizacje zaczęły na nich polegać, aby móc kontynuować pracę w nowym środowisku. Zaczęto intensywnie korzystać z platform komunikacyjnych, takich jak Zoom i Microsoft Teams i okazały się one niezbędne do wydajnej i skutecznej komunikacji między kolegami, działami i przedsiębiorstwami na całym świecie. Technologie te zyskują na popularności i prawdopodobnie utrzymają się w 2021 r.

 

Bezpieczniejsze środowisko pracy

Zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy nigdy nie były ważniejsze. Nowe i ulepszone protokoły, takie jak regularne mycie rąk, odkażanie i ogólna czystość, mają kluczowe znaczenie podczas pandemii i prawdopodobnie nie zostaną zapomniane w najbliższej przyszłości. Można by również wprowadzić lepszą wentylację, jakość powietrza i bezpieczeństwo, aby chronić pracowników przed przyszłymi zagrożeniami dla zdrowia. Oczekuje się, że wiele miejsc pracy zaoferuje swoim pracownikom szczepionkę przeciw COVID-19 i być może będzie korzystać z tego faktu do przyciągnięcia nowych pracowników.

 

Większy nacisk na zdrowie psychiczne

Niedawne dyskusje na temat zdrowia psychicznego są związane z pandemią COVID-19 i z wyzwaniami wiążącymi się z nią. Pracownicy na całym świecie musieli radzić sobie z opieką nad dziećmi, równowagą między życiem zawodowym a prywatnym oraz różnymi metodami komunikacji w trakcie pracy podczas pandemii. Jako że możliwość pracy zdalnej zostanie prawdopodobnie utrzymana, pracodawcy będą musieli dołożyć starań, aby upewnić się, że są w bliskim kontakcie z pracownikami, kontynuować utrzymanie zdrowej kultury pracy i priorytetowo traktować dobrostan pracowników.

To tylko cztery sposoby, na które świat pracy może zmienić się w 2021 r. w wyniku pandemii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie COVID-19 na świat pracy, przeczytaj nasze artykuły: Jak pracodawcy mogą zaradzić nierównowadze płci spowodowanej kryzysem COVID-19 i Cztery sektory zatrudnienia, w których w wyniku pandemii COVID-19 odnotowano najwyższe zapotrzebowanie na pracowników.

 

Powiązane linki:

Zoom

Microsoft Teams

Jak pracodawcy mogą zaradzić nierównowadze płci spowodowanej kryzysem COVID-19

Cztery sektory zatrudnienia, w których w wyniku pandemii COVID-19 odnotowano najwyższe zapotrzebowanie na pracowników

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

08/04/2021

wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.