• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Zadowoleni ekspatrianci opowiadają o swoim Wielkim Duńskim Momencie

„My Big Danish Moment” to seria filmów krótkometrażowych przedstawiających wypowiedzi cudzoziemców, którzy zdecydowali się osiedlić w Danii.
Picture

Nagrania publikowane są na stronie Workindenmark, będącego częścią sieci EURES oraz Duńskiego Ministerstwa Zatrudnienia.

Kiedy mówią o wyzwaniach zawodowych i życiu prywatnym, okazuje się, że w ich opowieściach powracają pewne wspólne kwestie: styl życia, poczucie wspólnoty i brak hierarchii umożliwiające każdemu realizację swoich celów.

Portugalscy inżynierowie Cristina Ferreira i Pedro Santos stwierdzają, że charakteryzująca duńskie społeczeństwo równość zrobiła na nich pozytywne wrażenie. „Struktura organizacji jest bardzo płaska. Można rozmawiać ze wszystkimi współpracownikami, a personel ma możliwość sugerowania rozwiązań bezpośrednio szefowi, mówiąc, na przykład, „to powinniśmy poprawić” – opowiada Cristina. „Podobnie jak Portugalia, Dania jest małym krajem, ale działa tu wiele firm o silnej pozycji. Wiem, że jako inżynier trafiłam do właściwego kraju”. 

Podobne doświadczenia ma Hannes Koopmann z Niemiec, który specjalizuje się w naukach o Ziemi: „Jeśli zależy Ci na odpowiedzialności w pracy, nie zawiedziesz się. Bardzo dobre wrażenie zrobiła na mnie w Danii płaska struktura organizacyjna… Można porozmawiać bezpośrednio ze swoimi przełożonymi”. 

Jedną z najważniejszych zmian dla hiszpańskiej lekarki Marii Perez i jej rodziny było to, że zamiast spędzać trzy godziny dziennie na dojazdach, w Danii pracuje tak blisko domu, że może przemieszczać się rowerem. „Zdecydowałam się na przeprowadzkę do Danii, ponieważ potrzebowałam zmiany w życiu” - wspomina. 

„W Danii cały czas poszukuje się wysoko wykwalifikowanych kandydatów, zwłaszcza inżynierów, informatyków, specjalistów w dziedzinie nauk o Ziemi i lekarzy”, wyjaśnia Shoji Igi z Duńskiej Agencji ds. Rynku Pracy i Rekrutacji w Kopenhadze.

Oprócz filmów z wypowiedziami ekspatriantów, Workindenmark stworzył serię filmów instruktażowych wyjaśniających cudzoziemcom poszukującym pracy typowe dla Danii procesy, które mogą być dla nich trudne lub niezrozumiałe.Oferują wsparcie w zakresie korzystania z bazy danych z ofertami pracy i pisania listu motywacyjnego. 

Proces ubiegania się o pracę w Danii może różnić się od tego, do czego są przyzwyczajeni - wyjaśnia Shoji. „Wielu cudzoziemców poszukujących pracy jest zaskoczonych tym, że ich list motywacyjny i CV powinny być dostosowane do danego stanowiska, a także tym, że przed przesłaniem podania o pracę wiele osób kontaktuje się z potencjalnym przyszłym pracodawcom telefonicznie”. 

 

Powiązane linki:

Seria filmów„My Big Danish Moment”

Duńskie Ministerstwo Zatrudnienia

 

Więcej informacji:

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

10/05/2018

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.