• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Kampania „Tydzień z Internetem 2016” odpowiedzią na problem braku umiejętności i miejsc pracy w Europie

Picture

Europejska kampania „Tydzień z Internetem 2016” potrwa od 14 do 20 marca 2016 r. To już siódma edycja kampanii cyfrowej, której celem jest zachęcenie Europejczyków do korzystania z Internetu i technologii w sposób pewny i bezpieczny. Warto skorzystać z tej okazji, by poprawić swoje umiejętności cyfrowe oraz szanse na znalezienie pracy.

Kampania „Tydzień z Internetem 2016”, w połączeniu z akcją „eSkills for Jobs” („E-umiejętności dla zatrudnienia”) i przy wsparciu takich sponsorów jak Cisco, Microsoft czy Liberty Global, odbywa się co roku w tysiącach bibliotek, domów kultury, szkół i organizacji niekomercyjnych.

Prowadzi ją Telecentre Europe – organizacja, według której podmioty prowadzące kształcenie nieformalne mogą odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu u młodych ludzi nowoczesnych umiejętności cyfrowych lub w zdobywaniu przez nich pierwszych doświadczeń zawodowych.

— Nie wszyscy mają jeszcze wystarczające umiejętności cyfrowe. U jednej trzeciej wszystkich osób pracujących w Europie umiejętności takie są na niskim poziomie, lub nie ma ich wcale — zauważa Laurentiu Bunescu, kierownik ds. dotacji i kampanii w Telecentre Europe.

Jednak zgodnie z Europejską agendą cyfrową w najbliższej przyszłości 90% miejsc pracy – w dziedzinach takich jak inżynieria, rachunkowość, pielęgniarstwo, medycyna, sztuka, architektura itd. – będzie wymagało określonych umiejętności cyfrowych.

 

Kampania prowadzona w ponad 20 krajach

W 2016 r. w ramach kampanii „Tydzień z Internetem 2016” około 25 zaangażowanych w inicjatywę partnerów zorganizuje ponad 4 000 wydarzeń skierowanych do ludzi młodych i bezrobotnych. Tegoroczna edycja czerpie z dorobku poprzednich, które pomogły ponad 800 000 Europejczyków zdobyć istotne umiejętności cyfrowe i zwiększyć szansę na znalezienie zatrudnienia.

Nowa kapania ma dwa główne, powiązane tematy. Pierwszy to „Zaufanie i pewność siebie” – który wpisuje się w główne polityki realizowane w ramach jednolitego rynku cyfrowego. — Nasi partnerzy dążą do zwiększenia włączenia cyfrowego i wzmacniają pewność siebie wśród użytkowników Internetu poprzez szkolenia, imprezy i warsztaty dotyczące tożsamości cyfrowej, cyberbezpieczeństwa, umiejętności informatyczno-telekomunikacyjnych oraz dostępnych narzędzi — dodaje Laurentiu Bunescu.

Drugi temat to „Cyfrowe miejsca pracy”, stanowiący część inicjatywy „eSkills for Jobs”. Według Bunescu, chociaż 95% młodych mieszkańców Europy (w wieku od 16 do 24 lat) regularnie korzysta z Internetu, jedynie 53% z nich posiada umiejętności cyfrowe konieczne do znalezienia zatrudnienia.

Organizacje zaangażowane w kampanię „Tydzień z Internetem 2016” w wymiarze krajowym oraz lokalnym zapewniają szkolenia i wsparcie młodym ludziom oraz osobom bezrobotnym, pomagając im rozwinąć karierę zawodową pod kątem umiejętności cyfrowych. Będą także zachęcać małe i średnie przedsiębiorstwa do organizowania dla pracowników szkoleń w zakresie umiejętności cyfrowych.

Biuro Koordynacji EURES także wspiera inicjatywę: — Doradcy EURES stale współpracują z kandydatami, pomagając im w przeprowadzce tam, gdzie pojawiają się możliwości zatrudnienia. Pomagają także pracodawcom znaleźć odpowiednich pracowników na tworzone stanowiska. Jeżeli jednak ten model ma się sprawdzić, zainteresowani muszą posiadać pożądane kwalifikacje. Kompetencje cyfrowe bez wątpienia należą tu do najbardziej pożądanych kwalifikacji.

 

Działania w 2016 r.

W ramach nowej współpracy z firmą Cisco kampania „Tydzień z Internetem 2016” umożliwi przynajmniej dwóm tysiącom młodych ludzi dostęp i szkolenia w ramach akcji Cisco Networking Academy – programu, którego celem jest kształtowanie umiejętności informatycznych i wspieranie rozwoju kariery zawodowej. W inicjatywę zaangażowanych jest dziesięciu partnerów krajowych.

Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać umiejętności cyfrowe jako atut w poszukiwaniu pracy w branży turystycznej, gastronomicznej czy motoryzacyjnej we Włoszech, jak firma Microsoft sprawdza umiejętności informatyczne w Rumunii lub jeśli interesują cię niemieckie warsztaty prowadzone z wykorzystaniem narzędzia YouRock – wielojęzycznej platformy ułatwiającej nawiązywanie kontaktów, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami europejskiej kampanii „Tydzień z Internetem 2016”.

Jeżeli interesują cię możliwości zatrudnienia w tym obszarze, zapraszamy do zapoznania się z programem Europejskiego Dnia Pracy w Branży Cyfrowej i Internetowej (European Online Digital Jobs Day), który odbędzie się w Szkocji w dniu 9 marca 2016 r. W ciągu nadchodzących tygodni na stronie internetowej European Job Day (Europejskie Dni Pracy) pojawią się dodatkowe informacje na temat firm poszukujących kandydatów i ofert zatrudnienia.

 

Powiązane linki:

Blog wprowadzający w tematykę Tygodnia z Internetem 2015

Strategia UE dotycząca e-umiejętności

Kampania „eSkills for Jobs 2015”

DIGITALEUROPE

 

Dalsze informacje:

Znajdź doradcę EURES

Warunki życia i pracy w krajach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES dla pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

 

Nota prawna: Zwracamy uwagę, że EURES ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.
16/02/2016

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.