• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Niemcy potrzebują pracowników sektora opieki... więc Cristina spakowała walizkę

Asystentka pielęgniarska z Hiszpanii, Cristina Cañadas Pequin musiała szybko znaleźć pracę. Kiedy wygasła jej umowa o pracę na czas określony, możliwości zatrudnienia w niedaleko miejsca zamieszkania okazały się bardzo ograniczone. Za pośrednictwem programu Twoja pierwsza praca z EURES-em (YfEJ) złożyła podanie o przyjęcie na praktyki w Niemczech, gdzie zaoferowano jej stanowisko, o jakim marzyła.
Picture

Cristinie zaproponowano praktyki zawodowe w Haus Margerita, specjalistycznej placówce opiekuńczej, gdzie wykorzystuje swoje specjalistyczne umiejętnościami w pracy z osobami cierpiącymi z powodu zaburzeń psychicznych:

„Opiekuję się tymi, którzy najbardziej tego potrzebują” – wyjaśnia Cristina. „Na przykład, pomagam pacjentom w trakcie posiłków i dbam o ich zdrowie fizyczne. Co więcej, moim zadaniem jest motywowanie pacjentów, budowanie zaufania i zapewnianie im poczucia bezpieczeństwa”.

YfEJ przyniósł jej korzyści dwojakiego rodzaju. „Po pierwsze, kiedy byłam bezrobotna, bardzo trudno było mi znaleźć pracę w Hiszpanii. Drugim decydującym czynnikiem była okazja zdobycia wysokiej jakości doświadczenia zawodowego, a przy tym możliwość wyjazdu za granicę.  To było spełnienie marzeń”.

Ubiegając się o stanowisko za pośrednictwem YfEJ, Cristina  mogła skorzystać ze wsparcia w przygotowaniach do wyjazdu za granicę i życia w nowym kraju.

„Dzięki programowi znalazłam pracę, którą kocham, a poza tym otrzymałam wsparcie finansowe, dzięki któremu mogłam urządzić się zaraz po przyjeździe... Uczestniczę również w cotygodniowych zajęciach z języka niemieckiego, a wszystko to dzięki programowi EURES”.

Trzyletni staż Cristinyobejmuje kształcenie i szkolenie zawodowe oraz pracę. Zdobywa dzięki temu nowe kwalifikacje i umiejętności, których potrzebuje, aby rozwijać się zawodowo, a jednocześnie otrzymuje za swoją pracę godziwe wynagrodzenie.

„To rodzaj szkolenia, który Niemcy nazywają ‘Ausbildung’.  W praktyce oznacza to, że pracuję przez miesiąc, przez kolejny uczę się, potem wracam do pracy i tak dalej. Dzięki temu mogę wykorzystać w pracy wszystko, czego nauczyłam się w szkole”.

Przyjmując ofertę pracy w Haus Margerita, Cristina  przyczyniła się również do redukcji niedoborów personelu w okresie, w którym niemal dwie trzecie placówek opieki w Niemczech cierpią z powodu niedoboru personelu.

Dyrektor domu opieki, Stefanie Goldwich, wyjaśnia: „Nieprzerwany rozwój sektora opieki zdrowotnej sprawił, że niedobory umiejętności są w naszym regionie poważnym problemem. Kiedy okazało się, że mamy więcej wolnych stanowisk pracy niż odpowiednich kandydatów, musieliśmy skorzystać z pomocy programu YfEJ”.

Za pośrednictwem YfEJ, Stefanie szybko nawiązała kontakt z Cristiną. „Program YfEJ był niezwykle pomocny na etapie organizacji; wystarczyło zasygnalizować, że jesteśmy zainteresowani zatrudnieniem ucznia z zagranicy” – mówi Stefanie. „Oczywiście, sformułowaliśmy pewne kryteria... Na przykład, wymagaliśmy od kandydatów na pracowników posiadania świadectwa ukończenia szkoły średniej (‘Mittlere Reife’) i szkolenia z zakresu opieki zdrowotnej”.

Po tym, jak YfEJ przekazał Stefanie dane kontaktowe Cristiny, proces rekrutacji przebiegł gładko. Po wstępnej wymianie korespondencji mailowej, Cristinaspotkała się ze Stefanie i jej współpracownikami osobiście w domu opieki. Zrobiła doskonałe wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej i została zatrudniona.

Największym wyzwaniem dla Cristinybyła konieczność szybkiego opanowania języka niemieckiego, szczególnie w zakresie terminów technicznych. Stefanie przyznaje, że w porównaniu z niemieckimi uczniami Cristina była na „gorszej pozycji startowej”. Jednocześnie zapewnia, że język nie stanowił bariery, ponieważ praca z pacjentami polega „głównie na komunikacji niewerbalnej, gestach i pokazywaniu na migi”.

Stefanie uważa pracę Cristiny za „niezwykle pomocną”, a Haus Margerita zaoferował jej dodatkowe kursy języka niemieckiego, które mają jej pomóc głównie w opanowaniu specjalistycznej terminologii.

Cristina zachęca innych młodych ludzi do udziału w programie YfEJ:

„To doskonała okazja, choć nie jest łatwo... ale utalentowanym i zmotywowanym do pracy osobom YfEJ otwiera drzwi. Pozwala budować pewność siebie dzięki niezależności, możliwości zarządzania własnym budżetem, nawiązywaniu nowych znajomości i konieczności przystosowania się do życia w nowym kraju... Zawsze będę wdzięczna za to, że stworzono mi tę wspaniałą możliwość”.

Twoja pierwsza praca z EURES to program mobilności zawodowej w Unii Europejskiej. Aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości zatrudnienia i szkoleń w UE lub znaleźć pracowników o umiejętnościach, których potrzebujesz, skontaktuj się z jedną ze służb zatrudnienia lub z lokalnym doradcą EURES za pośrednictwem portalu EURES.

 

Powiązane linki:

Deutsche Welle – “Niemcy desperacko poszukują pracowników opieki

Portal EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracyEURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeńEURES

Nadchodzące Wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wyżej wymienionych stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie

16/03/2018

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.