• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Cztery wskazówki dotyczące pisania CV w przypadku ograniczonego doświadczenia

Jeśli masz ograniczone doświadczenie, trudno jest zdecydować, co należy umieścić w Twoim CV. Na szczęście doświadczenie to nie wszystko. Zapoznaj się z naszymi czterema najlepszymi wskazówkami, które pomogą Ci w drodze od formularza zgłoszeniowego do rozmowy kwalifikacyjnej!
Picture

1.   Wymień umiejętności, a nie stanowiska pracy

Po przeczytaniu wymogów związanych ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, zastanów się nad posiadanymi umiejętnościami, które mogą pomóc Ci w tej pracy. Mogą to być umiejętności nabyte podczas studiów lub pracy w niepełnym wymiarze godzin. Praca z kolegami nad projektami edukacyjnymi często obejmuje pracę zespołową, przywództwo i zarządzanie czasem, a utrzymanie pracy zazwyczaj wiąże się z organizacją (dotrzymywanie terminów), odpowiedzialnością i umiejętnościami komunikacyjnymi. Zastanów się, jakie masz umiejętności i które z nich twoim zdaniem będą potrzebne w pracy, o którą się ubiegasz. Jedynie uwzględnienie istotnych umiejętności pomoże w takim opracowaniu twojego CV, by wyglądało na pasujące do ogłaszanej pracy.

 

 

2.   Zamieść odpowiednie słowa kluczowe

Osoba przeglądająca twoje CV poszukuje pewnych słów kluczowych. To nie tylko kwalifikacje i umiejętności, ale poszukiwane są również takie słowa jak „osiągnąłem(-am)”, „zmotywowany(-a)”, „ulepszyłem(-am)” i „zainicjowałem(-am)”. Jeśli możesz pomyśleć o przykładzie w dowolnym kontekście, który pokazuje, że udało Ci się coś osiągnąć lub zmotywować kogoś, dodaj to do swojego CV. Słowa te wyróżnią cię i pokażą pracodawcy, że jesteś w stanie podjąć działania i znaleźć rozwiązania. Jeśli masz ograniczone doświadczenie, warto również zaznaczyć, że jesteś otwarty(-a) na zdobywanie nowej wiedzy.

 

3.   Dodaj nieco charakteru

Życiorysy często zawierają dużo faktów, dlatego ważne jest, aby pokazać odbiorcy, kim jesteś jako osoba. Wykaż się kreatywnością w ramach tego formatu i objaśnij swoje cechy charakteru, a także swoje umiejętności. Jeśli nie masz doświadczenia, jakiego szuka pracodawca, możesz nadrobić to osobowością! Rekrutujący biorą pod uwagę więcej niż tylko kwalifikacje – oceniają, którzy kandydaci pasowaliby do środowiska pracy, więc jeśli pokażesz, kim jesteś, naprawdę może to pomóc.

 

4.   Poproś kogoś o przeczytanie Twojego CV

Zawsze dobrą praktyką jest zwrócenie się do kogoś, kogo znasz, by ocenił twoją pracę, i jest to szczególnie ważne w przypadku CV. Nawet niewielki błąd może mieć wpływ na decyzję pracodawcy w sprawie twojego zgłoszenia. Poza sprawdzeniem błędów członek rodziny, przyjaciel lub były współpracownik może zasugerować umiejętności lub doświadczenia, które zapomniałeś(-aś) dodać. Uzyskanie porady i innej perspektywy może być cenne, a dodanie zapomnianego doświadczenia może dać ci większe szanse na znalezienie pracy.

Pokazanie ludziom, co możesz zrobić i kim jesteś, zamiast uwypuklania ograniczonego doświadczenia, ostatecznie pomoże w zwróceniu większej uwagi na twoje CV. Należy zatem zastanowić się nad włączeniem odpowiednich umiejętności, użyciem odpowiednich słów, dodaniem informacji o twojej osobowości i uzyskaniem drugiej opinii.

 

Europass to bezpłatne narzędzie internetowe, które może pomóc w przygotowaniu skutecznego CV. Jeśli jesteś zainteresowany pracą za granicą, doradca EURES może również pomóc ci w ulepszeniu i dostosowaniu życiorysu. Dodatkowe informacje można uzyskać tutaj. Powodzenia w szukaniu pracy!

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej

 

Powiązane linki:

Microsoft Word

Europass

Artykuły informacyjne EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

26/02/2021

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.