• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Cztery wskazówki dotyczące pisania CV w przypadku ograniczonego doświadczenia

Jeśli masz ograniczone doświadczenie, trudno jest zdecydować, co należy umieścić w Twoim CV. Na szczęście doświadczenie to nie wszystko. Zapoznaj się z naszymi czterema najlepszymi wskazówkami, które pomogą Ci w drodze od formularza zgłoszeniowego do rozmowy kwalifikacyjnej!
Picture

1.   Wymień umiejętności, a nie stanowiska pracy

Po przeczytaniu wymogów związanych ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, zastanów się nad posiadanymi umiejętnościami, które mogą pomóc Ci w tej pracy. Mogą to być umiejętności nabyte podczas studiów lub pracy w niepełnym wymiarze godzin. Praca z kolegami nad projektami edukacyjnymi często obejmuje pracę zespołową, przywództwo i zarządzanie czasem, a utrzymanie pracy zazwyczaj wiąże się z organizacją (dotrzymywanie terminów), odpowiedzialnością i umiejętnościami komunikacyjnymi. Zastanów się, jakie masz umiejętności i które z nich twoim zdaniem będą potrzebne w pracy, o którą się ubiegasz. Jedynie uwzględnienie istotnych umiejętności pomoże w takim opracowaniu twojego CV, by wyglądało na pasujące do ogłaszanej pracy.

 

 

2.   Zamieść odpowiednie słowa kluczowe

Osoba przeglądająca twoje CV poszukuje pewnych słów kluczowych. To nie tylko kwalifikacje i umiejętności, ale poszukiwane są również takie słowa jak „osiągnąłem(-am)”, „zmotywowany(-a)”, „ulepszyłem(-am)” i „zainicjowałem(-am)”. Jeśli możesz pomyśleć o przykładzie w dowolnym kontekście, który pokazuje, że udało Ci się coś osiągnąć lub zmotywować kogoś, dodaj to do swojego CV. Słowa te wyróżnią cię i pokażą pracodawcy, że jesteś w stanie podjąć działania i znaleźć rozwiązania. Jeśli masz ograniczone doświadczenie, warto również zaznaczyć, że jesteś otwarty(-a) na zdobywanie nowej wiedzy.

 

3.   Dodaj nieco charakteru

Życiorysy często zawierają dużo faktów, dlatego ważne jest, aby pokazać odbiorcy, kim jesteś jako osoba. Wykaż się kreatywnością w ramach tego formatu i objaśnij swoje cechy charakteru, a także swoje umiejętności. Jeśli nie masz doświadczenia, jakiego szuka pracodawca, możesz nadrobić to osobowością! Rekrutujący biorą pod uwagę więcej niż tylko kwalifikacje – oceniają, którzy kandydaci pasowaliby do środowiska pracy, więc jeśli pokażesz, kim jesteś, naprawdę może to pomóc.

 

4.   Poproś kogoś o przeczytanie Twojego CV

Zawsze dobrą praktyką jest zwrócenie się do kogoś, kogo znasz, by ocenił twoją pracę, i jest to szczególnie ważne w przypadku CV. Nawet niewielki błąd może mieć wpływ na decyzję pracodawcy w sprawie twojego zgłoszenia. Poza sprawdzeniem błędów członek rodziny, przyjaciel lub były współpracownik może zasugerować umiejętności lub doświadczenia, które zapomniałeś(-aś) dodać. Uzyskanie porady i innej perspektywy może być cenne, a dodanie zapomnianego doświadczenia może dać ci większe szanse na znalezienie pracy.

Pokazanie ludziom, co możesz zrobić i kim jesteś, zamiast uwypuklania ograniczonego doświadczenia, ostatecznie pomoże w zwróceniu większej uwagi na twoje CV. Należy zatem zastanowić się nad włączeniem odpowiednich umiejętności, użyciem odpowiednich słów, dodaniem informacji o twojej osobowości i uzyskaniem drugiej opinii.

 

Europass to bezpłatne narzędzie internetowe, które może pomóc w przygotowaniu skutecznego CV. Jeśli jesteś zainteresowany pracą za granicą, doradca EURES może również pomóc ci w ulepszeniu i dostosowaniu życiorysu. Dodatkowe informacje można uzyskać tutaj. Powodzenia w szukaniu pracy!

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej

 

Powiązane linki:

Microsoft Word

Europass

Artykuły informacyjne EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

26/02/2021

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów „W centrum uwagi..." jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Treści te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Komisji Europejskiej.