• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Cztery rzeczy, które warto wiedzieć o pracy sezonowej w 2021 r.

Praca sezonowa jest doskonałym sposobem na życie i pracę za granicą. Jeśli myślisz o znalezieniu w tym roku pracy wakacyjnej w Europie, możesz odczuwać niepokój, nie wiedząc, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja. Poniżej przedstawiono cztery rzeczy, które warto wiedzieć o pracy sezonowej w tym roku.
Picture

1.   Praca sezonowa niesie za sobą wiele korzyści

Po pierwsze istnieje wiele ważnych powodów, dla których warto rozważyć podjęcie pracy sezonowej. Może ona stanowić świetną okazję do nauczenia się nowych umiejętności, sprawdzenia się w nowym zawodzie, otworzenia się na nowe możliwości i poznania nowych ludzi. Jest to również wspaniały sposób na spędzenie czasu za granicą i to za wynagrodzeniem!

Praca sezonowa może pomóc w uzyskaniu cennego doświadczenia bez konieczności wiązania się długoterminową umową, a zatem jest to doskonała opcja dla studentów lub młodych osób poszukujących wakacyjnej pracy na czas określony.

Wielu pracodawców potrzebuje większej liczby pracowników w sezonie szczytowym, dlatego z chęcią zatrudniliby na krótki okres taką osobę, która po zakończeniu sezonu mogłaby wrócić do domu.

 

2.   Podjęcie pracy sezonowej będzie nadal możliwe

Nie ma wątpliwości, że dla każdego ostatni rok różnił się od lat poprzednich. Być może obawiasz się, że podjęcie pracy sezonowej nie będzie możliwe ze względu na COVID-19, lecz istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawcy nadal będą zatrudniać pracowników sezonowych.

Większość ofert pracy sezonowej dotyczy sektorów takich, jak: turystyka, hotelarstwo i gastronomia, rozrywka i rolnictwo. Sektory te mają naprawdę ogromne znaczenie dla gospodarki UE, a zatem możemy się spodziewać, że zwiększą swoją działalność, kiedy już będzie to bezpieczne.

Jeżeli miejsca, takie jak hotele, kurorty wakacyjne, restauracje i bary, będą mogły zostać ponownie otwarte przed rozpoczęciem lata, będą musiały szybko zatrudnić pracowników jeszcze przed szczytowym okresem wakacyjnym. W takim przypadku możesz być osobą, której akurat szukają!

 

3.   Pracownikowi sezonowemu w UE przysługują odpowiednie prawa

Pracownik sezonowy ma prawo do takich samych sprawiedliwych warunków pracy jak miejscowi pracownicy. Dotyczy to aspektów takich jak: wynagrodzenie, godziny pracy oraz bezpieczeństwo i higiena pracy.

W ostatnim czasie UE wezwała również państwa członkowskie do skuteczniejszej ochrony pracowników sezonowych. Na przykład pracodawca powinien wprowadzić w miejscu pracy odpowiednie środki mające na celu ograniczenie kontaktów osobistych oraz środki higieny, aby chronić pracowników przed ryzykiem zachorowania na COVID-19.

Może się zdarzyć, że niektóre mniejsze miejsca pracy nie oferują zawarcia formalnej umowy w momencie rozpoczęcia pracy, nie należy jednak dać się im wykorzystywać. Należy pamiętać o prawach przysługujących pracownikom sezonowym i dać pracodawcy jasno do zrozumienia, że powinien przestrzegać postanowień umowy.

Więcej informacji na temat kwestii takich, jak: znalezienie mieszkania lub szkoły, sprawy podatkowe, koszty życia, ochrona zdrowia, przepisy socjalne, porównywanie kwalifikacji w kraju będącym przedmiotem zainteresowania znajduje się w sekcji „Życie i praca” na portalu EURES.

 

4.   Sytuacja ulega ciągłym zmianom

Wyjeżdżając za granicę, nawet do pracy, należy sprawdzić wytyczne i ograniczenia dotyczące podróży w swoim kraju pochodzenia i kraju, do którego się wybieramy. „Re-open EU” to doskonałe narzędzie, dzięki któremu można na bieżąco otrzymywać najnowsze zalecenia dla podróżnych.

W całej Europie przeprowadzane są obecnie szczepienia, choć niektóre kraje poczyniły w tym zakresie znacznie większe postępy niż inne. Może to również wpłynąć na tempo ponownego otwarcia miejsc takich, jak: restauracje, hotele, bary, festiwale i atrakcje turystyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, trudno jest przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna, dlatego warto zachować elastyczność i zdrowy rozsądek. Należy być otwartym na różne możliwości i mieć plan rezerwowy, na wypadek gdyby sytuacja uległa zmianie.

 

Mamy nadzieję, że artykuł ten okazał się źródłem przydatnych wskazówek dotyczących pracy sezonowej w 2021 r. Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwości zatrudnienia za granicą, należy skontaktować się ze swoim lokalnym doradcą EURES już dzisiaj.

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej.

 

Powiązane linki:

Osiem powodów, które powinny cię skłonić do podjęcia pracy sezonowej

COVID-19: Komisja Europejska wzywa do podjęcia działań w celu ochrony pracowników sezonowych

Chcesz bezpiecznie podróżować do innego państwa członkowskiego? Nowe interaktywne narzędzie dostarcza Ci wszelkich niezbędnych informacji

Szukaj doradców EURES

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

26/03/2021

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.