• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Fortuna sprzyja odważnym: historia rumuńskiego dealera samochodowego w Szwecji

Zawsze jest odpowiedni moment na reaktywację kariery zawodowej w innym kraju. W każdym razie tak uważa Nicolae Cazanescu. Kiedy jego 17-letnia kariera w handlu samochodami potrzebowała odświeżenia, zwrócił się do rumuńskiego oddziału EURES o pomoc w poszukiwaniu pracy za granicą. I w ciągu zaledwie 2 miesięcy znalazł pracę, i chce podzielić się swoją historią.
Picture

– Kiedy 37-letni lakiernik samochodowy Nicolae wyruszył w przygodę, której celem było znalezienie pracy za granicą, zwrócił się do nas – mówi Elena Tane, doradczyni EURES w agencji zatrudnienia okręgu Aluta w Rumunii. EURES pomógł mu już w przeszłości, ale tym razem potrzebował czegoś innego. Udał się więc do miejscowego biura EURES, aby poprosić o pomoc w znalezieniu nowej pracy poza miejscem zamieszkania. Nicolae od dawna chciał rozwinąć swoją karierę, a znalezienie odpowiedniego wsparcia pomogło mu uwierzyć, że zawsze jest dobry czas na rozpoczęcie czegoś nowego.

 

Cenne wsparcie

 

Oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić, bo potencjalna zmiana pracy lub przeprowadzka to zawsze wielki krok w życiu. W takim momencie dobrze poszukać profesjonalnego doradztwa, a na tym właśnie polega rola Eleny Tane. Zapewniając Nicolae realną pomoc w jego staraniach, przedstawiła mu wszystkie konieczne procedury i dokumenty w prosty, intuicyjny i przyjazny sposób. – Sprawił wrażenie osoby bardzo komunikatywnej, zmotywowanej i sympatycznej, chcącej pracować i rozwijać się – podkreśla Elena. Pod nadzorem EURES Nicolae dokonał kilku prostych, ale bardzo użytecznych ulepszeń, jak np. odświeżenie swojego CV i dokładne wypełnienie kluczowych dokumentów administracyjnych przed wysłaniem zgłoszenia do wybranego pracodawcy.

 

Doświadczenie ma kluczowe znaczenie

 

Warto wspomnieć, że nie była to pierwsza decyzja Nicolae o pracy i życiu za granicą. Wcześniej spędził dwa i pół roku w Hiszpanii, pracując zgodnie ze swoim fachem jako lakiernik samochodowy. Podczas pobytu w Hiszpanii miał okazję dodać kolejną umiejętność do swojej specjalizacji: nauczył się, jak instalować klimatyzację w samochodach. To nowe know-how dało mu więcej wiary w siebie, niezbędnej do odnajdywania się w środowisku międzynarodowym.

                           

Nie wiemy, co przyniesie przyszłość

 

Nie dziwi więc, że Nicolae wiedział, jak dobrze wykorzystać te umiejętności w nowej pracy. Niedługo po wysłaniu zgłoszenia skontaktował się z nim nowy pracodawca – Titu Palcau – który także był Rumunem, zarządzającym firmą o nazwie Sc Peter & Lili SRL – warsztatem samochodowym w Växjö, w Szwecji. Ku swojej radości Nicolae otrzymał pozytywną odpowiedź na przesłane zgłoszenie i zaledwie dwa miesiące po rozpoczęciu poszukiwań pracy z EURES zaczął nową pracę.

 

Dzięki EURES Nicolae znalazł pracę na cały etat w swoim fachu w Szwecji; a dodatkowo, mimo kilku tysięcy kilometrów z dala od Rumunii, czuje się jak u siebie w domu i wśród przyjaciół.

 

Co czeka na Nicolae w przyszłości Co ciekawe, dowiedzieliśmy się że niedawno został awansowany na kierownika zespołu, co oznacza więcej odpowiedzialności, nowe umiejętności i nowe wyzwania!

 

 

Linki do powiązanych stron internetowych:

 

Życie i praca w Szwecji

 

Twoja pierwsza praca z EURES-em

 

 

 

Więcej informacji:

 

Szukaj doradcy EURES

 

Warunki życia i pracy w państwach EURES

 

Baza ofert pracy EURES

 

Usługi EURES adresowane do pracodawców

 

Kalendarz wydarzeń EURES

 

Nadchodzące wydarzenia online

 

EURES na Facebooku

 

EURES na Twitterze

 

EURES na LinkedIn

 

EURES na Google+

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

23/05/2017

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.