• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

EURES jest kluczowym sojusznikiem firmy rodzinnej bazującej na rekrutacji sezonowej

Picture

Kiedy w 1991 r. szwedzka para Kenneth i Birgit Andersson przejęła rodzinną plantację truskawek, ich działalność pozostawała opłacalna dzięki zagranicznym zbieraczom. Rekrutacja pracowników za granicą była jednak droga i czasochłonna, nie wspominając już o komplikacjach związanych z barierą językową. Aby uzyskać pomoc w pokonaniu tych i innych barier, Anderssonowie zwrócili się do EURES.

– W okresie dziesięciu lat współpracy EURES pomógł nam pozyskać 300-400 pracowników – stwierdza Kenneth.

Wielu pracowników pozyskano za pośrednictwem biura EURES w Kownie (Litwa), a Anderssonowie znaczną pomoc zawdzięczają wiedzy Gody Maciulevičienė, będącej doradcą EURES. Goda jest zachwycona długoletnią współpracą, która przyczyniła się do powstania zaufania po obu stronach procesu rekrutacji.

– Znam Kennetha i jego firmę i cieszę się, że mogę zapewniać osoby poszukujące pracy, że Anderssonowie to rzetelny pracodawca oferujący dobrą pracę oraz odpowiednie ubezpieczenie i zakwaterowanie – mówi Goda. Liczby mówią same za siebie: od 50% do 80% pracowników zatrudnionych przez Anderssonów wraca do nich w kolejnych latach.

 

Przed podjęciem współpracy z siecią EURES rekrutacja nie była łatwa

– Zanim skorzystaliśmy z pomocy EURES, zamieszczaliśmy ogłoszenia w miejscowych gazetach i wynajmowaliśmy mieszkania, w których prowadziliśmy rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami do pracy. Wymagało to wiele planowania, było czasochłonne i bardzo kosztowne – wyjaśnia Kenneth.

Rekrutacja zagranicznych pracowników jest absolutnie konieczna; gdy Kenneth przejmował plantację, stosunek Szwedów do pracowników z zagranicy kształtował się na poziomie 80% do 20%. Obecnie odsetek Szwedów wynosi 10%, a 90% pracowników pochodzi z zagranicy, głównie z Litwy i Polski.

– Bardzo przydaje nam się obecność ekspertów znających język i kulturę, którzy pomagają nam w rekrutacji w tych krajach. Szczególnie w obecnej sytuacji, gdy zainteresowanie ze strony Litwy i Polski wyraźnie spadło w porównaniu do okresu sprzed pięciu lat. Potrzebujemy więcej wsparcia niż kiedykolwiek.

Kenneth i Birgit są szczególnie pod wrażeniem tego, że profesjonalna pomoc jest pod ręką, kiedy jej potrzebują. Jest ona świadczona w sposób przyjazny, niezawodny i można swobodnie z niej korzystać.

 

Gdy praca sezonowa staje się pracą stałą

Kenneth i Birgit zapewniają swoim pracownikom zakwaterowanie i możliwość poznania kultury szwedzkiej, co w niektórych przypadkach skłania ludzi do pozostania. Jednym z przykładów jest Šarūnė Papreckytė (na zdjęciu z Kennethem i Birgit).

Przed podjęciem pracy sezonowej na plantacji truskawek była studentką. – Praca w Szwecji niesie za sobą wiele korzyści: wyższe płace oraz poczucie, że wykonywana praca jest doceniana i że ludzie są tutaj traktowani z szacunkiem – mówi.

Pochodząca z Kowna Šarūnė (25 lat) najpierw odwiedziła stronę internetową EURES na Litwie i znalazła tam pracę, która ją interesowała, a następnie wysłała do biura swoje zgłoszenie. – Po kilku dniach dostałam zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną do biura EURES w Kownie – wyjaśnia.

Przepracowała u Anderssonów cztery sezony, a następnie, dwa i pół roku temu postanowiła przenieść się do Szwecji na stałe.

Mimo że nauka szwedzkiego była dla niej koniecznym wyzwaniem, jest pewna, że podjęła właściwą decyzję, udając się do EURES i przenosząc się do Szwecji. – Mogę powiedzieć, że EURES oferuje wiele bezpiecznych i wiarygodnych ofert pracy osobom chcącym pracować za granicą, a następnie służy praktyczną poradą ułatwiającą wykonanie tego kroku.

 

Powiązane linki:

Życie i praca w Szwecji

 

Więcej informacji:

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w krajach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

24/11/2015

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.