• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Pięć powodów, dla których nauka języka obcego może zwiększyć zdolność do zatrudnienia

Dzięki znajomości języka obcego można się wyróżnić na rynku pracy i zwrócić na siebie uwagę rekruterów. Dwujęzyczność nie tylko wygląda dobrze w CV – sprzyja innym umiejętnościom, które cenią pracodawcy u potencjalnych pracowników.
Picture

Pożądana umiejętność

Internet sprawił, że wchodzenie na rynki zagraniczne stało się dla przedsiębiorstw łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wiele mniejszych przedsiębiorstw nawiązuje kontakty z zagranicznymi klientami i kontrahentami, wskutek czego coraz więcej ofert pracy zawiera wymóg znajomości drugiego języka. Dlatego w przypadku starania się o pracę zarówno w dużej korporacji, jak i w małej firmie prawdopodobnie wymagana będzie znajomość co najmniej jednego języka obcego.

Wyróżnić się spośród innych

Konkurencja na rynku pracy bywa twarda: o najbardziej pożądane stanowiska ubiegają się setki, a czasami tysiące kandydatów. Znajomość dwóch lub trzech języków pomoże wyróżnić się z tłumu, zwłaszcza gdy inni kandydaci mają podobne doświadczenie i kwalifikacje. Należy dopilnować, aby umiejętności językowe były wyraźnie opisane w CV i nie można ich było pominąć.

Biorąc pod uwagę, że 35% Europejczyków w wieku 25–64 posługuje się dwoma językami, można nawet powiedzieć, że znajomość dwóch języków nie jest już niczym wyjątkowym i że aby zwrócić na siebie uwagę potencjalnych pracodawców, należy nauczyć się drugiego języka obcego.

Wyższe wynagrodzenie

Pracownicy znający języki obce na ogół zarabiają więcej niż osoby ze znajomością jednego języka pracujące na podobnych stanowiskach. Jedno z badań wskazuje, że posługiwanie się drugim językiem może wpłynąć na wzrost pensji o 11–35%, w zależności od danego języka i kraju zamieszkania. Na przykład we Francji żyje więcej osób znających hiszpański jako drugi język niż na Łotwie, dlatego zapotrzebowanie na ten język może się różnić w tych dwóch krajach.

Więcej ofert pracy

Dwu- lub wielojęzyczność może otworzyć przed kandydatem całkiem nowy rynek pracy. Zatrudnienie w zagranicznym przedsiębiorstwie nie oznacza obecnie konieczności przeprowadzki. Wraz z nasileniem się pracy zdalnej wskutek pandemii COVID-19 firmy coraz chętniej zatrudniają telepracowników. Dlatego można nie tylko ubiegać się o pracę wymagającą znajomości języków, ale także próbować swych sił na rynkach pracy w krajach, w których mówi się danymi językami. Międzynarodowe portale poświęcone pracy, na przykład EURES, są doskonałymi miejscami do rozpoczęcia poszukiwań.

Dwujęzyczność sprzyja innym umiejętnościom

Badania pokazują, że osoby znające co najmniej jeden język obcy lepiej rozwiązują problemy oraz wykazują się większą kreatywnością i empatią. Powyższe cechy są ważnymi umiejętnościami miękkimi, które pracodawcy bardzo cenią u kandydatów. Wskazuje się też, że osoby dwujęzyczne i wielojęzyczne są bardziej otwarte na poglądy innych osób oraz skuteczniej nawiązują kontakty międzyludzkie: są to również doskonałe umiejętności, zwłaszcza w obszarach obsługi klienta i relacji biznesowych.

 

Dla osób, które chcą poćwiczyć umiejętności językowe i odświeżyć znajomość języka: Bezpłatne narzędzia do nauki języków pomocne w podnoszeniu kwalifikacji w domu.

 

We współpracy z EURES, Europejskim Portalem Mobilności Zawodowej

 

Powiązane linki:

EURES: Znajdź pracę w Europie

W Europie mówienie więcej niż jednym językiem jest nadal przywilejem

Według badań osoby dwujęzyczne wykazują się większą inteligencją, kreatywnością i empatią

Premia za znajomość języków obcych

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

22/06/2021

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.