• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Znalezienie zatrudnienia w Irlandii za pośrednictwem EURES: Historia dwojga Finów

Julia Maanawadu (25 l.) i Tuomas Lahtinen (18 l.) to dwoje Finów, którzy przed pandemią znaleźli zatrudnienie w Irlandii dzięki współpracy EURES w Finlandii i EURES w Irlandii. W czasie pobytu na „zielonej wyspie” zdobywali cenne umiejętności zawodowe, niezapomniane doświadczenia i zawierali nowe przyjaźnie.
Picture

„Praca za granicą zawsze była moim marzeniem”

Kiedy Julia, studentka turystyki, udała się na Dzień Kariery EURES zorganizowany na kampusie Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Satakunta w południowo-zachodniej Finlandii, nie wiedziała, że będzie to początek podróży, która zmieni jej życie.

„Stwierdziłam, że pójdę i rozejrzę się, bo praca za granicą zawsze była moim marzeniem” – mówi młoda Finka.

Dwa tygodnie po rozmowie z doradcami EURES w Irlandii Julia otrzymała od nich e-mail dotyczący praktyk zawodowych dla fińskich studentów w grupie hotelowej w Irlandii. „Był to w moim życiu czas, kiedy potrzebowałam zmiany otoczenia i stylu życia. Nic mnie nie trzymało na miejscu, więc pomyślałam, że to idealny czas, aby zrobić coś takiego”.

Tuomas, student gastronomii, również był bardzo chętny do zdobycia pewnego międzynarodowego doświadczenia zawodowego. „Gdy usłyszałem o możliwości podjęcia pracy za granicą, natychmiast się zarejestrowałem” – mówi młody człowiek uczący się na szefa kuchni.

Tuomas dowiedział się o EURES od swojego nauczyciela, Jukki Mäkinena, który zachęcił go do złożenia wniosku i udzielił mu porady w zakresie zadawania właściwych pytań.

„Wyjazd samemu za granicę po raz pierwszy był bardzo ekscytujący” wspomina młody student gastronomii.

Julia i Tuomas są bardzo zadowoleni ze wsparcia otrzymanego od swoich doradców EURES w Finlandii, którzy pomogli im w przygotowaniu dokumentów do pracy, udzielili praktycznych wskazówek i pomogli ubiegać się o pomoc finansową z UE.

 

„Dobra okazja do nauki w nowy, ekscytujący sposób”

Jako recepcjonistka w Sheraton Athlone Hotel Julia była odpowiedzialna za meldowanie i wymeldowywanie wszystkich gości, odbieranie telefonów, zarządzanie rezerwacjami, odpowiadanie na wnioski gości, fakturowanie, sprzedaż droższych produktów, rezerwacje taksówek oraz dostarczanie informacji turystycznych. „Stwierdziłam, że mój język angielski znacznie się poprawił. Czuję się również bardziej pewna siebie i zrelaksowana w kontaktach z klientami”.

Podczas stażu Tuomas pracował w kuchni hotelu Hodson Bay Hotel w środkowej Irlandii, gdzie zdobył wiedzę na temat tajników irlandzkiej kuchni, uczył się nowych technik gotowania i poprawił swoje umiejętności komunikacyjne. „Bardzo polecam uczestnictwo w tym programie, ponieważ jest to dobra okazja do nauki w nowy, ekscytujący sposób” – mówi młody szef kuchni.

 

„Wspomnienie wspaniałego doświadczenia”

Dwójka Finów zdecydowanie stwierdza, że ich doświadczenie z EURES nie tylko było wspaniałe dla ich kariery zawodowej, ale również pomogło im w rozwoju osobistym i zdobyciu wspomnień na całe życie. „Praca za granicą to coś, czego każdy powinien spróbować” poleca Julia. „Tak wiele się uczysz i zyskujesz nową perspektywę na różne sprawy”. Tuomas wspomina z przyjemnością: „Moje praktyki w Irlandii były niezapomniane i niesamowite!”.

Kolejną bezcenną rzeczą, którą oboje studenci zyskali w czasie pobytu za granicą, były przyjaźnie. Tuomas zaprzyjaźnił się ze swoim współlokatorem i współpracownikiem Jaïro, z którym nadal pozostaje w kontakcie. Natomiast Julia poznała swojego chłopaka Stephena, z którym rozważa otwarcie w przyszłości pensjonatu.

 

Sieć EURES obejmuje wszystkie kraje UE, a także Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię. Dowiedz się więcej o tym, czym zajmuje się EURES.

 

Powiązane linki:

W czym EURES może Ci pomóc?

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

05/03/2021

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.