• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Dzięki partnerstwu pomiędzy słowackim biurem EURES a Deutsche Post 15 słowackich studentów znalazło pracę w Niemczech.

Dla wielu studentów lato jest idealną okazją, aby nie tylko odpocząć, ale również poprawić swoją sytuację finansową przez znalezienie pracy sezonowej. Latem 2018 r. dzięki współpracy między słowackim biurem EURES a niemiecką spółką Deutsche Post 15 studentów ze Słowacji miało szansę na pracę w charakterze pracowników poczty. Jednym z nich był 18-letni Kristian.
Picture

Kristian dowiedział się o tej możliwości na internetowej słowackiej stronie EURES i bez wahania wysłał swoje CV. Otrzymała je Ivana Sentpéteryová, doradczyni EURES, z którą współpracuje Werner Schmidt, długoletni pracownik spółki Deutsche Post, odpowiedzialny za rekrutację nowych pracowników i wsparcie pracowników mieszkających i pracujących w Niemczech.

Po przesłaniu swojego CV Kristian został zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzoną przez Skype. Dzięki jego bardzo dobrej znajomości niemieckiego rozmowa przebiegła pomyślnie. Krystian dołączył do zespołu pod koniec czerwca.

Podczas wizyty w Deutsche Post w lipcu 2018 r. doradcy EURES ze Słowacji spotkali się z Kristianem, aby dowiedzieć się więcej na temat jego doświadczeń. „Początki były trudne” przyznał Krystian. „Myślałem, że najtrudniejszą częścią pracy będzie sortowanie poczty, ale tak nie było". Najtrudniejszą częścią okazało się samo dostarczanie poczty, co oznaczało, że musiał on bardzo szybko nauczyć się układu geograficznego przydzielonego mu rejonu. Na szczęście miał do pomocy mobilną nawigację.

Kolejnym wyzwaniem dla Kristiana było porozumiewanie się po niemiecku. Pomimo doskonałej znajomości tego języka musiał nauczyć się sporo nowej terminologii związanej z pracą. Przez pierwsze dwa tygodnie jego kierownik regularnie się z nim spotykał i udzielał mu wsparcia, aż do momentu, gdy był w stanie bezbłędnie wykonywać swoją pracę.

Kristian jest bardzo zadowolony, że zdecydował się na pracę w Deutsche Post. Podoba mu się praca na świeżym powietrzu, a ponieważ dostarcza pocztę na rowerze elektrycznym, nie jest to zajęcie bardzo wymagające fizycznie. Potrafi sobie wyobrazić, że miałby pracować dla Deutsche Post każdego lata podczas swoich studiów, chociaż może się to okazać niemożliwe z uwagi na duże obciążenie nauką, związane ze studiowaniem medycyny. Jeżeli zdecyduje się wrócić do pracy jako pracownik pocztowy, Deutsche Post z radością powita go z powrotem.

Rozpoczynanie nowej pracy nigdy nie jest łatwe. Zawsze jest wiele do nauczenia się i występuje niezaprzeczalna presja, aby dobrze wypaść. Jeśli chodzi o bycie pracownikiem pocztowym w Deutsche Post, Kristian ma kilka cennych rad: „Nie przejmujcie się popełnianiem błędów w ciągu pierwszych kilku dni i bądźcie wytrwali!” mówi. „Bądźcie przygotowani. Znajomość języka niemieckiego jest ważna, bo w tej pracy będziecie komunikować się z ludźmi. Należy też przeczytać umowę przed jej podpisaniem, ponieważ znajdziecie tam wiele ważnych informacji na temat swoich praw i obowiązków”.

Współpraca pomiędzy słowackim EURES a Deutsche Post przyniosła w 2018 r. realne wyniki i okazała się bardzo popularna, a na dostępne stanowiska aplikowało wielu studentów. Deutsche Post ciągle poszukuje nowych pracowników, zarówno na stałe, jak i sezonowo, dlatego firma ma nadzieję, że w przyszłości będzie w stanie kontynuować udane partnerstwo.

 

Powiązane linki:

EURES Słowacja

Deutsche Post

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

10/10/2018

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.