• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Ścisła współpraca między państwami w ramach EURES = najlepsze obsługa osób poszukujących pracy i pracodawców

Picture

EURES to ogólnounijna sieć, która ma kontakty poza Europą. Doradcy regularnie spotykają się i często ze sobą współpracują, dzięki czemu znajdują się w bardzo dobrej pozycji, aby dopasowywać osoby poszukujące pracy do odpowiednich osób przeprowadzających rekrutację. Dwóch członków sieci EURES, z Węgier i Rumunii, wyjaśnia, jak to działa w praktyce i dlaczego jest to istotne.

Doradcy EURES po obu stronach granicy regularnie prowadzą ścisłą współpracę w imieniu osób poszukujących pracy i osób przeprowadzających rekrutację. Współpraca ta pomaga im zaspokoić szereg potrzeb, począwszy od potrzeb osoby szukającej pracy, po potrzeby osoby przeprowadzającej rekrutację, która chce zatrudnić wielu pracowników.

Węgierska doradczyni EURES Judit Balogh (na zdjęciu) przywołuje jedną sytuację, w której ten bliski kontakt miał kluczowe znaczenie. Wiosną 2013 r. austriacka firma zajmująca się transportem międzynarodowym zwróciła się do oddziału EURES Węgry o pomoc w przeprowadzeniu rekrutacji dodatkowych osób do pracy. „Mieli tutaj swoją siedzibę, więc zwrócili się do nas, gdy potrzebowali zatrudnić wielu kierowców, którzy mówili po rumuńsku, do realizowania przewozów międzynarodowych”.

Judit skontaktowała się ze swoimi rumuńskimi kolegami, którzy zamieścili 75 ofert pracy, a następnie przesłali węgierskiemu oddziałowi około 200 CV. Zatrudniono około 67 kierowców.

„Nasze bliskie kontakty z kolegami zza granicy ułatwiły i przyspieszyły cały proces” – mówi Judit.

Camelia Mihalcea, kierownik EURES z Rumunii, zgadza się z tym zdaniem: „Współpracujemy od wielu lat i dzięki tej relacji możemy skuteczniej świadczyć usługi na rzecz osób poszukujących pracy i pracodawców”.

 

Lokalne spojrzenie przynosi większy wybór ofert pracy i kandydatów

Klienci korzystający z publicznych służb zatrudnienia po obu stronach granicy czerpią korzyści z doradztwa ekspertów posiadających wiedzę o rynku pracy obu krajów. Jak mówi Camelia, „mamy poczucie, że dzięki połączeniu sił możemy zaoferować lepszą usługę i większe możliwości”.

Po stronie rumuńskiej pracuje ośmiu doradców, którzy ściśle współpracują ze swoimi kolegami zza granicy.

„Po tylu latach możemy docenić fakt, że ta współpraca faktycznie działa. Zawsze mieliśmy poczucie, że wzajemnie się wspieramy, i zespół węgierski był naszym naprawdę zaufanym partnerem” – wyjaśnia Camelia.

Wszyscy pracownicy zespołów spotykają się dwa razy do roku, raz w każdym kraju. W tym roku współpraca była jeszcze ściślejsza w związku z Europejskimi Dniami Pracy online organizowanym w Budapeszcie (Dni Pracy w Budapeszcie 2015). Zespół węgierski cieszył się z zaangażowania pracowników oddziału EURES Rumunia, którzy przyjechali do Budapesztu, aby udzielać cennych porad uczestnikom.

Jeżeli zatem zastanawiasz się nad pracą w innym kraju UE, pamiętaj, że twój najbliższy doradca EURES ma kolegów w całej Europie, którzy są gotowi znacznie ułatwić ci poszukiwania.

 

Powiązane linki:

Życie i praca w Rumunii

Szukaj doradcy EURES

Życie i praca na Węgrzech

Europejskie Dni Pracy online

 

Więcej informacji:

Szukaj doradcy EURES

Warunki życia i pracy w krajach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES dla pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

EURES na Google+

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

03/11/2015

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.