• Wydarzenia

Artykuły na aktualne tematy


<< Powrót do listy aktualności

Nowe możliwości dla mechanika rowerowego w Norwegii

Szukanie pracy może stanowić wyzwanie, w szczególności jeśli twoja specjalizacja nie oferuje zbyt wielu możliwości zatrudnienia w rodzimym kraju. Dla niektórych, jak np. dla mechanika rowerowego z Polski – Grzegorza Osóbki – przeprowadzka za granicę może być rozwiązaniem problemu.
Picture

Jego pasja do naprawy rowerów stała się sposobem na życie i od 6 lat Grzegorz Osóbka zajmuje się tym zawodowo.  Pomimo tego miał problemy ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia w rodzimym kraju, tak więc zaczął szukać zagranicą. Na tym etapie siećEURES promująca szeroką gamę możliwości zatrudnienia w całej UE, okazała się pomocna.

„Zawsze byłem na bieżąco z nowymi ofertami pracy” – wyjaśnia nam Grzegorz. „Po obejrzeniu kilku ofert pracy zagranicą, pomyślałem sobie, czemu nie?” Chciałem spróbować czegoś nowego. Wyszukałem firmę Bike Brothers w internecie i wyglądało na to, że są poważnym i stabilnym przedsiębiorstwem.”

Ofertę zatrudnienia na stanowisko, o które ubiegał się Grzegorz, wysłał do oddziału EURES w Polsce norweski oddział EURES. Promowano je w całej Polsce (i całej UE), po tym jak firma Bike Brothers skontaktowała się z siecią. „Szukaliśmy dobrych mechaników i mieliśmy pozytywne doświadczenie w przeszłości z europejskimi mechanikami” – wyjaśnia przedstawiciel firmy.

„Posiadanie dobrych i wykwalifikowanych mechaników rowerowych to podstawa, a popyt na nich jest wysoki” – dodaje.  Norwegowie coraz częściej używają rowerów w celu dojeżdżania do pracy, szkoły, sklepu itd..

Przyczyną poszukiwania mechaników rowerowych przez firmę Bike Brotherspoza granicami Norwegii jest ich brak we własnym kraju: w Polsce jest na odwrót. „Znalezienie dobrego mechanika rowerowego w Norwegii prawie graniczy z cudem. Kilku dobrych kandydatów zatrudniły konkurencyjne firmy”.

Była to doskonała okazja dla Grzegorza, który właśnie tego szukał. Grzegorz przesłał swoje CV do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku a klika miesięcy później firma, Bike Brothers skontaktowała się z nim i zaoferowała mu umowę o pracę na czas próbny.

Decyzję o przeniesieniu się do Norwegii do pracy w firmie Bike Brothers Grzegorz ocenia pozytywnie. „Teraz mam lepsze warunki pracy i robię to, co zawsze lubiłem”. Dobrze się też czuję wśród nowych współpracowników. Naprawiam rowery i rozmawiam z klientami”.

Grzegorz zdążył już się przyzwyczaić się do życia w Norwegii. „Najbardziej uderzyło mnie to, że tempo życia w Norwegii jest dużo spokojniejsze i wolniejsze niż w Polsce”. Ludzie są też bardzo uprzejmi. Jako klienci oczekują najlepszej jakości, a nie najniższej ceny. Prawie każdy potrafi mówić po angielsku – to  mi bardzo pomaga.  W Norwegii jest czyste powietrze i piękna natura.

OddziałEURES w Norwegii i cała sieć EURES to świetna platforma dla takich przedsiębiorstw jak Bike Brothers, które chcą przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników z całej Europy. „Współpraca była bardzo owocna” – zwierza się nam przedstawiciel firmy. „EURES wspierał nas od momentu przedstawienia przez nas oferty pracy. Z pewnością skorzystamy z usług EURES w przyszłości”.

 

Powiązane linki:

Strona internetowa Bike Brothers

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Drop’pin@EURES

Znajdź pracownika EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Zastrzeżenie prawne: Zwracamy uwagę, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.

13/06/2019

<< Powrót do listy aktualności
 
wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Ich treść te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Europejski Urząd Ds. Pracy ani Komisji Europejskiej. Ponadto, że ani EURES, ani Komisja Europejska nie odpowiadają za treść wymienionych wyżej stron internetowych prowadzonych przez osoby trzecie.