Artykuły na aktualne tematy


Łączenie młodych osób z możliwościami zwiększenia ich umiejętności przystosowania zawodowego

Wydaje się, że na dzisiejszym rynku pracy młode osoby pragnące rozpocząć karierę zawodową muszą stawić czoła wielu trudnościom. Brak doświadczenia i umiejętności związanych z pracą w połączeniu z niewielką ilością odpowiednich możliwości, aby nabyć te umiejętności, to jedynie kilka przeszkód, jakie stoją przed europejską młodzieżą. Młode osoby potrzebują wsparcia w przechodzeniu trudnego etapu między ukończeniem szkoły lub uczelni a rozpoczęciem kariery zawodowej, aby mogły jak najpełniej wykorzystać ten okres swego życia.

Przeczytaj więcej >>

29/06/2015


Uczenie się nowych umiejętności pielęgniarskich w innym kraju – Marco jedzie do Zjednoczonego Królestwa

Dzielenie się doświadczeniami z innymi pielęgniarzami i pielęgniarkami oraz rozwój osobisty – to dwa cele, które zmotywowały Marco Colombero do wypróbowania swoich sił w National Health Service (NHS – krajowej służbie zdrowia) w Zjednoczonym Królestwie.

Przeczytaj więcej >>

26/06/2015


Doradcy EURES myślą w sposób kreatywny

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak doradca EURES może być na bieżąco z potrzebami osób poszukujących pracy, rekrutujących i swoich odpowiedników w innych krajach? Medycyna, informatyka, rolnictwo – doradca EURES może zostać poproszony o pomoc w jakimkolwiek sektorze. Aby jej udzielić, doradcy muszą wiedzieć, co się dzieje na rynku, a uzyskanie tej wiedzy wymaga twórczego myślenia. Oto jak grecki doradca zabrał się do uzyskania najnowszych informacji o tym, co się dzieje w sektorze inżynieryjnym.

Przeczytaj więcej >>

22/06/2015


Pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu hiszpańskiej pielęgniarki w Norwegii

Dwa lata temu Alba Gracia podążyła za głosem serca i przeprowadziła się z Hiszpanii do Norwegii, aby podjąć tam pracę jako pielęgniarka. W Hiszpanii jej historia stanowi dobry przykład doświadczenia w zakresie udanej współpracy z EURES-em. Alba i jej doradca EURES przedstawiają wskazówki dotyczące osiedlania się w nowym kraju.

Przeczytaj więcej >>

15/06/2015


Zdobywanie nowych umiejętności kucharskich w regionie, w którym znajduje się jedno z najpiękniejszych na świecie pasm górskich

Młody szef kuchni Matej Kulas przepracował dziewięć sezonów jako kucharz w Chorwacji, jednak możliwości zatrudnienia są niewielkie, a miejsca pracy zbyt często są niestabilne. Podjął więc decyzję o rozszerzeniu zakresu poszukiwań na Austrię i udał się na targi pracy zorganizowane przez Dietera Müllera, doradcę EURES pracującego w Vorarlbergu, oraz lokalną izbę handlową. Nigdy tego nie pożałował.

Przeczytaj więcej >>

05/06/2015


Wydłużenie wieku emerytalnego, zmiana zawodu w starszym wieku – Tendencje zmian w UE wśród pracowników w starszym wieku

Ogólnie wiek emerytalny w UE wynosi 65 lat, ale to ma się zmienić. Dania, Francja, Niemcy i Hiszpania zdecydowały się podnieść wiek emerytalny do 67 lat, natomiast w Wielkiej Brytanii i Irlandii celem jest wydłużenie go do 68 lat. W większości państw zmiany te będą widoczne w latach 20. XXI wieku. Wielu ludzi już pracuje dłużej, zmienia swój zawód lub podejmuje zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin, by zaspokoić swoje potrzeby.

Przeczytaj więcej >>

03/06/2015


Ponad 30 lat pomagania ludziom w znalezieniu pracy – doradczyni EURES, która właśnie przechodzi na emeryturę, wyjaśnia, co zrobić, by działanie przyniosło sukces

Od 32 lat Barbara Gorter-Zahuta dopasowuje ludzi do możliwości, z czego 15 lat spędziła, pracując w europejskiej sieci służb zatrudnienia w Holandii. W kwietniu przeszła na emeryturę. Spotkaliśmy się, by przyjrzeć się zmianom, których była świadkiem, i dowiedzieć się, co należy zrobić, aby uczynić nowy kraj swoim domem.

Przeczytaj więcej >>

28/05/2015


Ciężka praca, przyjazna atmosfera – EURES w Belgii wspiera osoby poszukujące pracy ubiegające się o pracę w Club Med

Osobom chętnym do pracy w ośrodku wczasowym może się wydawać, że praca w Club Med przypomina wyjazd na wakacje. Pracodawcy z sektora turystyki borykający się z tym problemem mają nadzieję zmienić to błędne przekonanie, korzystając ze wsparcia doradców EURES.

Przeczytaj więcej >>

22/05/2015


Pingwiny wzywają – British Antarctic Survey poszukuje kandydatów na szereg stanowisk

Czy czujesz się znudzony swoją pracą w sektorze elektroniki i IT i masz wrażenie, że przydałaby ci się odmiana? Jeżeli tak, British Antarctic Survey może mieć dla ciebie idealną ofertę pracy. Organizacja opublikowała listę wakatów – oferty pracy dotyczą zatrudnienia na okres od dwóch miesięcy do ponad roku. Inżynier-elektronik to tylko jeden z poszukiwanych profili.

Przeczytaj więcej >>

22/05/2015


12 szwedzkich scenarzystów miało możliwość zaprezentowania swoich pomysłów polskim producentom

Scenopisarstwo znane jest jako branża, w której niezwykle trudno utrzymać się na rynku. Dwanaścioro scenarzystów ze Szwecji otrzymało wyjątkową szansę zaprezentowania swoich pomysłów specjalistom z branży filmowej we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Stało się to możliwe po prawie dwóch latach poświęconych na budowanie relacji pomiędzy Instytutem a doradczynią sieci EURES, Wanną Spiridonidou ze Szwecji.

Przeczytaj więcej >>

12/05/2015wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów „W centrum uwagi..." jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Treści te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Komisji Europejskiej.