Artykuły na aktualne tematy


„Twoja pierwsza praca z EURES-em” otwiera możliwości w Niemczech

W ciągu zaledwie siedmiu miesięcy zespół ds. programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em" w południowych Niemczech pomógł 65 młodym osobom poszukującym pracy z Grecji, Hiszpanii, Rumunii i Portugalii znaleźć nową pracę w sektorze opieki zdrowotnej oraz w MŚP zajmujących się opieką nad osobami starszymi.

Przeczytaj więcej >>

06/05/2015


Pomoc młodym projektantom w budowaniu pozycji na rynku

Rekrutacja pracowników w sektorze designu często przebiega inaczej niż w innych branżach. Nie wszystkie oferty pracy są ogłaszane publicznie, a pracodawcy mogą sobie zdać sprawę z tego, że chcą podjąć współpracę z projektantem dopiero wtedy, kiedy zobaczą jego / jej prace.

Przeczytaj więcej >>

06/05/2015


Fotografik organizuje wystawę dzięki doradztwu EURES

Według raportu opublikowanego w 2014 r. sektor kreatywny i sektor kultury odpowiada za 4,2 proc. PKB w UE i daje zatrudnienie około siedmiu milionom osób, głównie w małych przedsiębiorstwach. Zapotrzebowanie na czyjąś pracę twórczą lub artystyczną nie jest jednak tak oczywiste jak w przypadku innych sektorów, a rekrutacja rządzi się innymi prawami. Dopasowując możliwości zatrudnienia do artystów, doradcy EURES muszą więc zastosować inne podejście.

Przeczytaj więcej >>

05/05/2015


Przedstaw swoje umiejętności i osobowość w rozmowie kwalifikacyjnej na odległość

Skype, Google Hangouts czy Netop Live Guide – coraz częściej te internetowe kanały komunikacji stają się dla osób poszukujących pracy miejscem służącym przekonaniu pracodawców, że osoby te idealnie pasują do oferty pracy. Również rozmowy kwalifikacyjne przez telefon stają się coraz popularniejsze.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015


Starsi pracownicy przeprowadzają się za granicę – mają doświadczenie i realistyczne podejście

Doświadczenie może być atutem na rynku pracy, ale może też zniechęcać pracodawców. Koszt zatrudnienia starszych pracowników może być wyższy, a w gospodarkach objętych kryzysem często na w pół przeszkoleni młodzi pracownicy stanowią tańszą opcję. Gdy zawężają się szanse zatrudnienia we własnym kraju, przeprowadzka za granicę za pomocą sieci EURES może być dobrą opcją.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015


Niezadowolony z zarobków w swoim kraju? Sprawdź płace w innym kraju!

Badanie przeprowadzone przez fundację WageIndicator Foundation porównuje, ile zarabiają za godzinę pracownicy w różnych krajach za taką samą pracę. Narzędzia można użyć do sprawdzenia różnic w płacach, według zawodów, i pokazuje ono w skrócie, w których krajach zarobki są najwyższe.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015


Szwecja krajem możliwości dla Finów poszukujących pracy w sektorze IT

Kiedy zeszłego lata Nokia w Finlandii zapowiedziała zwolnienia, wielu fińskich pracowników sektora IT znalazło się w niepokojącej sytuacji. W tym samym czasie rozwijający się sektor technologiczny w Szwecji miał trudności z obsadzeniem wolnych stanowisk. EURES Szwecja i Finlandia dostrzegły tę możliwość i rozpoczęły duże przedsięwzięcie rekrutacyjne, którego zwieńczeniem było zorganizowanie w grudniu Dnia Pracy, zakończonego sukcesem.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015


Podróże mogą kształcić, ale praca za granicą czyni mądrzejszym!

Praca za granicą, kontakt z nowymi kulturami, nauka nowych języków – cały ten wysiłek intelektualny to dobry trening dla mózgu. Szereg badań pokazał, że osoby pracujące lub studiujące za granicą osiągają lepsze wyniki, jeśli chodzi o twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015


CV – równowaga między autopromocją a szczerością

Słyszałeś o mężczyźnie, który jechał na rozmowę kwalifikacyjną metrem i rzucił przekleństwem w kierunku innego pasażera, gdy wychodził z wagonu? Dotarł na rozmowę i odkrył, że osoba, którą potraktował nieuprzejmie w metrze, siedziała naprzeciwko niego na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie zatrudniono go.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015


Słoweński oddział EURES pomaga Mancy Müller w podjęciu idealnej pracy

Otoczona studentami, Manca Müller jest w swoim żywiole. Manca wyjechała ze Słowenii, aby uczyć się na duńskim uniwersytecie ludowym, a na koniec semestru wyjeżdżała ze smutkiem. Jednak już rok później wróciła tam do pracy jako asystent akademicki, a obecnie ma stałą pracę w administracji szkoły. „EURES w Słowenii zapewnił mi pomoc i dał pewność siebie, jakiej potrzebowałam, aby podołać biurokracji i podjąć nową pracę" – mówi Manca Müller.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów „W centrum uwagi..." jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Treści te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Komisji Europejskiej.