Artykuły na aktualne tematy


Ciężka praca, przyjazna atmosfera – EURES w Belgii wspiera osoby poszukujące pracy ubiegające się o pracę w Club Med

Osobom chętnym do pracy w ośrodku wczasowym może się wydawać, że praca w Club Med przypomina wyjazd na wakacje. Pracodawcy z sektora turystyki borykający się z tym problemem mają nadzieję zmienić to błędne przekonanie, korzystając ze wsparcia doradców EURES.

Przeczytaj więcej >>

22/05/2015


12 szwedzkich scenarzystów miało możliwość zaprezentowania swoich pomysłów polskim producentom

Scenopisarstwo znane jest jako branża, w której niezwykle trudno utrzymać się na rynku. Dwanaścioro scenarzystów ze Szwecji otrzymało wyjątkową szansę zaprezentowania swoich pomysłów specjalistom z branży filmowej we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Stało się to możliwe po prawie dwóch latach poświęconych na budowanie relacji pomiędzy Instytutem a doradczynią sieci EURES, Wanną Spiridonidou ze Szwecji.

Przeczytaj więcej >>

12/05/2015


Pingwiny wzywają – British Antarctic Survey poszukuje kandydatów na szereg stanowisk

Czy czujesz się znudzony swoją pracą w sektorze elektroniki i IT i masz wrażenie, że przydałaby ci się odmiana? Jeżeli tak, British Antarctic Survey może mieć dla ciebie idealną ofertę pracy. Organizacja opublikowała listę wakatów – oferty pracy dotyczą zatrudnienia na okres od dwóch miesięcy do ponad roku. Inżynier-elektronik to tylko jeden z poszukiwanych profili.

Przeczytaj więcej >>

22/05/2015


„Twoja pierwsza praca z EURES-em” otwiera możliwości w Niemczech

W ciągu zaledwie siedmiu miesięcy zespół ds. programu „Twoja pierwsza praca z EURES-em" w południowych Niemczech pomógł 65 młodym osobom poszukującym pracy z Grecji, Hiszpanii, Rumunii i Portugalii znaleźć nową pracę w sektorze opieki zdrowotnej oraz w MŚP zajmujących się opieką nad osobami starszymi.

Przeczytaj więcej >>

06/05/2015


Fotografik organizuje wystawę dzięki doradztwu EURES

Według raportu opublikowanego w 2014 r. sektor kreatywny i sektor kultury odpowiada za 4,2 proc. PKB w UE i daje zatrudnienie około siedmiu milionom osób, głównie w małych przedsiębiorstwach. Zapotrzebowanie na czyjąś pracę twórczą lub artystyczną nie jest jednak tak oczywiste jak w przypadku innych sektorów, a rekrutacja rządzi się innymi prawami. Dopasowując możliwości zatrudnienia do artystów, doradcy EURES muszą więc zastosować inne podejście.

Przeczytaj więcej >>

05/05/2015


Przedstaw swoje umiejętności i osobowość w rozmowie kwalifikacyjnej na odległość

Skype, Google Hangouts czy Netop Live Guide – coraz częściej te internetowe kanały komunikacji stają się dla osób poszukujących pracy miejscem służącym przekonaniu pracodawców, że osoby te idealnie pasują do oferty pracy. Również rozmowy kwalifikacyjne przez telefon stają się coraz popularniejsze.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015


Starsi pracownicy przeprowadzają się za granicę – mają doświadczenie i realistyczne podejście

Doświadczenie może być atutem na rynku pracy, ale może też zniechęcać pracodawców. Koszt zatrudnienia starszych pracowników może być wyższy, a w gospodarkach objętych kryzysem często na w pół przeszkoleni młodzi pracownicy stanowią tańszą opcję. Gdy zawężają się szanse zatrudnienia we własnym kraju, przeprowadzka za granicę za pomocą sieci EURES może być dobrą opcją.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015


Niezadowolony z zarobków w swoim kraju? Sprawdź płace w innym kraju!

Badanie przeprowadzone przez fundację WageIndicator Foundation porównuje, ile zarabiają za godzinę pracownicy w różnych krajach za taką samą pracę. Narzędzia można użyć do sprawdzenia różnic w płacach, według zawodów, i pokazuje ono w skrócie, w których krajach zarobki są najwyższe.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015


Szwecja krajem możliwości dla Finów poszukujących pracy w sektorze IT

Kiedy zeszłego lata Nokia w Finlandii zapowiedziała zwolnienia, wielu fińskich pracowników sektora IT znalazło się w niepokojącej sytuacji. W tym samym czasie rozwijający się sektor technologiczny w Szwecji miał trudności z obsadzeniem wolnych stanowisk. EURES Szwecja i Finlandia dostrzegły tę możliwość i rozpoczęły duże przedsięwzięcie rekrutacyjne, którego zwieńczeniem było zorganizowanie w grudniu Dnia Pracy, zakończonego sukcesem.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015


Podróże mogą kształcić, ale praca za granicą czyni mądrzejszym!

Praca za granicą, kontakt z nowymi kulturami, nauka nowych języków – cały ten wysiłek intelektualny to dobry trening dla mózgu. Szereg badań pokazał, że osoby pracujące lub studiujące za granicą osiągają lepsze wyniki, jeśli chodzi o twórcze myślenie i rozwiązywanie problemów.

Przeczytaj więcej >>

17/04/2015wyłączenie odpowiedzialności

Celem artykułów „W centrum uwagi..." jest dostarczanie użytkownikom portalu EURES informacji dotyczących aktualnych tematów i tendencji oraz zachęcanie do dyskusji i debaty. Treści te nie muszą odzwierciedlać stanowiska Komisji Europejskiej.