• Notikumi

Ziņu raksti


Back

Skills for Jobs: kā gūt maksimālu labumu no ESAO datu bāzes

Darba pasaule mainās līdz ar tehnoloģiju attīstību un globalizāciju. Darba ņēmējiem un darba devējiem ir svarīgi zināt, kādas prasmes ir pieprasītas, un...
Picture

Darba pasaule mainās līdz ar tehnoloģiju attīstību un globalizāciju. Darba ņēmējiem un darba devējiem ir svarīgi zināt, kādas prasmes ir pieprasītas, un vēl jo vairāk noteiktās valstīs un profesijās. Tāpēc ir izveidota datubāze Skills for Jobs

 

Kas ir datubāze Skills for Jobs?

ESAO iepazīstināja ar datubāzi Skills for Jobs 2017. gadā. Tajā ir sniegta informācija par to, kādas prasmes trūkst un kādu prasmju pārpalikums ir 40 valstīs, kā arī informācija par profesionālo neatbilstību.

Tajā ir aplūkotas kognitīvās, sociālās un fiziskās prasmes, un tā var palīdzēt saprast, kuras prasmes ir grūti atrast un kuru ir par daudz, neatkarīgi no tā, vai esat darba meklētājs, kurš cenšas optimizēt savu prasmju kopumu, vai darba devējs, kurš mēģina atrast kvalificētus darbiniekus.

 

Kāpēc tas ir svarīgi?

Ja esat darbinieks ar prasmēm, kas pārsniedz pieprasījumu, jums var nākties strādāt jomā, kura nav saistīta ar jūsu specialitāti vai ir zemāka par jūsu izglītības līmeni, un tas var izraisīt neapmierinātību. Savukārt, ja jums nav savai izvēlētajai profesijai vajadzīgo prasmju, var būt grūti atrast tādu darbu, kas apmierina.

Kā darba devējs jūs varat veltīgi censties aizpildīt tukšās vakances vai riskēt atpalikt, ja runa ir par jaunu tehnoloģiju ieviešanu, ja nesekojat jaunākajai informācijai par prasmēm.

Datubāze Skills for Jobs var jums palīdzēt labāk izprast prasmju nelīdzsvarotību un to, kā tā var kaitēt vai palīdzēt jūsu uzņēmumam.

 

Tātad, kuras darbvietas un prasmes ir pieprasītas un kuru ir par daudz?

ESAO valstīs (tostarp ES 21 dalībvalstī) vairāk nekā 5 no 10 “grūti aizpildāmām” darbvietām ir saistītas ar augsti kvalificētām profesijām. Savukārt mazāk nekā 1 no 10 “grūti aizpildāmām” darbvietām ir saistītas ar mazkvalificētām profesijām.

Runājot par nozarēm, visvairāk darbinieku trūkst izglītības, informācijas un veselības aprūpes nozarēs. Vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība un būvniecība ir nozares, kurās darbinieku skaits pārsniedz pieprasījumu, un tajās vienlaicīgi ir vērojams gan liels darbinieku skaits, gan zems pieprasījums pēc darbiniekiem.

Zināšanas par datoriem un elektroniku (piemēram, programmēšanu) ir to prasmju saraksta augšgalā, pēc kurām ir augsts pieprasījums, un tām cieši seko prasme spriest un pieņemt lēmumus, kā arī komunikācijas un mutiskās saziņas spējas saistībā ar problēmu risināšanu.

 

Kā prasmju neatbilstība var ietekmēt darba ņēmējus?

Vidēji vairāk nekā trešdaļa (36 %) darba ņēmēju ESAO valstīs ir pārāk augstu vai pārāk zemu (attiecīgi 17 % un 19 %) kvalificēti savam darbam, kas norāda gan uz vāju pieprasījumu pēc prasmēm, gan uz nepietiekamu kvalificētu darba ņēmēju piedāvājumu.

Ja esat humanitāro zinātņu vai mākslas augstskolas absolvents, visticamāk, jūs strādājat darbu, kas nav saistīts ar jūsu specialitāti, jūsu situācijai līdzīgā situācijā ir zinātnes un lauksaimniecības augstskolu absolventi. Savukārt, ja esat sociālo zinātņu, uzņēmējdarbības, jurisprudences, veselības aizsardzības vai ar sociālo labklājību saistītas augstskolas absolvents, jums ir lielākas izredzes strādāt savā izvēlētajā studiju jomā.

 

Kā datubāze Skills for Jobs man var palīdzēt?

Datubāze piedāvā plašu iespēju klāstu.

Ja domājat par izmaiņām karjerā, rīks Vēlaties izmaiņas karjerā? ļauj jums salīdzināt pašreizējo darbvietu ar darbvietu, kurā jūs vēlaties strādāt, lai noteiktu piecas galvenās prasmes, spējas un zināšanas, kas jums varētu būt vajadzīgas.

Sadaļā Prasmju nelīdzsvarotība ir parādīts, kuras prasmes ir pieprasītas un kuras pārsniedz pieprasījumu 40 valstīs. Noklikšķinot uz konkrētās prasmes, tiek parādīta definīcija un sīka informācija par saistītajām profesijām. Ir iespējams salīdzināt arī dažādu valstu un dažās valstīs — dažādu reģionu rezultātus.

Sadaļa Prese un publikācijas ir īpaši noderīga darba devējiem, jo tajā ir ietverts pārskats par prasmju nelīdzsvarotību katrā no 40 valstīm, sniedzot noderīgu pārskatu par situāciju valstīs. Tādējādi tas var palīdzēt labāk izmantot jūsu valsts darbaspēka prasmes.


Saistītās saites:

Skills for Jobs datubāze

Vēlaties izmaiņas karjerā?

Prasmju nelīdzsvarotība

Prese un publikācijas

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrodiet savu EURES padomdevēju

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES Darbvietu datubāze                   

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Turpmākie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

 

Saistību atruna: lūdzu, ņemiet vērā, ka ne EURES, ne Eiropas Komisija neuzņemas atbildību par iepriekš minētajām trešo personu tīmekļa vietnēm.

24/01/2019

atruna

"Uzmanības centrā…" rakstu mērķis ir sniegt EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālajiem jautājumiem un tendencēm, veicinot to apspriešanu un domu apmaiņu. Tā saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Komisijas viedokli.