• Notikumi

Ziņu raksti


Back

6 soļi, kā sākt profesionālu karjeru ārzemēs 2. daļa

Mūsu trīsdaļīgās padomu sēriju otrajā daļā aplūkots, kam pievērst uzmanību, piesakoties darbam ārzemēs, un piedāvā dažus ieteikumus par sagatavošanos intervijai.
Picture

3. solis. Pieteikšanās darbam ārzemēs

Kad esat pieņēmis lēmumu strādāt ārzemēs, ir pienācis laiks sameklēt vairākas vakances, kurām pieteikties!

 

Kā un kur es varu pieteikties?

 • Veiciet meklēšanu EURES sadaļas "Atrodiet darbu" meklētājprogramma ļauj meklēt vakances pēc atslēgvārdiem un noteikt kritērijus. Pēc tam varat salīdzināt savu profilu ar rezultātiem, lai redzētu, cik labi jūs atbilstat tam, ko meklē darba devējs.

 • Mērķa darbi Kad esat atradis sev vēlamo darbu, varat pieteikties tieši EURES portālā. Arī citās tīmekļa vietnēs, darba portālos un laikrakstos ir tiešsaistes darba pieteikumu sistēmas, kā arī būs norādīta informācija par to, kā pieteikties un ar ko sazināties.

 • Izveidojiet savu CV EURES portālā Pēc reģistrēšanās EURES tīmekļa vietnē varat izveidot savu CV tiešsaistē vai EURES platformā augšupielādēt jau sagatavotu CV. Jūsu CV tad būs pieejams potenciālajiem darba devējiem un EURES darbiniekiem, kas palīdz darba devējiem atrast kandidātus vakantajām darbavietām.

 • Esiet spontāni Varbūt ir kāds konkrēts uzņēmums, kurā vēlaties strādāt. Spontāni pieteikumi dažkārt var atvērt durvis, par kurām jūs pat nezinājāt (darba devēji publicē ne visas vakances). Parasti ieteicams nosūtīt mērķtiecīgi sagatavotu CV un pavadvēstuli.

 

Kā jāraksta CV?

 • Izmantojiet Europass Izmantot Europass CV formātu ir ērti, jo tas ļauj viegli salīdzināt jūsu kvalifikācijas un pieredzi dažādās valstīs Šis formāts ir pieejams visās Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīs un ir piemērots gan profesionālās, gan akadēmiskās izglītības ieguvušajiem.

 • Pielāgojiet savu CV Ir svarīgi pielāgot savu CV tai vakancei, kurai piesakāties. Uzsveriet savu īpašo pieredzi un prasmes, kas atbilst darba devēja vajadzībām, tādējādi sniedzot darba devējam skaidru priekšstatu par to, kāpēc jūs esat īstais cilvēks konkrētajam darbam.

 • Rakstiet vienkārši Darbinieku meklētājiem nav daudz laika, lai pārskatītu jūsu CV. To, ko varat piedāvāt, norādiet skaidri un īsi, nepārsniedzot divas lapas, izsakoties īsos teikumos un iekļaujot tikai atbilstošu informāciju.

 • Pārbaudiet uzrakstīto Vienmēr pārlasiet informāciju, ko iekļaujat savā CV, lai pārliecinātos, ka tajā nav kļūdu. Ja rakstāt citā valodā, izmantojiet vārdnīcu vai lūdziet palīdzību.

 • Atsauces Daudzās valstīs ir standarta prakse kopā ar CV iesniegt atsauces (t.i., tādas personas vārdu, uzvārdu un kontaktinformāciju, kura var apstiprināt jūsu CV iekļauto informāciju). Ja iekļaujat atsauces, vispirms palūdziet attiecīgās personas atļauju.

 

 Kā rakstīt pieteikuma vēstuli?

 • Iepazīstiniet ar sevi Parasti pieteikums sastāv no CV un pavadvēstules (ja vien netiek piedāvāta īpaša pieteikuma veidlapa). Pavadvēstule ir iespēja iepazīstināt ar sevi un izrādīt savu ieinteresētību par konkrēto vakanci.

 • Rakstiet īsi Līdzīgi kā rakstot CV, pavadvēstulei nevajadzētu būt garākai par vienu lapu. Norādiet tajā tikai būtiskāko informāciju.

 • Plānojiet saturu Tekstam būtu jābūt apmēram četras rindkopas garam, katrā rindkopā galveno uzmanību pievēršot citam aspektam. Laba pieeja var būt šāda.

 1. Paudiet savu interesi par konkrēto darbu un paskaidrojiet, kur atradāt informāciju par šo vakanci.

 2. Paskaidrojiet, kāpēc esat ieinteresēts un kā atbilstat izvirzītajiem kritērijiem.

 3. Īpaši norādiet dažas profesionālās vai personiskās kompetences, kas jūsu pieteikumam dod pievienoto vērtību.

 4. Norādiet, ka esat pieejams intervijai un ka pēc pieprasījuma varat iesniegt papildu informāciju vai papildu dokumentus.

 

Kādā valodā rakstīt?

 • Rakstiet darba devēju valsts valodā vai valodā, kādā ir rakstīts darba sludinājums Tā vienmēr ir labākā izvēle, ja vien darba sludinājumā nav norādīts citādāk. Atbildot uz starpvalstu darba piedāvājumiem, pieņemamā saziņas valoda bieži vien ir angļu valoda.

 • Paskaidrojiet, kāda ir jūsu kvalifikācija Ja rakstāt citā valodā, pārliecinieties, ka esat izskaidrojuši savus sasniegumus tā, lai lasītājs saprastu (ja iespējams, minot salīdzināmus piemērus darba devēja valstī).

 

4. solis. Intervija

Ja darba pieteikums būs veiksmīgs, jūs, iespējams, uzaicinās uz interviju. Ir daudz jautājumu, ko apdomāt, gatavojoties intervijai, tāpēc mēs šo tematu esam sadalījuši vairākos svarīgos apakšpunktos.

 

Kā sagatavoties intervijai?

 • Veiciet izpēti Savas informētības par uzņēmumu parādīšana un spēja atbildēt uz jautājumiem vai uzdot jautājumus par to ir lielisks veids, kā izrādīt savu interesi. Tāpat arī pārliecinieties, ka esat rūpīgi izpētījis darba pienākumus un jūsu prasmes un pieredze atbilst prasmēm, kuras nepieciešamas darbam.

 • Parādiet savas valodas prasmes Intervētājs, visticamāk, vēlēsies novērtēt, cik labi jūs varat sazināties attiecīgās valsts valodā. Izmantojiet savu vārdu krājumu, cik labi vien iespējams, un, ja rodas grūtības, aplieciniet, ka esat gatavs uzlabot savas valodas prasmes (t.i., apmeklēt valodas kursus).

 • Sagatavojiet dažus piemērus Lai kādus jautājumus intervētājs uzdotu, jums, visticamāk, būs jāatceras situācijas, kad esat parādījis konkrētas prasmes, piemēram, spēju risināt problēmas vai uzņemties iniciatīvu. Šādu piemēru sagatavošana iepriekš var palīdzēt tos viegli atsaukt atmiņā intervijas laikā.

 • Saglabājiet pārliecību par sevi Neraugoties uz to, cik rūpīgi būsiet sagatavojies intervijai, jums, iespējams, tiks uzdots vismaz viens āķīgs vai negaidīts jautājums. Centieties saglabāt mieru, dodiet sev mirkli padomāt un, pats galvenais, esiet godīgs. Ja nezināt, tad tā arī pasakiet, vienlaikus paskaidrojot, kā jūs mēģinātu rast atbildi vai risinājumu.

 • Parādiet, ka esat komandas cilvēks Darbs kolektīvā ir jebkuras uzņēmējdarbības pamatā, un spēja to labi darīt ir darba devēju augstu vērtēta prasme, tāpēc noteikti uzsveriet savu ieguldījumu sava iepriekšējā kolektīva sasniegumos.

 • Apsveriet jautājumu par algu Lai zinātu, ko sagaidīt, būtu prātīgi uzzināt, kāda valstī, uz kuru plānojat pārcelties, ir vidējā alga līdzīgos amatos. Tas pats attiecas uz darba līgumu noteikumiem un darba tiesībām. Šajā jautājumā var palīdzēt sadaļa par dzīves un darba apstākļiem EURES portālā, kā arī EURES darbinieki.

 

Kādi dokumenti ir jāņem līdzi uz interviju?

 • CV Ja iespējams, paņemiet kopijas sava darba devēja valodā un kopijas angļu valodā.

 • Sertifikāti Tie ir sertifikāti, kas apliecina iegūtos grādus izglītībā, pabeigtos valodas kursus un jebkādas citas atbilstīgas kvalifikācijas.

 • Diplomu tulkojums Dažās darbavietās, piemēram, publiskajā sektorā, var pieprasīt jūsu kvalifikācijas apliecinājuma dokumentu apliecinātu tulkojumu. Tas parasti ir pieejams jūsu izglītības iestādē vai attiecīgajā nozares iestādē.

 • Personas dokumenti Paņemiet līdzi pasi vai ID karti un, ja iespējams, dzimšanas apliecību.

 • Veselības apdrošināšana Jums varētu noderēt Eiropas veselības apdrošināšanas karte (vai cits veselības apdrošināšanas dokuments, ja neesat ES pilsonis), lai varētu segt jebkādas neparedzētas ar veselību saistītas izmaksas.

 • Pases formāta fotogrāfijas Identifikācijas vajadzībām var noderēt viena vai divas pases formāta fotogrāfijas.

 • Rekomendācijas Lai gan tās ne vienmēr tiek prasītas, taču rekomendācijas no iepriekšējiem darba devējiem vai jūsu izglītības iestādes var palīdzēt jums izcelties citu vidū.

 

Vairāk informācijas par trešo un ceturto soli varat atrast EURES portālā, un, ja vēlaties sākt iepazīties ar visām padomu sērijām no paša sākuma, tad pirmo daļu (tostarp pirmo un otro soli) varat atrast šeit. Sekojiet līdzi šīs sērijas pēdējai daļai, kas tiks publicēta tuvākajās nedēļās. Aplūkotie temati būs pārcelšanās uz ārzemēm un iekārtošanās jaunā valstī.

 

Saistītās saites:

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Drop’pin@EURES

Atrodiet EURES darbiniekus

Dzīvošana un darbs EURES valstīs

EURES darbavietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Turpmākie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

 

Atruna: ņemiet vērā, ka EURES un Eiropas Komisija neuzņemas atbildību par iepriekš minētajām trešo personu tīmekļa vietnēm.

12/07/2019

atruna

"Uzmanības centrā…" rakstu mērķis ir sniegt EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālajiem jautājumiem un tendencēm, veicinot to apspriešanu un domu apmaiņu. Tā saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Komisijas viedokli.