Euroopa Komisjoni Esindus Eestis

Euroopa päev 2020

/estonia/file/euroopa-p%C3%A4ev-logojpg_etEuroopa päev logo.jpg

Euroopa päev logo
© Euroopa Liit

Euroopa päeva toome sel aastal eestlasteni läbi teleekraani, sotsiaalmeedia ning digimängu kolme peategevuse kaudu: “Minu Euroopa” digimäng, telemäng “Eesti mäng. Euroopa eri” ja #minueuroopa videojutud sotsiaalmeedias.

Kuupäev: 
24/04/2020 - 10:00 - 09/05/2020 - 21:00

/estonia/file/euroopapaevrusjpg_eteuroopa_paev_rus.jpg

Euroopa päev rus

“Minu Euroopa” digimäng

Traditsiooniliselt on Euroopa päeval Tallinnas saanud päevaga käia läbi terve Euroopa, sest vaid sel päeval on külastajatele olnud avatud paljude ELi saatkondade uksed. Lisaks huvitavate majadega tutvumisele ja saatkondade eriilmelise programmi nautimisele on saanud spetsiaalsesse mängupassi koguda külastustempleid ning päeva lõpus osaleda suures auhinnaloosis. Sel korral saab samamoodi läbi Euroopa reisida digitaalselt mänguga “Minu Euroopa”!  

“Minu Euroopa” mängu saab mängida Euroopa päeval, 9. mail hommikul 9st õhtul 9ni.

Mängija läbib tee läbi Euroopa vastates riikide kohta käivatele valikvastustega küsimustele. Küsimused on ajaloost, huvitavatest objektidest, kultuurisündmustest,  tuntud inimestest ja rahvuslikest lemmiktoitudest. Õige vastuse korral hüppab mängija teekaardi alusel ülejärgmisele riigile, vale vastuse korral peab vastama uuesti eelneva riigi kohta uue küsimuse. Nii on kõige kiirematel võimalik Euroopa läbida vastates õigesti vaid 13 küsimusele!

Mängu läbijate vahel loosime 7x200 eurot Estraveli kinkekaarte, mida saab kasutada nii Eestis kui mujal maailmas viie aasta jooksul. Klassidel on eraldi võimalus mängida klasside arvestuses ning osaleda klassiekskursiooni kinkekaardi loosimises 600 euro väärtuses. Iga klass osaleb loosis 1 häälega. Klassina mängimiseks peaks ühest klassist mängijaid olema vähemalt kümme, oma andmete juures saab seda eraldi märkida. Kui klassis on ametlikult vähem, kui 10 last, siis on lubatud osaleda ka väiksema mängijate arvuga tingimusel, et osaleb kogu klass.

alusta mänguMäng läheb aktiivseks 9. mail kell 9.00.

Vaata mängu reegleid siit!

 

Veebiseminar „Euroopa otsustavad hetked“ / „Europe’s Defining Moments“

Kaljulaid ja Timmermans

Veebiseminar „Euroopa otsustavad hetked“ toimub otseülekandes Eesti Vabariigi presidendi Kersti Kaljulaidi ja Euroopa Komisjoni juhtiva asepresidendi Frans Timmermansiga. Arutelu toimub 8. mail kell 11.30–13.00 Eesti aja järgi (kell 10.30–12.00 Brüsseli aja järgi) virtuaalses Kultuurikatla stuudios. Veebiseminaril osalemiseks palume end registreerida . Üritus toimub inglise keeles, kuid soovi korral on arutelu võimalik kuulata ka eestikeelse sünkroontõlkega.

Vaata rohkem infot.

 

 

Euroopa päevale pühendatud e-loengud

Teaduskooli e-loeng koostöös Euroopa Parlamendiga

Tagasi Kooli e-tunnid

 

Telemäng “Eesti mäng. Euroopa eri”

eesti mängKoostöös Eesti Rahvusringhäälinguga toome vaatajateni populaarse suvesaate “Eesti mäng”, mis on sel korral pühendatud Euroopa teemadele ning kannab nime “Eesti mäng. Euroopa eri”. Saade jõuab eesti keeles ETVs ekraanile alates 6. maist ning vene keeles ETV+ kanalisse alates 24. aprillist. Mõlemas keeles toimub kolm mängu ning neljandaks finaal, kus võtavad mõõtu kolme eelmise saate võitjad. Eesti- ja venekeelsete saadete finaalid on eetris mõlemad Euroopa päeva, 9. mai õhtul.

Osalejad esindavad meelelahutusmaalilma (lauljad, näitlejad, artistid teletöötajad), kultuuriringkondi (erinevate projektide ja asutustega seotud inimesed) ning Euroopa Liidu teemade asjatundjaid ja asutusi (ELiga oma töös kokkupuutuvad inimesed, ELi ametnikud, kohalikud ELi projektide eestvedajad jne.)

Mäng koosneb kultuuri, ajaloo, looduse, varia ja spordi küsimustest, millele kolm mängijat kordamööda ning täringu tulemuse alusel vastavad. Üks osa küsimusi on struktuurivahenditest toetatud projektide ning objektide kohta Eestis. Teine osa küsimusi on Euroopa Liidust, poliitikast ja Euroopa rohelisest kokkuleppest. Kolmas osa küsimusi on tavapäraselt lõbusad ja kohalikud, nagu teada varasematest saadetest. 

Eestikeelse saate juhid on traditsiooniliselt  Gaute Kivistik ja Brit Kõrsmaa. ETV saatekavas: esimene saade eetris neljapäeval, 7 mail; teine saade  reedel, 8. mail ning kolmas saade ja ka finaal laupäeval, 9. mail.

Venekeelne saade kannab nime "Galopom po Evropam". Saadet juhib sama kanali telešõust "Narod Pajot” (“Rahvas laulab”)  tuntud saatejuhtide duo  Vitali Vesterinen ja Olga Kulak. ETV+ saatekavas: esimene saade on eetris reedel, 24. aprillil kell 20.25. Järgmine saade reedel, 1. mail kell 20.15. Kolmas saade reedel, 8. mail ning finaal laupäeval, 9. mail.

Rohkem infot ERR kanalite saatekavast  

 

#MinuEuroopa videojutud sotsiaalmeedias

minueuroopa videojutudOleme palunud kultuuriinimesi ja tuntud mõtlejad ning Eesti ja Euroopa poliitikuid rääkima sotsiaalmeedia lühiklippide kaudu oma mõtteid Euroopa päevast ja eurooplusest laiemalt praeguse keerulise olukorra taustal. Klipid on leitavad Euroopa päeval ja hiljem Facebooki,  Instagrami ja Twitteri keskkondadest ning postitajate endi kontodelt kasutades otsingus teemaviidet #minueuroopa. Vaata videoid siit.

 

 

 

Korraldajad

Euroopa päeva ürituste peakorraldajad on Euroopa Komisjoni Eesti esindus ja Euroopa Parlamendi Büroo ning partner Riigi Tugiteenuste Keskus. Tegevused viime läbi koostöös Europe Directi teabekeskuste, ELi liikmesriikide saatkondade ja eu-LISAga.

 

Mis on Euroopa päev?

Euroopa päeva tähistatakse 9. mail. Sel päeval 1950. aastal pidas Prantsusmaa välisminister Robert Schuman Pariisis kõne, kus esitas idee asuda Euroopas tegema uut liiki poliitilist koostööd, mis muudaks sõja Euroopa rahvaste vahel mõeldamatuks. Ta nägi ette institutsiooni loomist, mis ühendaks ning juhiks söe- ja terasetootmist Euroopas. Vähem kui aasta pärast kirjutatigi alla sellise organisatsiooni asutamise lepingule ning algas Euroopa riikide majanduslik ja poliitiline lõimumine. Schumani ettepanekut peetakse praeguse Euroopa Liidu alguseks.