• Current language : et
Euroopa Komisjoni Esindus Eestis

Eesti taastekava seminar „Kriisist välja tugevamana“

/estonia/file/nextgeneu-0_etnextgeneu

nextgeneu

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen on 5. oktoobril Eesti taastekava NextGerenationEU heakskiitmise puhul Tallinnas kohtumas peaminister Kaja Kallasega. Kell 09:35 toimub Ursula von der Leyeni ja Kaja Kallase ühine pressikonverents, millele järgneb kell 10.00 algav Eesti taastekava seminar „Kriisist välja tugevamana“.

Kuupäev: 
05/10/2021 - 09:30

Ursula von der Leyeni visiit

Kell 9.10 Ülemiste linnaku Viktori väljakul tutvub komisjoni president sinna lähedale rajatava Rail Balticu reisiterminali eskiisidega. Pärast esitlust on Viktori väljakule üles seatud telgis kõigil huvilistel võimalik kuni kella 10ni projekti eskiisidega tutvuda. Küsimustele vastab Rail Baltic Estonia juht Tõnu Grünberg.

Kell 9.20 on võimalik komisjoni presidenti tervitada Öpiku konverentsikeskuse ees ning ühtlasi tutvuda Auve Techi isejuhtiva vesiniksõidukiga. Kohapeal on lahkelt selgitusi jagamas Auve Techi juht Taavi Rõivas.

Kell 9.35 toimub Ursula von der Leyeni ja Kaja Kallase ühine pressikonverents

Taastekava seminar "Kriisist välja tugevama"

Euroopa majandus on COVID-19 kriisist taastumas kiiremini kui prognoositud. Eesti on kõige paremini taastuvate riikide seas, kuid kriis pole veel kaugeltki läbi. Mitmed sektorid tunnetavad kriisi mõju veel otseselt, tööturg pole täielikult  taastunud, tarneahelate probleemid toovad kaasa inflatsiooni ning tootmisprobleemid ja suurem nõudlus on üheks energiahindade mõjutajaks. Euroopa Komisjon kiidab oktoobri alguses heaks Eesti taastekava, mis suunab kriisist väljumise teraviku rohepöörde ja digitaalsetele investeeringutele. Taastekavade eesmärk on aidata  Euroopa Liidu riikidel väljuda kriisist investeeringute ja struktuursete reformide abil, mis tagavad pikaajalise konkurentsivõime ja muudavad majanduse kliimamuutustele, digiarengule ja uutele kriisidele vastupidavamaks. 

Arutame seminaril, milliseid võimalusi pakuvad Euroopa taastekava ja Euroopa Liidu uue eelarveperioodi vahendid Eestile ning millised on Eesti prioriteedid. Mis on Eesti majanduses ja tööjõuturul muutunud 5 aasta pärast, kui taastekava investeeringud peavad olema tehtud, ja 10 aasta pärast, kui Euroopa Liidu eelarveperiood lõpeb? 

Ajakava

9.30       tervituskohv

9.35       peaminister Kaja Kallase ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyeni ühine pressikonverents (inglise keeles)

10.00     seminari avasõnad: peaminister Kaja Kallas ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen

10.10     arutelu "Digi- ja rohepööre: kas Eesti majanduse kahanemis- või kasvustrateegia“

Eesti taastekava maht on umbes 3% SKPst, kogu EL eelarveperioodi vahendid moodustavad ligikaudu 4,5% Eesti SKPst. Milline on nende vahendite mõju Eesti majanduse taastumisele ja pikaajalise konkurentsivõimele? Millised on Eesti rohepöörde prioriteedid ja kuidas taastekava ning EL eelarve vahendid nende  saavutamisele kaasa aitavad? Millised on ettevõtete ootused ja võimalused? Kas muutuste tempo on liiga kiire või aeglane? Millised on peamised plaanitavad investeeringud teadusesse, innovatsiooni ja plaanid ettevõtetele rahastamisvõimaluste juurdepääsu tagamise parandamisel? Kas Eesti suudab maailma digiarengutes teed näidata? Kas eesmärk Euroopa digitaalsest suveräänsusest on Eesti huvidega kooskõlas ja kuidas Eesti saab sellesse panustada?

Osalejad: rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus; Wise’i kaasasutaja ja omanik Taavet Hinrikus; TalTechi biorobootika keskuse juhataja Maarja Kruusmaa; tehnoloogiaettevõtja ja Funderbeam’i asutaja Kaidi Ruusalepp; Elcogeni asutaja ja tegevjuht Enn Õunpuu.

Küsimusi arutelus osalejatele olete teretulnud esitama Slido rakenduse kaudu. Selleks tuleb veebilehel sli.do sisestada kood #taastekava.

11.40 Lõuna

 

Seminari juhatab ERRi ajakirjanik Johannes Tralla.

Seminari korraldavad Euroopa Komisjoni Eesti esindus, Riigikantselei ja Rahandusministeerium.