• Current language : et
Euroopa Komisjoni Esindus Eestis

Tallinna Rode altari projekt võitis 2017. aasta Euroopa Liidu ja Europa Nostra muinsuskaitseauhinna

/estonia/file/niguliste-peaaltari-kappaltar-avatud-asendjpg_etniguliste-peaaltari-kappaltar-avatud-asend.jpg

Eile tehti teatavaks Euroopa Liidu ja Europa Nostra muinsuskaitseauhinna 2017. aasta võitjad. 29 laureaadi hulgas on ka Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekt Tallinnas. Tegemist on Euroopa kõige mainekama muinsuskaitseauhinnaga, mis antakse kultuuripärandi säilitamise ning sellega seotud teadusuuringute ja hariduse edendamise ning teadlikkuse suurendamise eest. 

06/04/2017

„Õnnitlen kõiki võitjaid. Nende saavutused tõendavad veel kord, kui palju tegeletakse Euroopas kultuuripärandi kaitsmise ja hoidmisega. Nende projektid näitavad, kui suurt osa mängib kultuuripärand meie elus ja ühiskonnas. Eriti praegu, kui Euroopa seisab paljude suurte väljakutsete ees, on kultuur oluline, sest aitab mõista meie ühist ajalugu ja väärtusi ning suurendab sallivust, vastastikust mõistmist ja ühiskonda kaasatust. Euroopa kultuuripärandi aasta 2018 on ideaalne võimalus keskenduda sellele, mis meid eurooplastena ühendab – meie ühisele ajaloole, kultuurile ja pärandile,“ ütles Tibor Navracsics, Euroopa Komisjoni hariduse-, kultuuri-, noorsoo- ja spordivolinik.

 

Sõltumatutest ekspertidest koosnevad žüriid valisid laureaadid välja 202 kandideeriva projekti hulgast, mille olid esitanud üksikisikud ja organisatsioonid 39 Euroopa riigist. Publiku lemmiku valimiseks saavad kodanikud üle kogu maailma anda oma hääle veebisaidil: http://vote.europa.nostra.org. Hääletamisest osavõtjad võivad võita reisi kahele Soome, et osaleda erikülalisena 15. mail toimuval auhinnatseremoonial ajaloolises Turu linnas. Tseremoonial kuulutatakse välja seitse peaauhinna võitjat, kes saavad 10 000 euro suuruse preemia, ning tänavuste võiduprojektide hulgast valitud publiku lemmiku auhinna saaja.

 

2013. aasta sügisel alustas Eesti Kunstimuuseum mahuka projektiga, mille eesmärk oli Niguliste kiriku peaaltari retaabli (1478–1481) uurimine ja konserveerimine. Kappaltar valmis tuntud Lübecki meistri Hermen Rode töökojas ja see on üks suurejoonelisemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid hansakunsti näiteid kogu Euroopas.

 

Rode kappaltari ulatuslikud konserveerimistööd toimusid juba aastatel 1975–1992, kuid tööd jäid lõpetamata poliitiliste muutuste tõttu Eestis ja Nõukogude Liidus. Põhiosas jõuti kappaltar restaureerida, kuid uhked skulptuurid on tänaseni vaid osaliselt konserveeritud. Eesti Kunstimuuseumi konservaatorite töö eesmärgiks oligi tööde lõpuleviimine.

 

Projekti teeb silmapaistvaks uuringute valdkondadevahelisus ja koostöö erinevate teadusdistsipliinide vahel. Lisaks kappaltari uuringutele ja konserveerimisele oli projekti eesmärk koondada Eesti tehniliste uuringute teadusressurss. Rode projekti raames töötas väga tihedas koostöös interdistsiplinaarne uurijate grupp, mis koondas nii reaal- kui humanitaarteadlasi.

 

„Selle äärmiselt kompleksse projekti raames õnnestus ühendada rahvusvaheline ressurss, et konserveerida see võrratu teos in situ. Entusiastlik ja sünergiline meeskond saavutas suurepärase tulemuse suhteliselt tagasihoidliku eelarvega,“ rõhutas žürii.

 

Lisateave

Võitnud projektide kohta:

Info ja žürii kommentaarid

Fotod ja videod

Twitter: @europanostra

Loov Euroopa veebilehekülg: https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/

Twitter: @europe_creative

Volinik Navracsics veebileht

www.muinsuskaitse.ee

www.kunstimuuseum.ekm.ee

 

Pressiteate täistekst