• Current language: et
Euroopa Komisjoni Esindus Eestis

Skeleton Technologies sai Euroopa Investeerimispangalt 15 miljonit eurot laenu

/estonia/file/skeletonjpg_etskeleton.jpg

Superkondensaatoreid tootev Eesti ettevõte Skeleton Technologies sõlmis Euroopa Investeerimispangaga (EIP) laenulepingu summas 15 miljonit eurot. EIP laenul on Euroopa investeerimiskava keskmes oleva Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi (EFSI) tagatis.

10/02/2017

Euroopa Investeerimispangalt saadud laen võimaldab ettevõttel investeerida tootmisse ning teadus- ja arendustegevusse, et oma tooteid ja süsteeme veelgi täiustada. Skeleton Technologies on varasemalt kaasanud 26,7 miljoni euro väärtuses kapitali ning koos EIP laenuga on finantseeringu kogusumma 41,7 miljonit eurot. Finantseering annab Skeletonile võimaluse oma kliente, kelle hulka kuuluvad Saksa autotootjad, maailma juhtivad tehnoloogiaettevõtted ja Euroopa Kosmoseagentuur, paremini teenindada.

Euroopa Investeerimispanga presidendi Jan Vapaavuori sõnul annab EIP laen Skeletonile korraliku rahalise tõuke kiirendamaks tootmist, teadus- ja arendustegevust ning kaubanduslikku arengut eesmärgiga turustada oma superkondensaatoreid nii Euroopas kui ka mujal maailmas. „See võimaldab ettevõttel kasutada ära oma teadmisi teadusvallas ning omandada märkimisväärne koht suure potentsiaaliga turul. Arvestades Skeletoni tipptasemel tehnoloogiat ja loodussõbralikkust, on EIP toetus sellisele Euroopa innovaatorile igati loogiline.

EIP laen on meie ettevõtte jaoks oluline verstapost, mis mitte ainult ei anna meile rahalisi vahendeid oma eesmärkide saavutamiseks, vaid on meie klientide ja partnerite jaoks märk usaldusest,“ sõnas Skeleton Technologies juht Taavi Madiberk. „Laen aitab meil keskenduda sellele, kuidas tuua meie energiasäästlik tehnoloogia transpordi- ja elektrisektorisse, kus CO2 heitekoguste vähendamise mõju on nii rahaliselt kui keskkonna seisukohast suurim. Euroopa investeerimiskava on ideaalne viis rahastada meie üleeuroopalist tegevust ning plaanime oluliselt suurendada ka meie töötajate arvu ja laiendada tegevust nii Eestis kui ka Saksamaal.

Ettevõte plaanib jõuliselt investeerida tootmisse ning teadus- ja arendustegevusse, et suurendada oma konkurentsieelist komponentide tasemel. See võimaldab Skeletonil pakkuda klientidele energiasalvestussüsteemide täislahendusi. Lisaks plaanib ettevõtte Saksamaal Dresdenis avada uue tootmishoone süsinikelektroodi masstootmiseks. Nii luuakse juurde kohalikke töökohti, mis on üks Euroopa investeerimiskava eesmärke.

Tänane lepe aitab tugevdada Skeletoni positsiooni oma valdkonna liidrina,“ sõnas Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip. „Tahame näha innovatiivsete ettevõtete loomist, kasvu ja edu siin Euroopas. Seetõttu olen väga rõõmus, et Skeleton saab oma järgmistes põnevates ettevõtmistes arvestada Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi toetusega.“

Nii Eesti kui ka Euroopa majanduskasvu üheks olulisemaks nurgakiviks on erasektori investeeringud,“ lausus laenulepingu sõlmimise juures viibinud rahandusminister Sven Sester. „Eesti tehnoloogiaettevõtte otsus investeerida kõrgtehnoloogilisse tootmisse ning Euroopa Investeerimispanga poolt selleks antav laen, millel on Euroopa Strateegiliste Investeeringute Fondi tagatis, on suurepärane näide majanduskasvu soodustavast koostööst,“ lisas Sester. „Eesti valitsus on seadnud investeeringute mahu kasvatamise eraldi eesmärgiks. Teeme seda nii oma riigi vahendeid kasutades kui ka koostöös Euroopa institutsioonidega.“

Superkondensaatorid on uudsel tehnoloogial põhinevad energiasalvestid, mis võimaldavad sekundite jooksul välja anda suure koguse energiat ja kiiret laadimist. Superkondensaatoreid kasutatakse autotööstustes, kaitsetööstuses ja mujal, kus on tarvis kiiret ja töökindlat energiavaru, mille jaoks tavaakud on pikema laadimisaja ning lühema elutsükli tõttu väiksema kasuteguriga. Skeletoni patenteeritud superkondensaatorid pakuvad võrreldes konkureerivate toodetega kaks korda suuremat energiatihedust ja viis korda suuremat võimsustihedust, mille tulemuseks on tõhusamad energiasalvestid klientidele.

Taust

Euroopa Investeerimispank (EIP) on pikaajalisi laene pakkuv Euroopa Liidu institutsioon, mille omanikeks on kõik Euroopa Liidu liikmesriigid. EIP rahastab pikaajalisi läbimõeldud investeeringuid, et toetada Euroopa Liidu poliitikaeesmärkide saavutamist. 2016. aastal andis EIP Eesti projektidele laenu 430 miljoni euro väärtuses.

Skeleton Technologies kuulub saja mõjukaima innovaatilisi ja puhtaid energialahendusi välja töötava ettevõtte (Global CleanTech 100) hulka ning on maailma juhtiv superkondensaatorite tootja ja arendaja. Ettevõte pakub suure võimsuse ja jõudlusega energiasalvestuslahendusi mitmetele tööstussektoritele. Tegemist on ainsa superkondensaatorite tootjaga, kes kasutab tootmises nanopoorset karbiidset päritolu süsinikku ehk grafeeni ning on saavutanud nende jõudluses globaalse läbimurde, pakkudes võrreldes konkureerivate toodetega kaks korda suuremat energiatihedust ja viis korda suuremat võimsustihedust. Klientide hulka kuuluvad autotööstusettevõtted, transpordiettevõtted ja Euroopa Kosmoseagentuur.

Euroopa Investeerimiskava eesmärk on luua töökohti ja soodustada majanduskasvu. Seda tehakse olemasolevate rahaliste vahendite parema kasutamise kaudu, kõrvaldades takistusi, pakkudes tehnilist abi ning aidates investeerimisprojektidel saavutada paremat nähtavust. Investeerimiskava on juba andnud tulemusi. Praeguseks heaks kiidetud projektide ja lepingutega loodetakse 28 liikmesriigis võtta kasutusele  168 miljardi euro ulatuses investeeringuid ning toetada 387 000 väikest ja keskmise suurusega ettevõtet.

Pressikontaktid:

EIP: Tim Smit, +352 691 286423, t.smit@eib.org,

Euroopa Komisjon: Enda McNamara, +32 460 792 945, Enda.MCNAMARA@ec.europa.eu

Skeleton: Oliver Ahlberg, +372 502 3879, oliver.ahlberg@skeletontech.com