Navigation path

Kova su atskirtimi

Europoje gyvena grupės žmonių, kurie reguliariai susiduria su didele diskriminacija ir išankstiniu nusistatymu. Tai gali būti imigrantų bendruomenės, kurios koncentruojasi priemiesčiuose; pasirinkę kitokį gyvenimo stilių, kaip antai klajokliai; ir romai. Be to, kad siūlo švietimo ir mokymo galimybes, ESF projektai padeda įveikti gausius barjerus, su kuriais jie susiduria, kad gautų darbą ir galėtų dalyvauti kasdieniame Europos bendruomenės gyvenime.

Romai yra viena iš didžiausių etinių mažumų ES. Vertinama, kad 6 milijonai jų gyvena skirtingose valstybėse narėse, dažnai itin sudėtingomis sąlygomis. Jie yra atstumiami įvairiais būdais. Neraštingumo procentas yra didelis ir švietimo siekimas yra išskirtinai silpnas; kartais dėl to, kad nėra vietinių mokyklų arba kadangi romų vaikai nepriimami į mokyklas. Be to, dėl įvairių sudėtingų priežasčių labai didelis procentas romų jaunuolių meta mokslus mokykloje. Dėl nedidelių įgūdžių arba žemos kvalifikacijos arba jų visiško nebuvimo, bei dėl patiriamo įsišaknijusio išankstinio nusistatymo, nenuostabu, kad romams labai sudėtinga įsidarbinti ir džiaugtis socialine ir finansine įdarbinimo nauda.

ESF gali pagerinti romų integraciją įvairiausiais dažnai novatoriškais projektais tokiose srityse kaip sveikatos priežiūros paslaugos, konsultacijos, švietimas, mokymas ir patarimai dėl savęs įdarbinimo.

Istockphoto/15859142
  • Mokyklų, kuriose mokosi romų vaikai, mokytojai yra apmokomi, kaip spręsti tam tikras problemas, su kuriomis jie gali susidurti – kartais tai daryti padeda tarpininkai ir asistentai, atrinkti vietinėse bendruomenėse.
  • Sėkmingi romų vaidmenų modeliai pateikiami romų jaunuoliams kampanijose, skirtose padidinti jų motyvaciją siekti sėkmės. Šeimos ir visos bendruomenės įtraukiamos į pastangas gerinti mokyklinę veiklą.
  • Universitetai ir mokymo institucijos moko romų jaunuolius sveikatos ir socialinės apsaugos įgūdžių, kuriuos jie gali pritaikyti savo bendruomenėse, kad padėtų pagerinti gyvenimo standartus.
  • Kitas tikslas yra romų moterų vaidmens jų bendruomenėse didinimas. ESF projektai remia jas, skatindami kurti savo amatų bendroves – užtikrindami mokymus ir finansinę pagalbą, kurių jiems reikia. Be to, jie gauna pripažintų sveikatos priežiūros darbuotojų įgūdžius, padedančius gauti darbo sveikatos priežiūros sektoriuje.

Visoje Europoje ieškantys darbo romai naudojasi švietimo ir mokymosi galimybėmis, kurios gali pagerinti jų įsidarbinimo galimybes ir padėti gauti darbą arba įsteigti įmonę ir įdarbinti save. ESF veikla taip pat kovoja su romų įdarbinimu „pilkojoje rinkoje“, kurioje dažnai sveikatos ir socialinės apsaugos trūksta.