Navigation path

Projekty

Každý potřebuje dobré sousedy

03/03/2021

Český projekt „Sousedé 83“ pomáhá bývalým vězňům naučit se novým dovednostem, najít si práci a také stát se „dobrými sousedy“ po propuštění – poskytl také důležité služby během krize COVID-19.

Pro bývalé vězně může být těžké znovu se zařadit do společnosti. Projekt české neziskové organizace ŠANCE P.R.O. však pomáhá bývalým vězňům najít si práci a stát se po propuštění „dobrými sousedy“ a také poskytl důležité služby během krize COVID-19.

Podle českých statistik více než 60 % osob po propuštění z vězení recidivuje. Doposud neexistovaly žádné nástroje ke snížení tohoto počtu; podíl recidivistů ve věznicích se dokonce zvyšuje. S pomocí financování z ESF byl projekt organizace ŠANCE P.R.O. „Sousedé 83“ navržen s cílem zastavit tento trend a snížit počet recidiv.

Ve spolupráci s telekomunikační společností A-GIGA nabízí organizace ŠANCE P.R.O. služby odborné přípravy a mentorské služby ve věznici Vinařice, což vězňům poskytuje praxi v oboru a podporuje jejich nezávislost. Kromě odborné přípravy v oblasti zákaznických služeb ve vlastním call centru věznice je vězňům a jejich rodinám poskytována další sociální podpora před propuštěním a po něm s cílem pomoci jim začlenit se do společnosti.

Po propuknutí pandemie COVID-19 se projekt Sousedé 83 zintenzivnil. Účastníci se zkušenostmi v oblasti telekomunikací pracovali jako operátoři call centra na nové vládní informační lince k onemocnění COVID a organizace ŠANCE P.R.O. dočasně přestavěla svou školící místnost na šicí dílnu, aby si ostatní mohli vyrábět roušky. Během tří týdnů účastníci ušili asi 23 000 roušek pro vězeňskou službu, policii a další humanitární organizace.


Název projektu Neighbors 83
Trvání projektu 2020 - 2021
Príspevek ESF €137,037
Celkový rozpocet € 150,817.00
Úcastníci n/a
Zeme Czech Republic
Organizace CHANCE P.R.O.
Website https://www.prklub.cz/deje-se-v-pr/vezni-siji-rousky-a-volaji-z-call-centra-za-mrizemi-i-za-narodni-linku-1212
Kontaktní informace Vera Babisova
Související odkazy 1.1. Strengthening employment and supporting mobility
1.3.4. Active inclusion
Czech Republic