chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

 
 

Základné zručnosti

Európska komisia schválila návrh na vznik Európskeho rámca pre kvalitnú a účinnú učňovskú prípravu. Iniciatíva je súčasťou Novej agendy zručností pre Európu odštartovanej v júni 2016. Taktiež je previazaná s Európskym pilierom sociálnych práv, z ktorého pramení právo na kvalitné a inkluzívne celoživotné vzdelávanie a tréning.

Národný ústav celoživotného vzdelávania je národným koordinátorom pre implementáciu  Európskeho programu vzdelávania dospelých (National coordinators for the implementation of the european agenda for adult learning). Projekt nadväzuje na potrebu riešiť problémy spojené so situáciou jednotlivých cieľových skupín jednotlivcov znevýhodnených na trhu práce a jeho snahou je prispieť k ich zvýšeniu šance na trhu práce, umožnenia lepších vyhliadok na začlenenie sa do práce a do spoločnosti.

V dňoch 25. – 28. apríla 2017 sa v Parku PORÁČ v Poráčskej doline (okres Spišská Nová Ves) stretlo 32 pracovníkov zariadení sociálnych služieb, aby v rámci svojich pracovných tímov posilnili medziľudské vzťahy, porozumeli významu tímovej spolupráce, naučili sa relaxovať, oddýchli si od každodenných povinností a v neposlednom rade sa aj zabavili, zvlášť pri večerných animáciách.

PETER MARČEK, poslanec NR SR, člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá.

Médiá sú dôležitou súčasťou nášho života, ich vplyvu sa venujú viaceré vedné odbory. To, čo je nesporné aj bežnému človeku je potreba dostávať hutné, overené, objektívne, pravdivé, nestranné a najmä pluralitné informácie o dôležitom dianí. S prienikom nových elektronických médií prišla aj nasýtenosť informáciami a potreba vedieť sa v spleti dát orientovať. 

Od zverejnenia výsledkov prieskumu PIAAC za rok 2013 sa stredobodom pozornosti vo vzdelávaní dospelých stali potreby v základnom vzdelávaní. Štáty EÚ vytvárajú alebo priebežne menia svoje príslušné ponuky. S cieľom účinného využívania verejných prostriedkov si tvorcovia politík kladú nasledovné otázky: Čo funguje v základnom vzdelávaní? Ako by mali byť vytvárané ponuky alebo programy základného vzdelávania, aby boli úspešné? Odpovede ponúkajú viaceré koncepčné dokumenty.  

Nová štúdia OECD prezrádza, čo funguje