chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

 
 

Spravodajstvo

„Starostlivosť o vzhľad nie je o nanášaní laku alebo o udržiavaní povrchového lesku. Je to otázka CELKU, ako pri kvalitnom dizajne.“ - Werner Niefer, prezident spoločnosti Mercedes Benz AG.

Vzhľad v súlade s vykonanou prácou je významným prvkom úspechu. Najdôležitejšia je dôveryhodnosť. Každý uzná, že obézny dietológ, zanedbaný stylista alebo kaderníčka so zlým zostrihom, má malú šancu získať dôveru svojich klientov. V rovnakej situácii sú aj pedagógovia, školitelia a tréneri.

Za účasti štátnej tajomníčky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľgy Nachtmannovej sa dňa 30.11.2017 v Bratislave konala 14. medzinárodná konferencia pre odborníkov z priemyslu, energetiky, školstva, štátnej správy, európskych a medzinárodných organizácií SES 2017. Prioritným cieľom konferencie bola diskusia o tvorbe podmienok pre dlhodobú stabilitu dodávok energií pre ekonomiku Slovenska, jej rozvoj podnikateľského sektora a zamestnanosti. 


    

Štátny inštitút odborného vzdelávania, v spolupráci s odborom celoživotného vzdelávania MŠVVŠ SR zrealizovali 4. 12. 2017 konferenciu s názvom Slovenský kvalifikačný rámec – nová éra kvalifikácií v SR. Rezort školstva tak oficiálne prijal Slovenský kvalifikačný rámec (SKKR) a Národnú sústavu kvalifikácií (NSK). Slovensko sa stalo v poradí 33. krajinou, ktorá priradila svoj národný kvalifikačný rámec k Európskemu kvalifikačnému rámcu (EKR).

V politikách v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy sa rozhodnutia prijímajú riadnym legislatívnym postupom. Podľa zásady subsidiarity sa o politike vzdelávania a odbornej prípravy rozhoduje v každom členskom štáte Európskej únie (EÚ). Úloha EÚ je preto podporná. Niektoré problémy sú však spoločné pre všetky členské štáty – starnutie obyvateľstva, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a celosvetová hospodárska súťaž – a to si vyžaduje spoločné riešenia, spoluprácu krajín a vzájomné odovzdávanie skúseností.

Právny základ

SÚČASNÁ SITUÁCIA VO VZDELÁVANÍ V ŠPORTE:

Slovensko sa po roku 1989 zapojilo do európskych aktivít a snaží sa o zefektívnenie a modernizáciu vzdelávania a odbornej prípravy. Novelizáciou školského zákona v roku 1990 až po prijatie Koncepcie celoživotného vzdelávania v roku 2004, Slovensko prejavilo politickú aj legislatívnu odozvu na všetky politické výzvy EÚ v oblasti vzdelávania. Súčasťou celkových zmien je aj reforma vzdelávania v športe, ktorá reflektuje európsky kontext aj špecifiká Slovenska. 

Európsky kontext: