chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

 
 

Spravodajstvo

Hodina kódu opäť prehlbuje počítačovú gramotnosť Slovákov

17/01/2018
Jazyk: SK

Počas prvých dvoch decembrových týždňov prebehol na Slovensku tretí ročník celosvetovej iniciatívy Hodina kódu. Je organizovaná v 180 krajinách sveta a záujemcovia všetkých vekových kategórii vďaka nej dostávajú šancu naučiť sa pútavým spôsobom podané základy programovania.

Iniciatívu prináša nezisková organizácia Code.org pod záštitou spoločnosti Microsoft, ktorej slovenská riaditeľka pre oblasť školstva Marcela Havrilová hodnotila tento ročník akcie nadmieru pozitívne. „Záujem o podujatie nás utvrdil v tom, že Hodina kódu je atraktívna pre deti aj dospelých. Verím, že Hodina kódu inšpiruje tento rok ďalších učiteľov, aby zaradili do učebného plánu aj programovanie, a študentov, aby sa vo svojich novozískaných zručnostiach ďalej zdokonaľovali,“ povedala Havrilová. Vysvetlila, že aj keď na podujatiach programovanie prezentujú zábavnou formou, jedná sa v dnešnej spoločnosti o vážnu tému, keďže dôležitosť digitálnych zručností bude v blízkej budúcnosti stále narastať. Pre úspech na trhu práce preto už nebudú musieť stačiť len užívateľské schopnosti a stále vyhľadávanejší budú zamestnanci ovládajúci základy programovania.

Hlavnou témou tohtoročnej Hodiny kódu bola inklúzia s dôrazom na telesne postihnutých, keďže technológie sú pre túto skupinu veľmi atraktívnou príležitosťou, ako si budovať kariéru bez ohľadu na svoj hendikep. Ďalšou myšlienkou bolo prilákanie nežného pohlavia do sveta informačných technológií. Za týmto účelom boli vzdelávaní aj učitelia. „Budeme školiť i pedagógov, aby nové metodiky mohli uplatniť na svojich hodinách a projekt sa tak dostal k čo najširšej skupine detí. Informatika je naša budúcnosť, všetci, vrátane dievčat, musíme byť pripravení,“ predostrela svoj plán Petra Kotuliaková z iniciatívy Aj ty v IT. Rastúca popularita Hodiny kódu napomáha Slovákom držať krok s rýchlo sa meniacou dobou, kde sa bez informačných technológií zaobíde už naozaj málokto.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn