chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

 
 

Spravodajstvo

Európska komisia prichádza s iniciatívou podpory učňovskej prípravy

15/11/2017
Jazyk: SK

Európska komisia schválila návrh na vznik Európskeho rámca pre kvalitnú a účinnú učňovskú prípravu. Iniciatíva je súčasťou Novej agendy zručností pre Európu odštartovanej v júni 2016. Taktiež je previazaná s Európskym pilierom sociálnych práv, z ktorého pramení právo na kvalitné a inkluzívne celoživotné vzdelávanie a tréning.

/epale/sk/file/ucnovodb1jpgucnovodb1.jpg

Komisia identifikovala 14 kľúčových kritérií, ktoré musia mať členské štáty a zúčastnené strany na pamäti pri vytváraní podmienok pre  kvalitnú a účinnú učňovskú prípravu. Iniciatíva pomôže zvýšiť zamestnateľnosti a osobný rozvoj osôb so vzdelaním v učňovských odboroch a prispeje tak k vzniku zručnej a kvalifikovanej pracovnej sily schopnej prispôsobovať sa potrebám pracovného trhu.

Komisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssen povedala: „Chceme zaručiť, aby mladí ľudia dostali všetky zručnosti, ktoré potrebujú v práci. Učňovské odbory sú dnes na pracovnom trhu vysoko žiadané. Dvaja z troch učňov si nájdu prácu v odbore ihneď po dokončení vzdelávania. V novom rámci ukazujeme, prečo sú učňovské odbory výnimočné. Jeho implementácia zaručí, že z kvalitnej učňovskej prípravy budú profitovať jej účastníci i ich zamestnávatelia.“

Na posúdenie kvality a účinnosti učňovskej prípravy navrhuje nový rámec sedem kritérií vzdelávacích a pracovných podmienok:

  1. Písaná zmluva;
  2. Výsledky vzdelávania;
  3. Pedagogická podpora;
  4. Pracovné prostredie;
  5. Finančné ohodnotenie alebo kompenzácia;
  6. Sociálne zabezpečenie;
  7. Pracovné, zdravotné a bezpečnostné podmienky.

Dokument tiež navrhuje sedem kritérií rámcových podmienok:

1. Regulačný rámec;

2. Zapojenie sociálnych partnerov;

3. Podpora pre podnikateľov;

4. Flexibilita a mobilita;

5. Kariérne poradenstvo a zvyšovanie povedomia;

6. Transparentnosť;

7. Zabezpečenie kvality a sledovanie výsledkov absolventa.

Komisia podporuje implementáciu týchto kritérií prostredníctvom financovania z prostriedkov EÚ. Len samotný Európsky sociálny fond prispieva do vzdelávania a odbornej prípravy až do výšky 27 miliárd eur a EÚ podporuje učňovskú prípravu aj prostredníctvom rôznych iných nástrojov.

/epale/sk/file/ucnovodb5jpgucnovodb5.jpg

/epale/sk/file/erasmuslogopng-2erasmuslogo.png

Okrem toho sa Európskej aliancii pre učňovské vzdelávanie doteraz podarilo vytvoriť viac ako 750 000 miest pre mladých učňov. Najmenej 390 000 učňovských miest už bolo ponúknutých v rámci programu Youth Guarantee. Program Erasmus+ zas podporuje mobilitu pre učňov, vrátane novej iniciatívy ErasmusPro zameranej na podporu 50 000 stáží odborných študentov v spoločnostiach v zahraničí pre obdobie 2018-2020.

 

 

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn