chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

 
 

Blog

Slovenská legislatíva v oblasti celoživotného vzdelávania - potrebuje zmeny?

23/11/2017
by JUDr. Petra Hlo...
Jazyk: SK

Na úvod je potrebné spomenúť, že celoživotné vzdelávanie v súčasnosti upravuje zákon č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon o CŽV“). Tento zákon má síce v názve označenie, že sa jedná o zákon o celoživotnom vzdelávaní, avšak v skutočnosti upravuje iba subsystém celoživotného vzdelávania a to tzv. ďalšie vzdelávanie.

 

Zákon o CŽV nadobudol účinnosť vo februári roku 2010 a avšak odvtedy sa ukázalo, že aj keď tento zákon zaviedol určitý systém fungovania ďalšieho vzdelávania na Slovensku, viaceré inštitúty zákona nezabezpečili predpokladanú efektivitu fungovania v praxi. Jednoducho povedané, mám za to, že zákon v súčasnosti nepokrýva potreby v oblasti ďalšieho vzdelávania a preto by bolo vhodné niektoré inštitúty zákona legislatívne upraviť tak, aby zabezpečili efektívnejšie fungovanie a aplikáciu zákona v praxi, napr. je potrebné skvalitniť procesy akreditácie a zefektívniť proces udeľovania akreditácie tak, aby podporil zabezpečenie kvality v oblasti ďalšieho vzdelávania. Taktiež považujem za nutné legislatívne upraviť tie inštitúty zákona o CŽV, ktoré nenašli zamýšľané uplatnenie v praxi a to úplne nanovo, aby sa zabezpečilo ich riadne fungovanie, napr. uznávanie výsledkov ďalšieho vzdelávania. A napokon, keďže od nadobudnutia účinnosti súčasného zákona o CŽV vznikli aj nové potreby v oblasti ďalšieho vzdelávania, je nutné ich legislatívne zakotviť tak ako je to v okolitých krajinách, jedná sa napr. o potrebu legislatívneho nastavenia financovania ďalšieho vzdelávania alebo legislatívne zakotvenie poradenstva v oblasti ďalšieho vzdelávania.

Petra Hlobenová

Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn
Obnoviť komentáre

Zobrazuje sa 1 - 1 z(o) 1
  • Obrázok používateľa Nadežda HRAPKOVÁ

    Nezabudnime prosím legislatívne riešiť postavenie Univerzít tretieho veku, ktoré tu máme pomaly 30 rokov (od 1990) a legislatívne ako inštitúcie nie sú nikde uvedené, popísané, či špecifikované ich zamerianie, kompetencie a fungovanie v systéme ďalšieho vzdelávania.

    Ich úloha je z roka na rok významnejšia aj vzhľadom  na to, že počet starších ľudí v spoločnosti rastie a je potrebné pre nich legalizovať vzdelávací systém tak ako to je aj pre deti, študentov a dospelých.

    Dnes už starší človek bežne žije ešte 20 rokov ako dôchodca a má záujem sa ďalej vzdelávať v inštitúciách, ktoré sa práve im venujú - sú zamerané na vekovú skupinu starších dospelých 50+ či starších ľudí 62+. Títo majú záujem nie o akreditované vzdelávacie programy, ale o záujmové vzdelávanie, ktoré nielen účastníkom poskytuje rozvoj vedomostí, ale má veľký celospoločensky význam a podporuje aktívne starnutie, rozvoj intelektu a predchádzanie depresiám, izolácii v spoločnosti i sebauplatnenie sa