chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektronická platforma vzdelávania dospelých v Európe

 
 

Blog

Počítačová gramotnosť seniorov

05/12/2018
by Gabriela Schwartzová
Jazyk: SK

Počítačová gramotnosť môže byť jedna z možností ako skvalitniť život seniorov. Často sa stretávame s tým, že naši seniori neovládajú ani základné zručnosti na PC či internete. A ako by aj mohli. Narodili sa do doby, kde naša technológia nebola tak vyspelá, a počítače sa v tých dobách skoro vôbec nepoužívali. Taká obyčajná dôchodkyňa z dedinky stredného Slovenska, ktorá po skončení povinnej školskej dochádzky odchádzala do práce ako dojička kráv nemala možnosť a ani nepotrebovala používať počítač. Potom sa vydala a zostala doma vychovávať deti a starať sa o dom. Toto je len jeden príklad dôchodkyne, ktorá ani doteraz netuší čo všetko dokáže počítač alebo dnešné technológie. Potom sú tu dôchodcovia, ktorí študovali na vysokých školách. Tam už mali možnosť stretnúť sa a spoznať počítač. Aj keď ich nebolo veľa. Ale postupne sa zoznamovali a PC využívali na prácu.

Neskôr prišiel veľký boom a náš svet ovládajú počítače, smartfóny a iné. Nečudo, že niektorí dôchodcovia nedokážu ani základné ovládanie počítača. Tí, ktorí študovali, sú stále zamestnaní a na svoju prácu musia využívať PC, vyhľadávajú rôzne kurzy a školy, ktoré ich to naučia a zdokonaľujú ich. Ale taká dôchodkyňa zo stredného Slovenska, nikdy nebude využívať PC, pretože ani nechce. Potom sú tu tí, ktorí sú v starobe aktívni a nebránia sa spoznávať nové veci.

Veľmi sa mi páči myšlienka jednej počítačovej spoločnosti. Zapájajú sa do rôznych aktivít a ponúkajú verejnosti veľa kurzov a zážitkov. Jednou z nich je aj bezplatný počítačový kurz pre seniorov, kde ich učia rôzne činnosti na PC. Aby to našich seniorov lákalo, na konci tohto kurzu sú ocenení. Napríklad prvá výhra je nový notebook. 

Nedávno sa konal trojdňový kurz, kde pracovníci tejto spoločnosti učili seniorov základné zručnosti na PC, čo je to internet, ako s ním pracovať atď. Mali odprednášané dve prezentácie s názvom Internet pre každého a Vytvorenie a používanie e-mailovej schránky. Seniori sa zoznámili s e-mailovou schránkou, založili si účet, teda svoj e-mail, a dozvedeli sa veľa informácii o nej a hlavne o internete. Čo sa všetko dá vyhľadať na internete, výhody a hrozby na ktoré ich upozornili, a samozrejme im ukázali základné stránky ktoré ich môžu zaujímať. Napríklad ako dôveryhodná denná tlač, doprava (vyhľadávanie spojov), nakupovanie, filmy či hudba. Seniori boli nadšení a veľmi spokojní, že im niekto venuje čas. Najviac sa asi tešili z toho, že môžu svojím deťom či vnúčatám napísať e-mail. Počas prednášky sa každému dôchodcovi niekto venoval. Boli rozdelení do skupín, a každý z nich mal PC. Dvaja seniori na jedného pracovníka. Pýtali sa, zaujímali sa a hlavne sa nebáli a nehanbili na čokoľvek spýtať.

Takéto základné zručnosti a ovládanie PC im určite zjednodušia život a samozrejme rozšíria aj ich obzory. Jednou a hlavne najdôležitejšou výhodou je to, že im ukázali hrozby ktoré na nich číhajú. Napríklad nedávať len tak niekde svoje číslo karty či neuvádzať heslá a čísla účtov. 

V našom hlavnom meste toto nie je určite jediná možnosť, kde sa môžu seniori naučiť pracovať s počítačom. Je toho omnoho viac. A to nehovorím o rôznych iných akciách pre nich. Bolo by veľmi dobré takéto niečo zaviesť aj do menších miest. Určite aj mimo hlavného mesta sa dejú takéto aktivity pre dôchodcov, ale ja zatiaľ o nich neviem. Keďže ešte nie som dôchodkyňa a zatiaľ nepotrebujem vypĺňať svoj čas. Ale verím, že ten čas príde a budem sa aj ja dovzdelávať.

Share on Facebook Share on Twitter Epale SoundCloud Share on LinkedIn