chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Uczenie się w miejscu pracy

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to inicjatywa Komisji Europejskiej, która w sposób szczególny adresowana jest do instytucji, działających w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 14-18 października 2019 r. a jej główne obchody będą miały miejsce w Helsinkach.

Komisja Europejska ogłosiła ciekawe zaproszenie do składania wniosków (EACEA/36/2018) w ramach Programu Erasmus+, kluczowe działanie 3 – Wsparcie w reformowaniu polityk, inicjatywy dotyczące innowacji w zakresie polityki, Europejskie projekty przyszłej współpracy w dziedzinie kształcenia i szkolenia.

Zapraszamy do zapoznania się z ogłoszeniem i do składania wniosków!

Check-in, klucz do sukcesu i gadająca ściana – relacja z seminarium EPALE Dlaczego roczny system oceny nie działa? Jakie są aktualne trendy na rynku? Co jest kluczem do sukcesu w ocenie pracowniczej i jak wprowadzić system ewaluacji w organizacji, który wpłynie na rozwój pracowników? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli sobie uczestnicy Seminarium EPALE: Ocena pracownicza elementem rozwoju pracownika? Organizatorem spotkania była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz działające w jej ramach Krajowe Biuro EPALE. Seminarium odbyło się pod patronatem medialnym miesięcznika Personel i Zarządzanie.

Dlaczego systemy oceny rocznej nie są skuteczne i wymagają zmiany? Jakich zasad powinno się trzymać, żeby performance management był czymś więcej niż wymuszonym spotkaniem menedżera z pracownikiem? Po co nam oceny okresowe i co może je zastąpić? W jaki sposób można wprowadzić system ewaluacji w organizacji czyli co, jak i kiedy badać, aby wspomagać rozwój pracowników? Na te i wiele innych pytań odpowiemy  podczas Seminarium EPALE: Ocena pracownicza elementem rozwoju pracownika?

Już drugi raz pojawiłem się na tym wydarzeniu nie tylko z czystej przyjemności, ale i z kronikarskiego obowiązku Ambasadora EPALE, aby opowiedzieć Wam trochę o tym, co się wydarzyło. Naturalne są więc porównania, ponieważ taka konferencja to twór żywy i zmieniający się. Pytanie - czy na lepsze? Odpowiedź - tak. Pytanie - czy to rewolucja? Odpowiedź - nie, to po prostu dobrze zrobiona konferencja na odpowiednim poziomie.

11 Kwiecień 2019
by Piotr Maczuga
(pl)

Austriacki filozof Martin Buber powiedział, że „każdy człowiek powinien zacząć od siebie, ale nie powinien na sobie kończyć”. Nie żyjemy i nie pracujemy tylko dla siebie samych, ale często najpierw musimy zaspokoić swoje potrzeby aby móc odpowiedzieć na potrzeby innych.

26 Marzec 2019
by Monika Dawid-Sawicka
(pl)

Od pewnego czasu mamy w Polsce do czynienia z rynkiem pracownika. W takiej sytuacji czymś naturalnym jest, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy przywiązują dużą uwagę do oferty benefitów pozapłacowych.

Gdybyście mieli zaprojektować taki idealny benefit, to co by nim było? Karty sportowe, opieka zdrowotna, bilety do teatru czy na imprezy sportowe? To wszystko brzmi oczywiście nieźle, ale pozwolę sobie zaproponować innego, być może nieoczywistego kandydata: finansowane przez pracodawcę kursy językowe w miejscu pracy.

28 luty 2019
by Paweł Nowak
(pl)
1 Komentarze

Nikt z nas nie jest w stanie rozwijać się w oderwaniu od reszty społeczności. Niezwykle trudno byłoby być samotną, samowystarczalną wyspą pośród tysięcy otaczających nas każdego dnia osób. Dlatego też od najmłodszych lat uczymy się nawiązywać relacje, współpracować, pomagać sobie wzajemnie i uczyć się od siebie. Dzięki temu tworzymy sieć, która w miarę upływu czasu powiększa się, zmienia, ale stanowi nieodłączny element naszego rozwoju. Jeśli spojrzymy szerzej zobaczymy, że tworzenie sieci oparte na nawiązywaniu relacji ma miejsce również w różnego rodzaju organizacjach, instytucjach i firmach.

Coraz częściej na facylitowanych spotkaniach poświęconych rozwiązywaniu problemów, strategicznemu planowaniu, pracy nad wartościami lub nad doskonaleniem funkcjonowania zespołu, można zobaczyć uczestników z zaangażowaniem pochylających się nad modelami z klocków. Przestrzenne modele, tworzone z klocków powszechnie dostępnych lub też z zestawów specjalnie przeznaczonych do pracy facylitacyjnej, wydają się mieć zastosowanie w bardzo wielu zespołowych zagadnieniach. Co jest wartościowego w tej technice pracy?

15 luty 2019
by Monika Gasienica
(pl)
2 Komentarze

„Otwórz moje uszy, bym słyszała to, co powiedziane i otwórz moje oczy, bym dostrzegła co nie powiedziane. Daj mi błyskotliwość umysłu, bym mogła strukturyzować, syntetyzować I przeformułować. (…) Może proszę o zbyt wiele, lecz daj mi mnóstwo miejsca na ścianach, stoliki na 6-8 osób i nigdy niewysychające markery. (…) Pomóż nam wszystkim, by decyzja podjęta przez grupę była najlepsza. Daj mi wiarę, bym mogła ufać w Proces i obdarz miłością, bym mogła zaufać Grupie” (1).

5 luty 2019
by Monika Gasienica
(pl)
1 Komentarze

Na co zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać przygotowując program rozwojowy?  Dlaczego warto w ogóle inwestować w programy rozwojowe dla pracowników? Jakie korzyści mogą odnieść mali i średni przedsiębiorcy? Zachęcamy do obejrzenia Webinarium EPALE: Jak tworzyć programy rozwojowe odpowiadające na potrzeby pracowników? Podczas webinarium Pan Marcin Kowalski współwłaściciel i prezes zarządu firmy szkoleniowo-doradczej Human Partner Sp. z o.o. odpowiada na te i inne pytania.

Zapraszamy!

poniedziałek 22 Kwiecień 2019 do piątek 28 Czerwiec 2019, Spain

Inicio de los Cursos de Formación de la Casa de la Juventud de Ceuta.

La Consejería de Educación y Cultura de la ciudad autónoma de Ceuta, a través de la Casa de la Juventud, ofrece una amplia gama de cursos de formación este primer semestre del 2019 dirigidos a personas de 16 a 35 años. Los cursos tienen una cuota entre 12 y 18 euros, y cuentan con descuentos para los titulares del Carné Joven.

El Programa de Formación de la Casa de la Juventud incluye en su programa para el primer semestre un total de 16 actividades formativas, entre cursos de formación y talleres, con plazas limitadas, y de temáticas muy variadas.

piątek 19 Lipiec 2019 do niedziela 21 Lipiec 2019, United Kingdom

The 7th European Conference on Language Learning (ECLL2019)

The International Academic Forum (IAFOR) welcomes academics from all over the world to our interdisciplinary conferences held in Asia, Europe, North America and the Middle East. Our events provide a unique international, intercultural and interdisciplinary environment in which to hear the latest world-class research and network with leading academics, professionals and practitioners.

środa 26 Czerwiec 2019 do czwartek 27 Czerwiec 2019, Denmark

EAEA General Assembly, Grundtvig Award and Annual Conference: Life skills and participation

In 2019, EAEA will hold its annual events on 26 and 27 June in cooperation with the Danish Adult Education Association (DAEA).  We hope you’ll join us in Copenhagen to discuss life skills and participation!

środa 10 Lipiec 2019, United Kingdom

Employment and Skills Convention 2019 – Beyond Brexit: A future that works for all

This event organised by the Learning & Work Institute will consider employment and skills and how to help those who are stuck in low-wage jobs, or face issues with gaining employment due to disabilities, to find better employment opportunities. The event will see beyond Brexit and focus on issues with employment and skills that have been forgotten during this time of political upheaval. 

wtorek 14 Maj 2019 do czwartek 16 Maj 2019, Poland

XXIX Kongres Kadry

Największe w Polsce spotkanie profesjonalistów zarządzających ludźmi w firmie. Jesteśmy z HR-owcami od 2005 roku.
Przez ten czas udostępniamy wiedzę o najnowszych trendach w zarządzaniu ludźmi a także prezentujemy najlepsze wdrożenia realizowane w firmach polskich czy korporacjach zagranicznych. 

Dołącz do uczestników Kongresu już dziś, ponieważ: 
- Wymienisz doświadczenia z profesjonalistami branży HRM : menedżerami praktykami, konsultantami biznesowymi, dostawcami produktów i usług dla HR. 

wtorek 16 Kwiecień 2019, Netherlands

Taalvriendelijkheid op de werkvloer

Taal heeft een belangrijke rol op de werkvloer; bij veiligheid, ziekteverzuim, het behalen van certificaten, ... Een betere taalvaardigheid leidt tot minder fouten tijdens het werk, minder stress en een lager ziekteverzuim onder werknemers. Hoe kan uw organisatie dit bereiken? Dat hoort u tijdens deze bijeenkomst.

czwartek 10 Październik 2019, Iceland

Utbildning för alla - Islands förmannskap i nordiska ministerrådet

Island har i året 2019 förmannsskap hos Nordens ministerråd. I förbindelse med det inviterar Islands minister för utbildning till en konferans om unga vuxna i Norden.

 

Följ med hos

ministeriet https://www.stjornarradid.is/raduneyti/mennta-og-menningarmalaraduneytid/ och

http://nvl.org

Powszechnie uznaje się, że style uczenia się odgrywają dużą rolę w procesie nauki czy edukacji. Jednak czy one rzeczywiście istnieją? Czy jesteśmy słuchowcami, czy wzrokowcami lub uczymy się przez doświadczenie? Jak to oddziałuje na proces uczenia się? Czy style te można poznać dzięki kwestionariuszowi?

Temat wolontariatu jest równie inspirujący co dyskusyjny. Dla jednych jest to wykonywana bez gratyfikacji aktywność na rzecz innych osób, społeczności, środowiska. Dla innych może być to także sposób na budowanie CV, zbieranie doświadczenia zawodowego czy budowania kapitału kariery. Zachęcam do zapoznania się z ciekawą książką dr Magdaleny Barańskiej z UAM, która opisuje jak młodzi dorośli postrzegają wolontariat w procesie planowania własnych karier zawodowych.

Dla wielu dorosłych miejsce pracy jest jednym z ważniejszych miejsc uczenia się. Zachęcam do zapoznania się z inspirującym webinarium dotyczącym organizowania procesu uczenia się w sytuacjach i środowiskach zawodowych. Warto też zapoznać się z blogiem dotyczącym metodyki LETS. http://lets.consulting/blog/ Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji dotyczących uczenia się w miejscu pracy, organizacji szkoleń, metodyki pracy eduacyjnej z dorosłymi.

Raport „Rozwój kompetencji – uczenie się osób dorosłych i podmioty oferujące usługi rozwojowe” powstał w ramach projektu Bilans Kapitału Ludzkiego i podsumowuje wyniki badań prowadzonych w 2017 pośród dorosłych Polaków i instytucji należących do sektora szkoleniowo-rozwojowego.

Mniej niż połowa przedstawicieli pokolenia Y uważa, że przedsiębiorstwa postępują etycznie (48%) oraz, że działają na rzecz poprawy sytuacji społecznej (47% ). Opinie millenialsów na temat przedsiębiorstw w porównaniu z wynikami z poprzednich lat gwałtownie się pogorszyły, jednak jeszcze bardziej spadło ich zaufanie do liderów politycznych. Zaledwie 19 procent (12 proc w Polsce) milenialsów uważa, że politycy wywierają pozytywny wpływ na otoczenie. Aż 71 proc. (80 proc. w Polsce) respondentów wystawiło politykom ocenę negatywną.

Co trzeci pracownik przyznaje, że jego obecny sposób działania wpływa negatywnie na efektywność wykonywanej przez niego pracy, a co czwarty nie ma pewności, że wykonuje swoje obowiązki wystarczająco wydajnie. Takie zaskakujące wyniki niesie ze sobą tegoroczne badanie „Praca, moc, energia w polskich firmach” zrealizowane przez Human Power. Wyniki opublikowane zostały w raporcie „Mental Master”.

 

Ostatnia edycja wydawanego co 6 lat raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Opisuje osoby w wieku 18-69 lat uczestniczące w edukacji formalnej, pozaformalnej oraz nieformalnej w powiązaniu z cechami społeczno-demograficznymi i statusem na rynku pracy.  Dodatkowo zamieszczono dane na temat dostępu do informacji o możliwościach uczenia się, trudnościach w uczestnictwie w kształceniu oraz o znajomości języków obcych.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała wyniki badania na temat doświadczeń oraz potrzeb MŚP w organizacji praktyk i staży w Polsce. Jego celem było rozpoznanie, jak wielu polskich przedsiębiorców z sektora MŚP organizuje praktyki i staże, jak oceniają ich przydatność dla swojej firmy, a także jak oceniają kompetencje młodych ludzi uczestniczących w tych formach wykonywania pracy.

W ramach projektu "Zrozumienie i opracowanie modeli biznesowych" (ERASMUS+ Edukacja Dorosłych) zakończyliśmy analizę porównawczą umiejętności, które zostały uznane za istotne (bądź niekoniecznie) w projektowaniu lub modyfikowaniu modeli biznesowych. Dokument pozwala zapoznać się z wynikami badania przeprowadzonego w Polsce, Włoszech, Słowenii, Czechach i Grecji. Zapraszamy!                

http://businessmodels.eu/index.php/en/outcomes

Brak pasujących wyników