chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Walidacja wcześniej nabytej wiedzy

Kto na tym ZySKa - czyli jakie korzyści płyną z wprowadzenia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w Polsce? Co dokładnie kryje się za danym dyplomem lub certyfikatem? Jak włączyć kwalifikację do Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdą Państwo podczas Webinarium EPALE: Zintegrowany system kwalifikacji - zalety, możliwości i perspektywy.

W dniach 23, 24 sierpnia 2016r. odbyły się pierwsze w Polsce szkolenia Tutorów i Asesorów Projektu LEVER – osób przeprowadzających wolontariuszy przez proces certyfikacji umiejętności miękkich rozwijanych dzięki działalności wolontariackiej. W warsztatach wzięło udział 23 przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji publicznych z całego kraju, którzy przez dwa dni przygotowywali się do pełnienia funkcji Tutorów i Asesorów. Szkolenia już za nami, nadszedł czas, aby pierwsi wolontariusze zdobyli międzynarodowy certyfikat!

Jako młody człowiek chłonąłem wszelkiego rodzaju wykresy, grafy i schematy jak papierowy ręcznik rozlane piwo. Nie ma to jak wrzucić na slajd coś konkretnego, co podeprze naszą tezę. Jeśli poniżej dało się dodać nazwisko naukowca i anglojęzyczny tytuł publikacji, to dla mnie taka prezentacja sięgała poziomem niemalże habilitacji. Aż do czasu, gdy sam na wystąpieniu podparłem się pewnym wykresem, a na sali znalazł się człowiek życzliwy, ale jednak mądrzejszy ode mnie i wytłumaczył mi dlaczego nie mam racji.

12 Marzec 2019
by Piotr Maczuga
(pl)
2 Komentarze

Remi Boyer, kontynuujmy naszą rozmowę dotyczącą przekwalifikowania zawodowego nauczycieli (Część pierwsza rozmowy: https://ec.europa.eu/epale/fr/node/78401), tego istniejącego i tego możliwego. Porozmawiamy też o Pana przejściu ze stowarzyszenia do związków zawodowych.

Niniejszy wpis blogowy został wybrany przez fiński zespół EPALE za najbardziej wyróżniający się tekst promujący wolontariat w ramach kampanii „Głos wolontariatu” przeprowadzonej w grudniu 2018 roku.

Badanie w sprawie uzyskania doktoratu poprzez VAE (Uznawalność dyplomu w drodze zdobytego doświadczenia). W jaki sposób we Francji wydaje się doktorat na drodze uznawalności  zdobytego doświadczenia? Dyrekcja ds. oceny, prognozowania i zarządzania wydajnością przeprowadziła badania w instytucjach kształcenia ustawicznego na uczelniach we Francji.

Dlaczego nauczycielowi dorosłych tak trudno wejść w rolę ucznia? Być może doświadcza on swoistego dysonansu? Z jednej strony jest nauczycielem, w którym drzemią (w mniejszym lub większym stopniu) zakorzenione tradycje i potrzeba uznania, dzięki którym czuje się uprawnionym do „prowadzenia człowieka dorosłego”. Z drugiej zaś strony jest człowiekiem dorosłym świadomym niesprawdzalności wielu prawd i rozwiązań w obliczu zmian, które niesie z sobą ponowoczesność.

Gdy jeden z uczestników mojej krótkiej uczniowskiej sondy pomylił Europass z Nord Streamem, zastanawiałem się, czy nie przerwać badania. A przecież ten dokument w Europie naprawdę się przydaje.
Statystycznie, zanim rekruterzy zaproszą Cię na rozmowę, przeglądają Twoje CV przez około siedem sekund. Z pomocą dokumentów Europass możesz ułatwić im życie i zwiększyć swoje szanse.
JOBfirma to swego rodzaju forma przedsiębiorstwa treningowego, w ramach którego uczestnicy (wybrane wcześniej osoby, głównie te będące w bardzo trudnej sytuacji życiowej i zawodowej) powołują wspólnie z personelem JOBfirmy fikcyjną firmę, w której nabywają umiejętność samodzielnego poruszania się na rynku pracy i rozbudowują swoje kompetencje społeczne. Edukują się na wielu poziomach, w tym głównie: życiowym, zawodowym i społecznym. .

1 października, platforma EPALE w Polsce obchodziła swoje trzecie urodziny. Taka okazja sprzyja podsumowaniom – co już się udało osiągnąć, jakie możliwości daje platforma, a w jakim kierunku iść dalej…

Przeżyłeś edukacyjną przygodę w projekcie europejskim? Właśnie się do niej szykujesz? Pamiętaj, że wszystkie doświadczenia i umiejętności zdobyte za granicą możesz wykorzystać do znalezienia pracy, szkoły, stażu czy wolontariatu.
poniedziałek 20 Maj 2019 do wtorek 21 Maj 2019, Belgium

Segundo foro de aprendizaje de políticas sobre itinerarios de mejora de las capacidades: una visión para el futuro

Hoy, día 21 de mayo de 2019, tiene lugar el último día del  Segundo Foro de Aprendizaje de Políticas sobre itinerarios de mejora de las capacidades: una visión para el futuro (Second Policy learning forum on upskilling pathways: a vision for the future).

poniedziałek 21 Październik 2019 do środa 23 Październik 2019, Turkey

Call for Papers: ADVED 2019- 5th International Conference on Advances in Education and Social Sciences

ADVED 2019- 5th INTERNATIONAL CONFERENCE ON ADVANCES IN EDUCATION AND SOCIAL SCIENCES

21-23 October, 2019ISTANBUL, Turkey

Website: http://www.ocerints.org/adved19   

Enquiries: adved19@gmail.com  

Organized by: International Organization Center of Academic Research

CALL FOR PAPERS:

You are invited to participate in ADVED 2019- 5th International Conference on Advances in Education and Social Sciences that will be held in ISTANBUL, Turkey on 21-23 October, 2019.

poniedziałek 6 Maj 2019

Innovate, learn, share, act!

Are you interested to know about the Upskilling Pathways initiative and other adult education policy initiatives at European level?

@upaepro (Upskilling pathways in AE-PRO) project is launching an online course with interesting speakers, highlighted policy examples and practices from European countries.

The course will cover examples of working with skills assessment, tailored learning, validation and recognition of prior experiences.

poniedziałek 1 Lipiec 2019 do środa 3 Lipiec 2019, Spain

EDULEARN19 (11th annual International Conference on Education and New Learning Technologies)

You are invited to join the 11th edition of EDULEARN (11th annual International Conference on Education and New Learning Technologies) that will be held in Palma de Mallorca (Spain) on the 1st, 2nd and 3rd of July 2019.

This conference will be the best opportunity to present and share your experiences in the fields of Education and New Learning Technologies in a multicultural and enriching atmosphere.

Every year, EDULEARN brings together over 800 delegates from 80 different countries.

There will be 3 presentation formats: Oral, Poster or Virtual.

wtorek 7 Maj 2019 do środa 8 Maj 2019, Germany

3rd Biennale on Validation of Prior Learning (VPL) - Register now!

The 3rd VPL Biennale focusses on "Making policy work - Validation of Prior Learning for education and the labour market". The VPL Biennale is about sharing knowledge, ideas and visions on VPL and about the creative process of learning from each other’s successes, problems and solutions in ‘the VPL-world’. Join us in drafting and adopting the Berlin Declaration on VPL, which paves the road for a stronger and more sustainable implementation of VPL!
W nocie informacyjnej przedstawiono rozwój Krajowych Ram Kwalifikacji z uwzględnieniem 2016 roku m.in. w obszarach rozpoznawalności (efekty uczenia się, walidacja uczenia się pozaformalnego i nieformalnego, zaangażowanie interesariuszy, rozwijanie i modernizowanie kwalifikacji, otwarcie na sektor prywatny i pozaformalny) oraz statusu KRK.

Od zeszłego roku funkcjonuje w Polsce Zintegrowany System Kwalifikacji. System ten umożliwia m.in.: walidację kwalifikacji nadawanych poza systemem oświaty i szkolnictwa wyższego. Informacje dotyczące ZSK dostępne są w broszurach, raportach czy na stronach internetowych. Można też jednak ukończyć opracowane przez Instytut Badań Edukacyjnych kursy znajdujące się na platformie IBE KRK.

Na platformie znajdują się materiały tworzące trzy grupy tematyczne:

-kwalifikacje na czasie - podstawowe informacje o systemie;

-walidacja dla każdego;

Prawie dekadę temu rozpoczęły się w Polsce prace nad stworzeniem Krajowej Ramy Kwalifikacji. Składająca się z ośmiu poziomów Polska Rama Kwalifikacji jest dziś jednym z najważniejszych instrumentów Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Nie każdy jednak wie jak w rzeczywistości wygląda funkcjonujący obecnie model PRK. W tym celu Instytut badań Edukacyjnych wydał broszurę, w której w bardzo przystępny i czytelny sposób przedstawiono wszystkie poziomy Polskiej Ramy Kwalifikacji.

W materiale zawarty został:

-krótki opis historii prac nad PRK;

„Dyskursy Młodych Andragogów" to punktowane czasopismo naukowe wydawane przez Uniwersytet Zielonogórski - Wydział Pedagogiki, Psychologii i Socjologii. "DMA" jest rocznikiem skierowanym do badaczy z różnych środowisk naukowych, w tym w szczególności do młodych autorów, prowadzących studia i badania nad aktywnością edukacyjną i kontekstami uczenia się człowieka dorosłego.

Brak pasujących wyników