chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Jakość

Żyjemy w czasach, gdy ilość gromadzonych danych każdego dnia rośnie wykładniczo i nie jest już w zasadzie możliwe nadążanie za ich przyrostem. Właściwie to nie jest już nawet możliwe przyjrzenie się katalogowi tego, co jest gromadzone.

W takich okolicznościach uczenie się, uczenie innych i poszukiwanie treści, które będą dla nas rozwojowe nabiera innego znaczenia. Uczenie dorosłych zawsze było kłopotem, ponieważ inaczej niż dzieci i młodzież reagują na przekaz, stymulację i treści.

II Forum Edukacji Dorosłych organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji i działające w ramach Fundacji Krajowe Biuro EPALE, dedykowane jest osobom, które zawodowo zajmują się edukacją dorosłych lub interesują się tym zagadnieniem. Jeśli poszukujesz inspiracji, nowych rozwiązań, sprawdzonych metod, sposobów motywowania dorosłych do nauki w obszarze rozwijania kompetencji i zainteresowań, dokształcania czy uczenia się w miejscu pracy, nie może Cię zabraknąć podczas tego wydarzenia!

Czy istnieją osoby stworzone do bycia liderem? Co zrobić, aby mieć zmotywowany zespół, który będzie chciał pracować na wspólny cel? Jak być skutecznym szefem dla młodego pokolenia? Jak rozmawiać z pracownikami, aby chcieli być przy Tobie jeszcze lepsi, i jak rozmawiać z szefem, aby znaleźć porozumienie? Na te wszystkie pytania odpowie nasza Ambasadorka, Anna Sarnacka-Smith w książce, która od 5 maja jest już dostepna na rynku.

Jako młody człowiek chłonąłem wszelkiego rodzaju wykresy, grafy i schematy jak papierowy ręcznik rozlane piwo. Nie ma to jak wrzucić na slajd coś konkretnego, co podeprze naszą tezę. Jeśli poniżej dało się dodać nazwisko naukowca i anglojęzyczny tytuł publikacji, to dla mnie taka prezentacja sięgała poziomem niemalże habilitacji. Aż do czasu, gdy sam na wystąpieniu podparłem się pewnym wykresem, a na sali znalazł się człowiek życzliwy, ale jednak mądrzejszy ode mnie i wytłumaczył mi dlaczego nie mam racji.

12 Marzec 2019
by Piotr Maczuga
(pl)
2 Komentarze

Ci, którzy mają już za sobą debiut przed kamerą, zazwyczaj wspominają to jako nieco stresujące doświadczenie, które sprawiło, że czuli się dziwnie i nienaturalnie. Nic dziwnego - sytuacja, gdy stawia się nas naprzeciw obiektywu i każe coś powiedzieć mądrze i najlepiej “z głowy”, nie należy do najprzyjemniejszych. Jeśli więc nie jesteście jednymi z kilku procent naturalnie uzdolnionych i pchających się przed kamerę, o których zwykło się mówić “zwierzę medialne”, to po prostu potrzebujecie odpowiedniego przygotowania i planu.

27 luty 2019
by Piotr Maczuga
(pl)
1 Komentarze

Czy ludzie podejmują decyzje o wykorzystaniu narzędzi wspomagających ich procesy zapamiętywania, podejmowania decyzji i skupiania wzroku w sposób racjonalny? Co wpływa na tę decyzję? Jak wygląda efektywność tych narzędzi? Co z tego wynika dla osób projektujących procesy szkoleniowe? O tym wszystkim dowiesz się z tego artykułu.

Niniejszy wpis blogowy został wybrany przez fiński zespół EPALE za najbardziej wyróżniający się tekst promujący wolontariat w ramach kampanii „Głos wolontariatu” przeprowadzonej w grudniu 2018 roku.

Tak się składa, że mam za sobą ponad trzy tysiące wyprodukowanych webinarów. Zaczynałem jako jeden z pierwszych w Polsce, w 2009 roku. Od razu postanowiłem, rozwijać tę metodę wraz z najlepszymi w Europie, a przede wszystkim nie zajmować się jedynie technicznicznymi jej aspektami. W ten sposób przez ostatnie kilka lat opracowałem i wdrożyłem autorskie metodyki w aż 18 krajach w całej Europie, a także w miejscach tak egzotycznych, jak Katar. W dużej mierze dzięki programom Leonardo da Vinci oraz Erasmus+, ale o szansach, jakie dają te programy już na pewno czytaliście, jako stali bywalcy EPALE. Wracając do tematu: o webinariach wiem praktycznie wszystko, ponieważ od wielu lat robię je codziennie, więc zdążyłem już popełnić wszystkie możliwe błędy i wyciągnąć wnioski.

15 Styczeń 2019
by Piotr Maczuga
(pl)

Najbardziej znaczącym narzędziem rozwoju trenera jest superwizja, a jej królową jest superwizja uczestnicząca. To taka forma, w której superwizor jest fizycznie obecny na sali szkoleniowej, obserwuje je przez lustro weneckie czy też ogląda nagranie. Następnie spotyka się z osobą superwizowaną i wspólnie omawiają swoje spostrzeżenia.

7 Styczeń 2019
by Dorota Szczepan...
(pl)
1 Komentarze

Jeśli czytasz ten tekst, to najprawdopodobniej interesujesz się różnymi formami wspierania rozwoju dorosłych. Zdarzyło Ci się też zapewne korzystać z nich w roli uczestnika. Zacznijmy więc od niewielkiego eksperymentu: przypomnij sobie kryteria, które były dla Ciebie istotne przy wybieraniu ostatnio ukończonego kursu lub szkolenia  i prowadzącej go osoby. Która z poniższych myśli była Ci bliższa?

Zenon z Kition wypowiedział kiedyś słowa:  „... natura dała nam dwoje uszu i jedne usta, żebyśmy dwa razy więcej słuchali niż mówili”. Mimo tego, że słuchanie stanowi podstawę empatycznego komunikowania się, wydaje się być ono jedną z najsłabiej rozwiniętych umiejętności komunikowania się z ludźmi. A przecież wysłuchanie drugiego człowieka daje mu ulgę, rozładowuje emocje, pozwala lepiej poznać jego problem. Słuchanie to sztuka, która jest trudniejsza od mówienia. Wiele ludzkich dramatów wynika z tego, że ludzie nie słuchają, co do siebie mówią. Ważne jest żeby nasz słuchacz odczuwał, że jest ważny i że interesuje nas to, co do nas mówi. Sygnałem tego, że słuchamy drugiego człowieka jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego, odpowiedni dystans, podążanie za tokiem mówienia.

12 Listopad 2018
by Justyna Kokot
(pl)
7 Komentarze
wtorek 25 Czerwiec 2019, Poland

NAUCZYCIEL – MISTRZ, CELEBRYTA CZY SYBARYTA? ROZWAŻANIA HUMANISTÓW

Studencko-Doktoranckie Koło Naukowe Młodych Dydaktyków działające przy Zakładzie Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych oraz Studenckie Koło Naukowe Miłośników Kultury i Literatury Wieku XIX funkcjonujące przy Zakładzie Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na interdyscyplinarną, studencko-doktorancką konferencję:

NAUCZYCIEL – MISTRZ, CELEBRYTA CZY SYBARYTA? ROZWAŻANIA HUMANISTÓW,

czwartek 16 Maj 2019, Spain

I Jornadas de Puertas Abiertas del Ámbito Científico-Tecnológico en CEA Mar Menor - Murcia

El CEA Mar Menor tiene el placer de invitarles a sus I Jornadas de Ámbito Científico-Tecnológico que tendrán lugar el próximo jueves 16 de mayo a las 18:00 horas en Torre Pacheco (Murcia).

Además de un mercadillo solidario (a beneficio de Prometeo y Greenpeace) y una chocolatada en toda regla, el evento contará con diversas conferencias, talleres y exposiciones:

Conferencias

  • Multiplica tus inteligencias

 D. Alberto Coto.

poniedziałek 21 Październik 2019 do środa 23 Październik 2019, Turkey

Call for Papers: ADVED 2019- 5th International Conference on Advances in Education and Social Sciences

ADVED 2019- 5th INTERNATIONAL CONFERENCE ON ADVANCES IN EDUCATION AND SOCIAL SCIENCES

21-23 October, 2019ISTANBUL, Turkey

Website: http://www.ocerints.org/adved19   

Enquiries: adved19@gmail.com  

Organized by: International Organization Center of Academic Research

CALL FOR PAPERS:

You are invited to participate in ADVED 2019- 5th International Conference on Advances in Education and Social Sciences that will be held in ISTANBUL, Turkey on 21-23 October, 2019.

piątek 31 Maj 2019 do sobota 1 Czerwiec 2019, Spain

VII Encuentro "Utopías educativas" en Zaragoza

El Encuentro "Utopías Educativas" es un evento anual destinado a la presentación e intercambio de «Experiencias de Innovación Educativa» y un espacio de conocimiento, diálogo, contraste de ideas y contagio de ilusiones entre los docentes.

Este encuentro es organizado por una asociación sin ánimo de lucro con idéntico nombre: Utopías Educativas.

Las experiencias presentadas abarcan todos los niveles y etapas educativas, incluyendo la Educación de Personas Adultas. En esta séptima edición se presentarán 39 experiencias educativas.

piątek 10 Maj 2019 do sobota 11 Maj 2019, Germany

Bildung 4.0 – Fit für die Zukunft! #Bildung4.0#UndJetzt?!

Das jährliche vhscamp greift aktuelle Themen der Erwachsenenbildung auf.

Teilnehmende werden zu Expert/innen und tauschen sich zwei Tage lang in lockerer Atmosphäre aus, vernetzen sich und schlagen dabei im Kontext der Digitalisierung der Bildung vielleicht sogar ein neues Kapitel auf. Zu den Themen Digitalisierung und Marketing werden Fragen beantwortet, Lösungsansätze diskutiert und Angebote vorgestellt. vhs Kolleg/innen vernetzen sich und suchen nach neuen Wegen.

29 Kwiecień 2019
by EPALE Deutschland
Tagi:
poniedziałek 10 Czerwiec 2019 do czwartek 20 Czerwiec 2019, Belize

Conferencia Anual 2019 de LLLPlatform

La Sociedad Civil Europea para la Educación Lifelong Learning Platform (Plataforma de Aprendizaje Permanente) ha anunciado que celebrará su conferencia anual del 19 al 20 de junio de 2019 en Bruselas, Bélgica.

czwartek 26 Wrzesień 2019, Belgium

Segunda Cumbre Europea de Educación

La  Segunda Cumbre Europea de Educación tendrá lugar el 26 de Septiembre de 2019, en la plaza Place du Mont Des Arts 1000, en Bruselas, Bélgica. Ministros, académicos, partes interesadas en educación, sociedad civil y docentes discutirán y tratarán diversos temas relacionados con la educación, así como los desafíos, presentes y futuros, a los que se enfrentan los docentes.

czwartek 13 Czerwiec 2019 do piątek 14 Czerwiec 2019, Germany

OERcamp Lübeck 2019 – Treffen der Praktiker*innen zu Open Educational Resources (OER)

Ein #OERcamp ist das Treffen der Praktiker*innen zum Thema Open Educational Resources (OER), sprich digitale und offenen Lehr-Lern-Materialien. Das #OERcamp Lübeck bietet Workshops, die auch und gerade zum Einstieg in das Thema geeignet sind. Das ergänzende Barcamp-Format bietet Gelegenheiten, individuelle Interessen zu vertiefen und sich mit anderen Akteuren zu vernetzen.

Świetnie napisany poradnik online o tworzeniu kursów. Autor przechodzi przez wszystkie istotne aspekty tego zagadnienia, począwszy od celowości i modelu biznesowego, poprzez projektowanie, tworzenie i dystrybucję. Poradnik składa się z krótkich, niezależnych rozdziałów, bardzo często wzbogaconych o lekcje wideo, co sprawia, że jest to w zasadzie kurs online o... robieniu kursów online.

Zespół SBP ds. badania efektywności bibliotek przygotował zestaw materiałów do prowadzenia badań satysfakcji użytkowników bibliotek. Są to: narzędzia (kwestionariusze ankiety dla poszczególnych typów bibliotek,  szablony do analizy danych oraz instrukcja wprowadzania danych do arkusza) a także poradnik „Jak przeprowadzić badania satysfakcji użytkowników biblioteki”. 

Celem badania była ocena realizacji działań podejmowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014–2020 na rzecz edukacji w regionie. Analizie poddano pięć głównych obszarów wsparcia: edukację przedszkolną, kształcenie ogólne, pomoc stypendialną, kształcenie zawodowe oraz edukację dorosłych.

Książka jest wynikiem wieloletnich prac nad teoretycznym i praktycznym modelem ewaluacji społecznej, która znajduje zastosowanie w edukacji; może być także prowadzona na wszystkich innych obszarach w stosunku do przedmiotów, które mogą być poddawane badaniom ewaluacyjnym.

Nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych tzw. RODO wprowadziły zmiany w róznych obszarach funkcjonowania organizacji. Z nagrania webinarium przeprowadzonego przez Stowarzyszenie BORIS w Stołecznym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych dowiesz się, jak rekrutować i zatrudniać osoby w zgodzie z RODO m.in.:

Wnioski z prowadzonych w latach 2009-2014 badań Bilansu Kapitału Ludzkiego (BKL) wskazywały na powszechny wśród przedsiębiorców problem ze znalezieniem kandydatów do pracy odpowiadających na ich potrzeby, przy jednoczesnym deficycie oferty edukacji pozaformalnej odpowiedniej do potrzeb pracodawców. Dlatego też Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opracowała System Rad ds. Kompetencji, który ma umożliwiać oddziaływanie przez przedsiębiorców na dostawców usług edukacyjnych i rozwojowych, zarówno w sferze edukacji formalnej, jak i pozaformalnej, oraz zbudowanie właściwego partnerstwa przedsiębiorstw z instytucjami rynku pracy.
Zapraszamy do lektury „Rocznika Andragogicznego 2017”. Tom 24 otwiera dział poświęcony III Zjazdowi Andragogicznemu Akademickiego Towarzystwa Andragogicznego, który odbył się w dn. 12–13.06.2017 r. pod hasłem „Dorośli w edukacji. Nowe konteksty, odmienne perspektywy, innowacyjne rozwiązania”. Materiały zostały zgormadzone w czterech działach: Analizy teoretyczne i badania edukacji dorosłych, Zdrowie – Rekreacja – Edukacja – Seniorzy, Raporty z projektów badawczo-wdrożeniowych, Aktualia (wraz z relacją z II Forum Edukacji Dorosłych organizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji oraz Krajowe Biuro EPALE). Rocznik zamyka felieton prof. Józefa Półturzyckiego.
Brak pasujących wyników