chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Doskonalenie kadry

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to inicjatywa Komisji Europejskiej, która w sposób szczególny adresowana jest do instytucji, działających w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 14-18 października 2019 r. a jej główne obchody będą miały miejsce w Helsinkach.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza do udziału w konferencji regionalnej „Możliwości rozwoju zawodowego uczniów i nauczycieli w międzynarodowych projektach edukacyjnych”, która odbędzie się 15 kwietnia 2019 r. w Ełku w Ełckim Centrum Kultury. W trakcie konferencji zaprezentowane zostaną możliwości rozwoju edukacji zawodowej i branżowej, z wykorzystaniem programów takich jak Erasmus+, Program Edukacja, czy PO WER „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. Przedstawione zostaną międzynarodowe konkursy Euroskills i Worldskills, jako przykłady promowania i rozwoju umiejętności zawodowych. Odbędzie się również dyskusja panelowa, w której udział wezmą beneficjenci programu Erasmus+ oraz przedstawiciele pracodawców. Głównym tematem dyskusji będzie możliwość współpracy partnerskiej pomiędzy szkołami, a pracodawcami.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ma zaszczyt zaprosić do udziału w Konferencji inaugurującej Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Polsce – European Vocational Skills Week. Głównym celem wydarzenia jest promocja kształcenia i szkolenia zawodowego. W trakcie paneli dyskusyjnych eksperci będą poruszać kwestie kształcenia umiejętności dla gospodarki i diagnozowania zapotrzebowania na nie. Spotkanie odbędzie się 5 listopada 2018 w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy w Warszawie.

Zapraszamy do zapoznania się z nową pozycja na rynku wydawniczym, podręcznikiem pracy trenera "Trener w rolach głównych" autorstwa Ambasadora EPALE Rafała Żaka i Justyny Matras!!

Praca trenera nie zaczyna się z wejściem na salę szkoleniową i nie kończy po rozejściu się uczestników. Obejmuje także wiele aktywności odbywających się poza miejscem szkolenia. Justyna Matras i Rafał Żak, doświadczeni trenerzy biznesu, prezentują kompleksowy podręcznik pracy trenera, którego role i zadania opisują według autorskiego modelu ról.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza przedstawicieli instytucji kultury - bibliotek, muzeów i domów kultury do udziału w seminarium „Kompetencje kluczowe dorosłych w instytucjach kultury”, które odbędzie się 10 października br. w godz. 11:00-17:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Dlaczego systemy oceny rocznej nie są skuteczne i wymagają zmiany? Jakich zasad powinno się trzymać, żeby performance management był czymś więcej niż wymuszonym spotkaniem menedżera z pracownikiem? Po co nam oceny okresowe i co może je zastąpić? W jaki sposób można wprowadzić system ewaluacji w organizacji czyli co, jak i kiedy badać, aby wspomagać rozwój pracowników? Na te i wiele innych pytań odpowiemy  podczas Seminarium EPALE: Ocena pracownicza elementem rozwoju pracownika?

Zapraszamy na seminarium "Career Paths", które będzie okazją do wymiany doświadczeń w obszarze wpływu projektów mobilnościowych na rozwój kompetencji, poprzez:

  • wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami z udziałem ekspertów;
  • wymianę dobrych praktyk, narzędzi i metod;
  • prezentację możliwości programu Erasmus+ dla rozwoju projektów wspierających rozwój zawodowy poprzez mobilność edukacyjną.

Oczekiwane rezultaty:

  

Książnica Płocka realizuje projekt „Biblioteka – dobry społeczny biznes” w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ Edukacja dorosłych. W projekcie zaplanowano dwa zagraniczne wyjazdy. Pierwszy z nich to udział w kursie języka angielskiego, drugi to praktyka typu job shadowing w bibliotece szwedzkiej w miejscowości Linköping.

Półmetek projektu za nami. Właśnie wróciliśmy z Anglii!

4 Czerwiec 2019
by Iwona Kosewska
(pl)

Z okazji Dnia Dziecka przedstawiam metody zbierania informacji ewaluacyjnych stosowane w pracy z dziećmi, ale które (UWAGA!) doskonale sprawdzają się również w pracy z dorosłymi! Więcej – dorośli są zachwyceni, gdy sięgam po nie na szkoleniach, szczególnie wtedy, gdy szkolenie jest trudne merytorycznie, wymagające dużego skupienia i długotrwałej uwagi. Wtedy taka ewaluacja staje się odpoczynkiem, przekierowuje uwagę na inne tory, stanowi rodzaj energizera. A jednocześnie jest doskonałą metodą na zebranie informacji zwrotnej, chwilę refleksji o procesie uczenia się i osiąganych efektach. Jest też sposobem na odczarowanie czasem nudnej i śmiertelnie poważnej ewaluacji oraz pokazanie, że może to być przyjemny element wspólnej pracy nad jakością szkolenia. Same zalety, dlatego zachęcam do wypróbowania… Może niektóre z tych metod są Wam już znane i stosowane – dlatego zachęcam również do komentowania – czy się u Was sprawdziły?

1 Czerwiec 2019
by Beata Ciężka
(pl)
1 Komentarze

Kadra Fundacji Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych w Bielsku-Białej odbyła swoją pierwszą mobilność edukacyjna do Norwegii w dniach 5-13 marca 2019 r. Jest to kolejna mobilność w ramach szeregu działań prowadzonych w zakresie rozwijania wiedzy i umiejętności wiązanych z wykorzystywaniem elementów kultury do wzmacniania procesów edukacyjnych wśród osób dorosłych.

10 Maj 2019
by Jerzy Kraus
(pl)

BiblioLABy to lokalne zjazdy szkoleniowe dla pracowników wszystkich typów bibliotek. Każdy z nich podejmuje nieco inne obszary związane ze współczesnym bibliotekarstwem. Wszystkie mają jednak podobną formułę. Rozpoczynają się wspólnym otwarciem w formie wykładu lub debaty. Następnie bibliotekarze działający na terenie danego regionu prezentują swoje najciekawsze projekty i poznają programy umożliwiające rozwój. Po prezentacjach i rozmowach przychodzi czas na intensywne warsztaty zakończone podsumowaniem. Połączenie tych elementów jest wynikiem mapowania rynku wydarzeń edukacyjnych dedykowanych pracownikom sektora kultury. Jako inspiracje do poszczególnych części posłużyły rozwiązania stosowane m.in. podczas Ogólnopolskiego Kongresu Bibliotek, Giełdy projektów czy Forum Edukacji Dorosłych.

19 Kwiecień 2019
by Monika Schmeich...
(pl)

Polacy, podobnie jak reszta europejczyków, to naród starzejący się. Według różnych prognoz za dziesięć lat wiek senioralny osiągnie co trzeci mieszkaniec naszego kraju. Zmiany demograficzne znajdują swoje odzwierciedlenie w różnorodnych obszarach, w tym w kulturze. Oznaczają one przede wszystkim zdecydowaną zmianę profilu odbiorców, wśród których co raz liczniejszą grupę stanowią osoby starsze. Tendencja ta jest wyraźnie zauważalna również w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Historyczne wnętrza oraz ogrody królewskiej rezydencji co raz chętniej odwiedzane są przez grupy seniorów. Ich zwiększone uczestnictwo zaobserwowano również podczas spacerów tematycznych, wykładów, pokazów rekonstruktorskich, warsztatów i wielu innych wydarzeń specjalnych. Rozwijanie programów edukacyjnych dla dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, wymaga przede wszystkim właściwie przeszkolonej kadry.

17 Kwiecień 2019
by Jacek Kuśmierski
(pl)
1 Komentarze

Czy można być dobrym liderem, nie zajmując się jednocześnie własnymi emocjami, reakcjami? Czy czas, który lider poświęca na autorefleksję, jest czasem zmarnowanym, który lepiej byłoby przeznaczyć na bycie z zespołem? Co zrobić z informacjami zwrotnymi, które lider otrzymuje od członków swojego zespołu?

3 Kwiecień 2019
by Bogusława Łuka
(pl)
2 Komentarze

Pieniądze, satysfakcja z pracy, awanse, dobra atmosfera, benefity, sukcesy..... Te i wiele innych rzeczy motywuje nas do działania i do pracy. Teresa Amabile i Steven Kremer udowadniają w swoich badaniach, że najważniejszy w pracy zawodowej jest postęp. Ona jest Panią profesor zarządzania i dyrektor wydziału badań w Harvard Business School, a on jest psychologiem rozwojowym. 

24 Marzec 2019
by Sebastian Cieślak
(pl)
1 Komentarze
poniedziałek 1 Lipiec 2019, Germany

Veranstaltungsreihe: "Rückfall in eine autoritäre Zukunft?" – Autoritäre Tendenzen als Herausforderung für politische Bildung

Die Debatten darüber, ob mit rechtspopulistischen Akteuren gesprochen und diese zu Veranstaltungen eingeladen werden sollen, verdecken die viel grundlegenderen Herausforderungen. Welches Verständnis von Demokratie und Menschenrechten liegt der politischen Bildung zugrunde? Welche Rolle und welches Selbstverständnis haben Akteure der politischen Bildung?

czwartek 19 Wrzesień 2019 do piątek 31 Styczeń 2020, Estonia

TÄISKASVANUTE KOOLITAJA VÄLJAÕPE

Innowise Koolitaja Kompetentsikeskuse ja Eesti Täiskasvanute Koolitajate Kogukond koostöös välja töötatud põhjalik täiskasvanute koolitaja väljaõpe, mis annab Sulle tugeva baasi, teadmised ja oskused, et edukalt töötada koolitajana. Koolitusel läbitakse kõik koolitajale vajalikud kompetentsid - saad laiapõhjalised teadmised täiskasvanute koolitamise põhimõtetest ja kaasaegsed oskused koolitamiseks.

środa 12 Czerwiec 2019, Spain

Conferencia sobre pensamiento computacional en la ULL

El miércoles 12 de junio a las 18:00 horas la Dra. Coromoto León, catedrática en el área de Lenguajes y Sistemas Informáticos de la Universidad de La Laguna (ULL), cerrará el ciclo de Debates Digitales programado para esta edición de TECNOEDU (2019) con una conferencia sobre “Pensamiento computacional: ¿programación o robótica?”

niedziela 7 Lipiec 2019 do sobota 13 Lipiec 2019, Croatia

Special needs in Education

Creating a proper and supportive learning environment for special needs children might be a challenge for teachers. It requires a detailed knowledge of how a teacher should address the students´ learning needs and how support them in their educational path. 

Within our Special needs in education course, you will have  an amazing opportunity to visit institutions for special needs in education and to learn with our lecturers.

 

niedziela 7 Lipiec 2019 do sobota 13 Lipiec 2019, Croatia

Stress management and preventing Burnout

In today’s busy world avoiding  stress might be a tricky task to achieve. We are surrounded by stressful factors on a regular basis, at work, school, even at home. When stress becomes overwhelming it may lead to serious physical and mental issues. Working for the same company/organization for years can cause burnout and a feeling of disillusionment with your career. Fortunately, it is not a hopeless situation, there are many things that can be done in order to handle stress better and avoid burnout.

środa 12 Czerwiec 2019, Luxembourg

Formation - Se gérer dans le temps pour en gagner

Quoi que vous ayez à faire, une journée aura toujours 24h…

A vous de vous gérer pour optimiser au mieux votre temps et profiter de chaque moment, sans stress et avec beaucoup de plaisir.

Des lois sur la gestion du temps vous en connaissez certainement, mais les utilisez vous à bon escient ? Changez votre manière de faire… Tant qu’il vous reste du temps, nous vous guiderons…

 

piątek 7 Czerwiec 2019 do niedziela 9 Czerwiec 2019, Spain

Festival de Innovación Cívica en Fuerteventura

Entre el 7 y el 9 de junio tendrá lugar en el Centro Polivalente de El Charco de Puerto del Rosario en la isla de Fuerteventura el Festival de Innovación Cívica, promovido por el Gobierno de Canarias y el Ayuntamiento de Puerto del Rosario.

Se trata de un encuentro abierto y público en torno a la Innovación Cívica donde se trabajarán temáticas y se presentarán iniciativas relacionadas con Gobierno Abierto, Feminismos o Diseño, Tecnología, Economía y Espacios Cívicos.

ABC edukacji w muzeum to materiały spisane i zgromadzone po Szkoleniach z zakresu edukacji muzealnej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Stanowią dobry przegląd edukacji muzealnej w muzeach sztuki, w muzeach wielodyscyplinarnych i wielooddziałowych. To także zasób informacji na temat: jak planować i realizować szkolenia z zakresu edukacji muzealnej. 

Bardzo ciekawa publikacja dla wszystkich zajmujących się szkoleniami dla pracowników. W publikacji omówione zostały nowe formy pracy wynikające z odchodzenia od standardowych sposobów organizowania pracy. Lektura uświadamia jakie wyzwania dla rynku szkoleniowego mogą wynikać z coraz bardziej popularyzujących się  elastycznych form pracy.

Eurofound – agencja Komisji Europejskiej – zaproponowała w 2015 roku klasyfikację najnowszych, powstałych w XXI wieku nowych form pracy:

Materiały

49 sposobów na 49 niesztampowych, nieeventowych, ale procesualnych działań z zakresu edukacji kulturowej ze świetnym wstępem Leszka Karczewskiego - to kolejny poradnik metodyczny wydany przez Centrum Praktyk Edukacyjnych w Poznaniu. Znajdziecie w nim scenariusze działań wykorzystujące narzędzia wyobraźni kulturowej, metafory oraz mechanizmu kreowania zdarzeń i sytuacji kulturowych, zamiast tylko ich odtwarzania. 

Narzędziownik Pracy Animatora to cykl wywiadów z animatorami kultury miast średniej wielkości, pokazujacy jak wygląda ich praca. Wypowiedzi dotyczą sposobów pracy, budowania zaufania z odbiorcami, szukania pomyslów i środków na działania. Wywiady w formie tekstowej oraz nagrań - udostępnione na stronie internetowej.

Zespół SBP ds. badania efektywności bibliotek przygotował zestaw materiałów do prowadzenia badań satysfakcji użytkowników bibliotek. Są to: narzędzia (kwestionariusze ankiety dla poszczególnych typów bibliotek,  szablony do analizy danych oraz instrukcja wprowadzania danych do arkusza) a także poradnik „Jak przeprowadzić badania satysfakcji użytkowników biblioteki”. 

Raport przedstawia wyniki analizy popytu i podaży na usługi wsparcia dedykowane jednostkom samorządu terytorialnego. Wsparcie obejmuje szeroki pakiet usług doradczo-szkoleniowych dla samorządów lokalnych, dostępny w różnych formach, w tym usługi doradcze „szyte na miarę”, usługi szkoleniowe, narzędzia, materiały i systemy mające za zadanie wspieranie kadry samorządów lokalnych w wykonywaniu obowiązków zarządczych.

Raport składa się z trzech części:

Projekt, realizowany przez Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Katowicach w partnerstwie z CASA DA EDUCAÇÃO w Lizbonie, był  zróżnicowany i odnosił się do rzemieślniczego systemu kształcenia zawodowego w ujęciu szerszym i zupełnie innym niż do tej pory się to odbywało, dotyczył bowiem grup zawodowych go tworzących i wpływających na jego działanie i funkcjonowanie w praktyce. Projekt dał możliwość wykorzystania i poszerzania wiedzy, a przede wszystkim umiejętności kluczowych tak ważnych w dalszej edukacji i na obecnym rynku pracy rynku.          

Wsparcie doradcze, odpowiadające na nowe wyzwania rynku pracy, istotnie wykracza poza obszar tradycyjnego poradnictwa zawodowego orientującego się na aktywizacji zawodowej bezrobotnych czy reorientacji zawodowej osób zagrożonych bezrobociem. Nowe wartości na rynku pracy oraz związane z nimi problemy w zarządzaniu zasobami ludzkimi w firmie, wykonywaniem samej pracy czy wreszcie funkcjonowaniem rodziny pracownika powodują, iż tradycyjnie wykształcony doradca staje się niekompetentny w samodzielnym rozwiązaniu problemów swojego klienta.

Brak pasujących wyników