chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Doskonalenie kadry

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych to inicjatywa Komisji Europejskiej, która w sposób szczególny adresowana jest do instytucji, działających w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 14-18 października 2019 r. a jej główne obchody będą miały miejsce w Helsinkach.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza do udziału w konferencji regionalnej „Możliwości rozwoju zawodowego uczniów i nauczycieli w międzynarodowych projektach edukacyjnych”, która odbędzie się 15 kwietnia 2019 r. w Ełku w Ełckim Centrum Kultury. W trakcie konferencji zaprezentowane zostaną możliwości rozwoju edukacji zawodowej i branżowej, z wykorzystaniem programów takich jak Erasmus+, Program Edukacja, czy PO WER „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. Przedstawione zostaną międzynarodowe konkursy Euroskills i Worldskills, jako przykłady promowania i rozwoju umiejętności zawodowych. Odbędzie się również dyskusja panelowa, w której udział wezmą beneficjenci programu Erasmus+ oraz przedstawiciele pracodawców. Głównym tematem dyskusji będzie możliwość współpracy partnerskiej pomiędzy szkołami, a pracodawcami.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ma zaszczyt zaprosić do udziału w Konferencji inaugurującej Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych w Polsce – European Vocational Skills Week. Głównym celem wydarzenia jest promocja kształcenia i szkolenia zawodowego. W trakcie paneli dyskusyjnych eksperci będą poruszać kwestie kształcenia umiejętności dla gospodarki i diagnozowania zapotrzebowania na nie. Spotkanie odbędzie się 5 listopada 2018 w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy w Warszawie.

Zapraszamy do zapoznania się z nową pozycja na rynku wydawniczym, podręcznikiem pracy trenera "Trener w rolach głównych" autorstwa Ambasadora EPALE Rafała Żaka i Justyny Matras!!

Praca trenera nie zaczyna się z wejściem na salę szkoleniową i nie kończy po rozejściu się uczestników. Obejmuje także wiele aktywności odbywających się poza miejscem szkolenia. Justyna Matras i Rafał Żak, doświadczeni trenerzy biznesu, prezentują kompleksowy podręcznik pracy trenera, którego role i zadania opisują według autorskiego modelu ról.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza przedstawicieli instytucji kultury - bibliotek, muzeów i domów kultury do udziału w seminarium „Kompetencje kluczowe dorosłych w instytucjach kultury”, które odbędzie się 10 października br. w godz. 11:00-17:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Dlaczego systemy oceny rocznej nie są skuteczne i wymagają zmiany? Jakich zasad powinno się trzymać, żeby performance management był czymś więcej niż wymuszonym spotkaniem menedżera z pracownikiem? Po co nam oceny okresowe i co może je zastąpić? W jaki sposób można wprowadzić system ewaluacji w organizacji czyli co, jak i kiedy badać, aby wspomagać rozwój pracowników? Na te i wiele innych pytań odpowiemy  podczas Seminarium EPALE: Ocena pracownicza elementem rozwoju pracownika?

Zapraszamy na seminarium "Career Paths", które będzie okazją do wymiany doświadczeń w obszarze wpływu projektów mobilnościowych na rozwój kompetencji, poprzez:

  • wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami z udziałem ekspertów;
  • wymianę dobrych praktyk, narzędzi i metod;
  • prezentację możliwości programu Erasmus+ dla rozwoju projektów wspierających rozwój zawodowy poprzez mobilność edukacyjną.

Oczekiwane rezultaty:

"Jeśli różnorodność biologiczna konieczna jest do życia na ziemi, różnorodność kulturową należy uznać za niezbędną dla zdrowia psychicznego człowieka." Tiziano Terzani (z książki Nic nie zdarza się przypadkiem)

 

Kilka lat temu ja i moje najbliższe zawodowe środowisko byliśmy szczególnie nawiedzeni w temacie form edukacji kulturowej. Uważaliśmy, że powinny być one jak najbardziej aktywizujące, progresywne i nowatorskie. Że najgorszą formą edukacji jest wykład, pogadanka, albo, co już uznawaliśmy za szczególnie tragiczne, konkurs. Konkurs był najgorszy.

28 Czerwiec 2019
by Marta Kosińska
(pl)

Festiwal Trenerski to jednodniowe wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych, podczas którego są prezentowane ciekawe narzędzia i metody pracy z grupami, przedstawiane możliwości udziału w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych trenerów i trenerki oraz pokazywana wysoka jakość uczenia dorosłych w trzecim sektorze. Tego dnia trenerzy i trenerki STOP oraz zaproszeni goście prowadzą krótkie, około półtoragodzinne zajęcia. Zachęceni popularnością zeszłorocznego wydarzenia zorganizowaliśmy go ponownie w czerwcu 2019. Mamy nadzieję, że stanie się coroczną tradycją Stowarzyszenia!

27 Czerwiec 2019
by Daria Sowińska-...
(pl)

  

Książnica Płocka realizuje projekt „Biblioteka – dobry społeczny biznes” w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ Edukacja dorosłych. W projekcie zaplanowano dwa zagraniczne wyjazdy. Pierwszy z nich to udział w kursie języka angielskiego, drugi to praktyka typu job shadowing w bibliotece szwedzkiej w miejscowości Linköping.

Półmetek projektu za nami. Właśnie wróciliśmy z Anglii!

4 Czerwiec 2019
by Iwona Kosewska
(pl)

Z okazji Dnia Dziecka przedstawiam metody zbierania informacji ewaluacyjnych stosowane w pracy z dziećmi, ale które (UWAGA!) doskonale sprawdzają się również w pracy z dorosłymi! Więcej – dorośli są zachwyceni, gdy sięgam po nie na szkoleniach, szczególnie wtedy, gdy szkolenie jest trudne merytorycznie, wymagające dużego skupienia i długotrwałej uwagi. Wtedy taka ewaluacja staje się odpoczynkiem, przekierowuje uwagę na inne tory, stanowi rodzaj energizera. A jednocześnie jest doskonałą metodą na zebranie informacji zwrotnej, chwilę refleksji o procesie uczenia się i osiąganych efektach. Jest też sposobem na odczarowanie czasem nudnej i śmiertelnie poważnej ewaluacji oraz pokazanie, że może to być przyjemny element wspólnej pracy nad jakością szkolenia. Same zalety, dlatego zachęcam do wypróbowania… Może niektóre z tych metod są Wam już znane i stosowane – dlatego zachęcam również do komentowania – czy się u Was sprawdziły?

1 Czerwiec 2019
by Beata Ciężka
(pl)
4 Komentarze

Kadra Fundacji Alternatywnych Inicjatyw Edukacyjnych w Bielsku-Białej odbyła swoją pierwszą mobilność edukacyjna do Norwegii w dniach 5-13 marca 2019 r. Jest to kolejna mobilność w ramach szeregu działań prowadzonych w zakresie rozwijania wiedzy i umiejętności wiązanych z wykorzystywaniem elementów kultury do wzmacniania procesów edukacyjnych wśród osób dorosłych.

10 Maj 2019
by Jerzy Kraus
(pl)

BiblioLABy to lokalne zjazdy szkoleniowe dla pracowników wszystkich typów bibliotek. Każdy z nich podejmuje nieco inne obszary związane ze współczesnym bibliotekarstwem. Wszystkie mają jednak podobną formułę. Rozpoczynają się wspólnym otwarciem w formie wykładu lub debaty. Następnie bibliotekarze działający na terenie danego regionu prezentują swoje najciekawsze projekty i poznają programy umożliwiające rozwój. Po prezentacjach i rozmowach przychodzi czas na intensywne warsztaty zakończone podsumowaniem. Połączenie tych elementów jest wynikiem mapowania rynku wydarzeń edukacyjnych dedykowanych pracownikom sektora kultury. Jako inspiracje do poszczególnych części posłużyły rozwiązania stosowane m.in. podczas Ogólnopolskiego Kongresu Bibliotek, Giełdy projektów czy Forum Edukacji Dorosłych.

19 Kwiecień 2019
by Monika Schmeich...
(pl)
piątek 22 Listopad 2019, France

Journées jeunes chercheurs du Gis2IF

Journées jeunes chercheurs du Groupement d'intérêt Scientifique Innovations, Interdisciplinarité, Formation : Gis2IF

Le 22 novembre 2019 au Campus Condorcet 

20, avenue George Sand

93210 Saint-Denis La Plaine

środa 21 Sierpień 2019 do piątek 23 Sierpień 2019, Poland

Zlot mistrzyń i mistrzów angażowania grup

To pierwsze takie wydarzenie w Polsce! Zlot mistrzyń i mistrzów angażowania grup. Zlot osób, które praktykują dramę i metody z nią powiązane - takie, w których jest miejsce na wchodzenie w role, angażowanie nie tylko głowy, ale też ciała i emocji.

sobota 29 Czerwiec 2019 do czwartek 4 Lipiec 2019, Serbia

Распоред националне обуке Дигитална учионица/дигитално компетентан наставник – увођење електронских уџбеника и дигиталних образовних материјала

Национална, дводневна обука учитеља првог и другог и предметних наставника петог и шестог разреда основне школе у школској 2019/20. години ДИГИТАЛНА УЧИОНИЦА/ДИГИТАЛНО КОМПЕТЕНТАН НАСТАВНИК – УВОЂЕЊЕ ЕЛЕКТРОНСКИХ УЏБЕНИКА И ДИГИТАЛНИХ ОБРАЗОВНИХ МАТЕРИЈАЛА реализује се за један део полазника од 29. јуна до 04. јула а за преостале полазнике од 15.

poniedziałek 29 Lipiec 2019, Belgium

Cultiver ses ressources pour dépasser les difficultés

4 partenaires européens - Agricall (Belgique); BAG Familie und Betrieb e.V (Allemagne); Ländliches Fortbildungs Institut (Autriche) et Solidarité Paysans (France) vous invitent à leur conférence CULTIVER SES RESSOURCES POUR DÉPASSER LES DIFFICULTÉS Expérience d'associations européennes d'aide aux agriculteurs en difficulté Lundi 29 juillet 2019 lors de la foire agricole de Libramont (BE) 10h30-13h00 Bâtiment LEC - 1er étage (Hall 3), salle LEC 2 À PROPOS DE L'ÉVÉNEMENT Parce que les difficultés en agriculture ne se limitent pas aux frontières d'un pays... 4 partenaires européens de France, d'Allemagne, d'Autriche et de Belgique ont lancé avec le soutien de la Commission Européenne (Erasmus+) le projet "AgriRessources" Afin de permettre aux agriculteurs et agricultrices confrontés à des difficultés de mieux identifier et mobiliser leurs ressources... VENEZ PARTAGER LES CONSTATS DE CES 4 ASSOCIATIONS EUROPÉENNES ET APPROFONDIR LA QUESTION DES RESSOURCES EN AGRICULTURE Le coût d'entrée à la foire de Libramont vous sera offert sous réserve d'avoir procédé à votre inscription à l'événement.
poniedziałek 19 Sierpień 2019, Belgium

CONFERENCE : Les compétences vertes au cœur de la responsabilité citoyenne du formateur d’aujourd’hui

Conférence de lancement de la  6e édition des Estivales de FormaForm ayant pour but de répondre de manière tant macro que micro à la question : "Comment intégrer les exigences du développement durable dans les systèmes de formation professionnelle, dans les centres de formation professionnelle ou encore au sein d’un atelier ou d’une salle de formation ?"

piątek 12 Lipiec 2019 do niedziela 14 Lipiec 2019, Hungary

Pulszky FIAT nyári szakmai tréning Keszthelyen

A Pulszky FIAT, a Pulszky Társaság ifjúsági tagozata nyári szakmai tréninget szervez múzeumi szakemberek számára. A rendezvénnyel lehetőséget szeretnének teremteni arra, hogy az ország különböző múzeumaiban dolgozó fiatal szakemberek megismerjék egymást és kötetlenül, de ugyanakkor egymástól tanulva beszélgethessenek a múzeumi munka örömeiről és nehézségeiről, tervekről és eredményekről, sikerekről és kudarcokról. A kétnapos tréning programja alatt a résztvevők a Magyar Regisztrátor Csoport jóvoltából megismerkedhetnek a gyűjteményi mobilitás, a műtárgykölcsönzések jogszabályi és múzeumetikai hátterével, gyakorlati kérdéseivel, és a MuseoMental tréning keretében fejleszthetik szakmai önismeretüket, beszélgethetnek a múzeumi hivatásról.

"Nie "dla", a "z". O budowaniu relacji pomiędzy uczestnikami wydarzeń kulturalnych a instytucjami kultury" to publikacja z zakresu audience development w instytucjach kultury. Co to jest poszerzanie publiczności, jak rozumieć "publiczność", jakie są dobre przykłady współpracy z publicznościami? W tej krótkiej publikacji można także odnaleźć przykłady badań pozwalających określić grupy docelowe działań edukacyjnych w instytucjach.

ABC edukacji w muzeum to materiały spisane i zgromadzone po Szkoleniach z zakresu edukacji muzealnej Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Stanowią dobry przegląd edukacji muzealnej w muzeach sztuki, w muzeach wielodyscyplinarnych i wielooddziałowych. To także zasób informacji na temat: jak planować i realizować szkolenia z zakresu edukacji muzealnej. 

Bardzo ciekawa publikacja dla wszystkich zajmujących się szkoleniami dla pracowników. W publikacji omówione zostały nowe formy pracy wynikające z odchodzenia od standardowych sposobów organizowania pracy. Lektura uświadamia jakie wyzwania dla rynku szkoleniowego mogą wynikać z coraz bardziej popularyzujących się  elastycznych form pracy.

Eurofound – agencja Komisji Europejskiej – zaproponowała w 2015 roku klasyfikację najnowszych, powstałych w XXI wieku nowych form pracy:

Materiały

49 sposobów na 49 niesztampowych, nieeventowych, ale procesualnych działań z zakresu edukacji kulturowej ze świetnym wstępem Leszka Karczewskiego - to kolejny poradnik metodyczny wydany przez Centrum Praktyk Edukacyjnych w Poznaniu. Znajdziecie w nim scenariusze działań wykorzystujące narzędzia wyobraźni kulturowej, metafory oraz mechanizmu kreowania zdarzeń i sytuacji kulturowych, zamiast tylko ich odtwarzania. 

Narzędziownik Pracy Animatora to cykl wywiadów z animatorami kultury miast średniej wielkości, pokazujacy jak wygląda ich praca. Wypowiedzi dotyczą sposobów pracy, budowania zaufania z odbiorcami, szukania pomyslów i środków na działania. Wywiady w formie tekstowej oraz nagrań - udostępnione na stronie internetowej.

Zespół SBP ds. badania efektywności bibliotek przygotował zestaw materiałów do prowadzenia badań satysfakcji użytkowników bibliotek. Są to: narzędzia (kwestionariusze ankiety dla poszczególnych typów bibliotek,  szablony do analizy danych oraz instrukcja wprowadzania danych do arkusza) a także poradnik „Jak przeprowadzić badania satysfakcji użytkowników biblioteki”. 

Raport przedstawia wyniki analizy popytu i podaży na usługi wsparcia dedykowane jednostkom samorządu terytorialnego. Wsparcie obejmuje szeroki pakiet usług doradczo-szkoleniowych dla samorządów lokalnych, dostępny w różnych formach, w tym usługi doradcze „szyte na miarę”, usługi szkoleniowe, narzędzia, materiały i systemy mające za zadanie wspieranie kadry samorządów lokalnych w wykonywaniu obowiązków zarządczych.

Raport składa się z trzech części:

Projekt, realizowany przez Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Katowicach w partnerstwie z CASA DA EDUCAÇÃO w Lizbonie, był  zróżnicowany i odnosił się do rzemieślniczego systemu kształcenia zawodowego w ujęciu szerszym i zupełnie innym niż do tej pory się to odbywało, dotyczył bowiem grup zawodowych go tworzących i wpływających na jego działanie i funkcjonowanie w praktyce. Projekt dał możliwość wykorzystania i poszerzania wiedzy, a przede wszystkim umiejętności kluczowych tak ważnych w dalszej edukacji i na obecnym rynku pracy rynku.          

Brak pasujących wyników