chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Osoby niepełnosprawne

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ w Polsce zaprasza na międzynarodowe seminarium kontaktowe „Inclusion within KA2” organizowane 7-10 listopada 2017 r. w Warszawie. Jest to wydarzenie, którego celem jest umożliwienie uczestnikom znalezienia partnerów do realizacji Parnterstw strategicznych w ramach akcji 2 programu Erasmus+ w sektorach edukacji dorosłych, szkolnictwa wyższego, kształcenia i szkolenia zawodowego oraz edukacji szkolnej.

Rozpatrując rozwój sektora edukacji dorosłych na przestrzeni dziejów nie sposób nie zauważyć ogromnych zmian jakie zaszły w ostatnich dekadach. Przede wszystkim działania edukacyjne nie odbywają się już tylko i wyłącznie w tradycyjnych placówkach takich jak: szkoły, uczelnie, ośrodki nauczania języków obcych. Coraz częściej edukowania dorosłych podejmują się instytucje kultury typu muzea, galerie, biblioteki, teatry i filharmonie, wychodząc poza swoje tradycyjne funkcje. Poza podstawową aktywnością statutową organizują wykłady, warsztaty, kursy tematyczne. Należy przy tym podkreślić, że nierzadko instytucje kultury wspomniane przedsięwzięcia edukacyjne realizują poza swoją siedzibą, przygotowują wystawy plenerowe, niebiletowane koncerty na świeżym powietrzu, warsztaty w otwartej przestrzeni etc.
Nowe technologie, użyte w sposób właściwy, mogą być doskonałym narzędziem edukacji i terapii osób z niepełnoprawnością intelektualną. W jaki sposób je dobrać, w czym mogą pomóc aplikacje, a także jak w bezpieczny sposób wprowadzić osoby z niepełnosprawnością intelektualną w świat internetu dowiecie się Państwo podczas kolejnego Webinarium EPALE.
Czy aplikacje mogą być przydatne w pracy instruktora? W jakim zakresie sztuczna inteligencja może wspierać doradcę zawodowego? Jak wykonać swoją własną aplikację na telefon? Zapraszamy na Międzynarodową Konferencję „Nowe Technologie w Kształceniu i Doradztwie Zawodowym”.
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zaprasza do udziału w I Konferencji Technologie Informatyczno-Komunikacyjne dla Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (TIKON) pt. „Bezpieczne pracownie komputerowe”, która odbędzie się 06 czerwca 2017 r. (wtorek) w Centrum Okopowa Caritas Polska.
Już po raz piętnasty Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Dorosłych organizuje konkurs EAEA Grundtvig Award, w ramach którego nagradza inicjatywy podejmowane w obszarze edukacji dorosłych. Tym razem tematem przewodnim konkursu jest angażowanie nowych grup dorosłych słuchaczy. W konkursie mogą wziąć udział organizacje realizujące projekty międzynarodowe (m.in. w ramach programu Erasmus+ i zakończonego już programu Grundtvig), jak i te o zasięgu krajowym czy lokalnym.

Łącznie mają ponad 187 lat doświadczenia czynnego uprawiania sportu w kilkudziesięciu dyscyplinach. Razem dysponują bagażem doświadczeń, sukcesów i porażek. ONi to Ci, dla których reżim, rygor, walka o swoją przyszłość to chleb powszedni. Kto lepiej od nich wie jak formułować cele, jak tworzyć strategie ich osiągnięcia, jak walczyć z przeciwnościami, których jest więcej niż sporo i w końcu ile kosztuje sukces? To wszystko stanowi unikalną wartość, którą ONi chcą się dzielić z innymi.

26 Kwiecień 2019
by Monika Dawid-Sawicka
(pl)
3 Komentarze

W czwartek 5 lipca 2018 r., delegacja EPALE Francja zorganizowała spotkanie na szczeblu europejskim, które dotyczyło doradztwa zawodowego trwającego przez całe życie. We Francji, ustawa z 14 czerwca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa zatrudnienia pozwoliła stworzyć i powołać Radę ds.  Przebiegu Kariery (CEP). Ustawa z 5 marca 2014 r. dotycząca kształcenia zawodowego, zatrudnienia, i demokracji społecznej określiła cele działań i zasady  funkcjonowanie Rady. Jest to zamierzenie mające zasadnicze znaczenie dla reformy szkoleń zawodowych. Zadaniem CEP-u jest pomoc w życiu zawodowym oraz troska o bezpieczeństwo zatrudnienia osób aktywnych na rynku zawodowym.

Fundacja Wspólnota Nadziei jako jedyna w Polsce prowadzi specjalistyczny ośrodek dla dorosłych osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, łączący funkcje mieszkalne, terapeutyczne, edukacyjne i rekreacyjne – Farmę Życia w Więckowicach pod Krakowem. W tym roku Fundacja obchodzi swoje 20-lecie - to dobra okazja, by bliżej przyjrzeć się jej działalności.

17 Październik 2018
by Karolina MILCZAREK
(pl)
5 Komentarze

Czy sport może być częścią edukacji dorosłych lub dokształcania się? Pierwsza odpowiedź na to pytanie brzmi, że naturalnie chodzi o dokształcanie się, kiedy ktoś poznaje nową dyscyplinę sportu. Nawet jeśli sport i tak należy do ulubionych zajęć, wcześniej jest częścią stylu życia albo raczej chodzi po prostu o zachwyt sportem.

4 Wrzesień 2018
by Beata Jurkowicz
(pl)
4 Komentarze

Cytując Julię Hartwig - "szkoda, że nikt nie chce słuchać opowieści starców. To jakby nie jeść jabłek, bo zdarzają się robaczywe”. O tym, że seniorzy chcą je snuć i nimi się dzielić przekonałam się już wielokrotnie. Jedną "poruszającą" opowieść – związaną właśnie z seniorami - chcę i ja przedstawić. We współpracy z animatorką kultury, za pomocą projektu „Senioralne poruszenie przed sceną i na scenie”, stworzyłam propozycję zaspokojenia potrzeb osób w wieku senioralnym w zakresie inkluzji społecznej, gdzie widzoaktorstwo oraz metoda dramy stanowiły podstawę do osiągnięcia tego celu. Projekt polegał na realizacji warsztatów dramowych, w których uczestniczący w nich seniorzy wypracowali autorski scenariusz improwizowanego spektaklu dedykowanego swoim rówieśnikom. W ramach projektu (aktywni) seniorzy wystawili dwa przedstawienia w poznańskich Domach Pomocy Społecznej dla ich mieszkańców, które dzięki improwizacji i zastosowanej metodzie dramy angażowały ich do aktywnego udziału.

Przygotowując warsztaty, w których wezmą udział zarówno osoby pełnosprawne jak i osoby z niepełnosprawnością słuchową należy wziąć pod uwagę komfort pracy wszystkich uczestników. Jednak to osoby z wadą słuchu stanowią wyzwanie dla szkoleniowców ze względu na swoje ograniczenia komunikacyjne.
23 Lipiec 2018
by Aleksandra Szorc
(pl)
1 Komentarze

Stowarzyszenie Na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Radość Życia" z Dąbrowy Białostockiej właśnie kończy realizację projektu „Międzynarodowa współpraca szansą rozwoju” w ramach programu ERASMUS + Edukacja dorosłych, w akcji 1. Dzięki wyjazdom do Hiszpanii i Portugalii poznaliśmy m.in. zasady budowania partnerstw pomiędzy sektorem społecznym, biznesem i władzami lokalnymi oraz rozwiązania stosowane w Warsztatach Terapii Zajęciowej.

4 Lipiec 2018
by Andrzej Kamlinski
(pl)
1 Komentarze
Projekt Klub Wolontariusza "Dobrovolnik": 2017-1-PL01-KA104-036197 został zrealizowany w ramach programu Erasmus+ Edukacja dorosłych. Beneficjentem projektu było Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Dotkniętych Autyzmem "Szklany Mur". Celem projektu było uzyskanie wiedzy na temat organizacji pracy wolontariuszy w Hiszpanii. Pozyskanie tej wiedzy miało pomóc w zorganizowaniu klubu wolontariusza, który działa przy Stowarzyszeniu.
29 Czerwiec 2018
by Janina Lisiak
(pl)
piątek 24 Maj 2019, Ireland

Assistive technology for students who have physical difficulties

What will I learn?

 • What is assistive technology (AT).
 • Advice on using your computer well to make best use of your Assistive Technology.
 • About touch-typing resources for different hand functions and alternative keyboard and mouse control.
 • About free adjustments that can be made to iPad and Windows to suit different physical abilities
 • About Dragon Naturally Speaking – you speak and it types what you say and possible free alternative.
 • About free reading features/programs on the iPad and for Windows to aid with stamina issues.
 • Advice on accessing teachers notes.
 • How to get access to electronic learning materials and texts.
 • About a variety of alternative text input options.
środa 22 Maj 2019, Ireland

Intro to assistive technology to support reading difficulties

Event content: 

 • What is assistive technology (AT).
 • Advice on using your computer well to make the best use of your Assistive Technology.
 • About free reading features/programs on the iPad and for Windows
 • About how to get your phone to capture and read text aloud from hard copy of text
 • About the reading pens proposed for use in state exams.
 • Apps on the iPad to help with reading and capturing text.
 • To use the reading support features in Read & Write literacy support software.
 • How to create sound files of learning materials.
 • How to get access to electronic learning materials and texts.
środa 5 Czerwiec 2019, Poland

Przyszłość HR. Rynek pracy a niepełnosprawność

Jedną z największych barier wzrostu gospodarczego Polski jest niska podaż osób do pracy. Tymczasem w naszym w społeczeństwie funkcjonuje ponad 1️,2 miliona osób z różnymi niepełnosprawnościami biernych zawodowo. Przy odpowiednim ułożeniu procesów biznesowych z instrumentami polityk publicznych, co najmniej 400 tyś. z nich może zasilić rynek pracy.

poniedziałek 21 Październik 2019 do środa 23 Październik 2019, Turkey

Call for Papers: ADVED 2019- 5th International Conference on Advances in Education and Social Sciences

ADVED 2019- 5th INTERNATIONAL CONFERENCE ON ADVANCES IN EDUCATION AND SOCIAL SCIENCES

21-23 October, 2019ISTANBUL, Turkey

Website: http://www.ocerints.org/adved19   

Enquiries: adved19@gmail.com  

Organized by: International Organization Center of Academic Research

CALL FOR PAPERS:

You are invited to participate in ADVED 2019- 5th International Conference on Advances in Education and Social Sciences that will be held in ISTANBUL, Turkey on 21-23 October, 2019.

piątek 26 Kwiecień 2019, Ireland

Vision 2030 Conference

What might life be like for people with intellectual disabilities in Ireland in 2030?

Vison 2030 is a half-day conference which will host a number of service-users, practitioners, academics and legislators, who will present their vision for a more Inclusive Ireland, and actions to achieve this. 

środa 10 Kwiecień 2019 do środa 8 Maj 2019, Spain

Curso para técnicos de inclusión laboral enfocado a personas con discapacidad en entornos artísticos y culturales

Curso dirigido a que los profesionales en contacto con el colectivo de personas con discapacidad puedan completar sus competencias profesionales con una formación, diseñada por los expertos del consorcio del proyecto ERASMUS+ 2017-1-FR01-KA202-03738 “ CLAP Hands : Creative Lab : Access to Profession for persons with HANDicap, especializada para profesionales que supervisan la inclusión laboral de personas con discapacidades en actividades artísticas y en su capacidad de acompañar los procesos de profesionalización en la artesanía y la cultura.

czwartek 13 Czerwiec 2019, Austria

EPALE-Konferenz: Politische Erwachsenenbildung in Österreich und Europa: Ziele, Methoden und Zukuftsperspektiven

EPALE und Erasmus+ Erwachsenenbildung Konferenz 2019

13. Juni 2019 | 11:00–18:00 Uhr | SkyDome | Schottenfeldgasse 29 | 1070 Wien

Erwachsenenbildung hat eine Schlüsselrolle in der Vermittlung von Wissen zu Demokratie, Politik, politischen Prozessen und gesellschaftlichen Strukturen. Die Förderung der aktiven Bürgerschaft (Active Citizenship) von mündigen Bürgerinnen und Bürgern ist ein bildungspolitisches Ziel in Europa und wichtiges Element für den gesellschaftlichen Zusammenhalt in der Demokratie.

czwartek 28 Marzec 2019, Ireland

Annual Social Policy Public Lecture - University College Dublin (UCD)

The School of Social Policy, Social Work & Social Justice at University College Dublin present their Annual Social Policy Public Lecture on the topic of "Poverty and Social Exclusion in the EU".

The lecture is being delivered by Professor Bea Cantillon, Professor of Social Policy & Director of the Herman Deleeck Centre for Social Policy, University of Antwerp.

Publikacja opisuje model współpracy między Domami Pomocy Społecznej a wolontariatem pracowniczym w zakresie adaptacji przestrzeni mieszkalnej seniorów zależnych, która realizowana jest w myśl zasady uniwersalnego projektowania. Koncepcja ta została wypracowana podczas testowania autorskiej innowacji społecznej pod nazwą „MÓJ WŁASNY KĄT”.

Film przedstawia sześć innowacji społecznych zrealizowanych w Domach Pomocy Społecznej w ramach założeń projektu "Przepis na wielkopolską innowację społeczną - usługi opiekuńcze dla osób zależnych" z Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.  Miasto Poznań, obok partnerów projektu - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Seciowego, pełni rolę inkubatora tych innowacji. W Poznaniu zrealizowano w sumie 22 innowacje, w tym 10 dedykowanych osobom starszym. 

Niniejsza publikacja jest rezultatem intelektualnym działania O1 w projekcie Be.Safe Educational support for persons with intellectual disability suffering Internet crime and violence - Wsparcie edukacyjne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, które doświadczyły cyberprzemocy lub były ofiarą przestępstw w Internecie finansowanym z programu Erasmus+.

Publikacja Instytutu Spraw Publicznych przedstawia całkowicie dotąd zmarginalizowaną w dyskursie publicznym i bardzo rzadko podejmowaną w badaniach naukowych problematykę funkcjonowania rodziców z niepełnosprawnościami. Wiele miejsca poświęcono zagadnieniom aktywności zawodowej tej grupy. Zaprezentowano relacje rodziców z niepełnosprawnościami z rynkiem pracy, kwestię łączenia aktywności zawodowej i życia rodzinnego oraz zidentyfikowano przeszkody i trudności w tym obszarze.

Niniejszy program został przygotowany w ramach projektu MINCE - Model Kształcenia Edukacji Włączającej. Jest on finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+. Głównym celem projektu jest usprawnienie włączania do społeczeństwa ludzi z poważną niepełnosprawnością intelektualną. Do tej grupy należą osoby, których funkcje umysłowe i sensoryczne oraz głos i mowa są upośledzone, oraz takie, które oprócz niepełnosprawności umysłowej cierpią na poważne dysfunkcje fizyczne, psychologiczne i/lub sensoryczne lub mają kilka niepełnosprawności.

Przewodnik MINCE dla instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, został stworzony jako wynik działań w ramach projektu MINCE - Model Kształcenia Edukacji Włączającej. Projekt trwał od Listopada 2015 do Paźniernika 2017. Koordynatorem projektu była instytucja Lebenshilfen Soziale Dienste GmbH (Austria), która realizowała projekt z następującymi instytucjami z sześciu krajów partnerskich.

Publikacja prezentuje, w jaki sposób program Erasmus+ Edukacja dorosłych wspiera niezawodową edukację osób dorosłych w Polsce. Autorzy poszczególnych rozdziałów opisją jej różnorodność, treści, formy, podkreślając, w jaki sposób współpraca z zagranicznymi partnerami wpływa na rozwój różnych typów organizacji i instytucji oraz na ich ofertę edukacyjną dla osób dorosłych.
Brak pasujących wyników