chevron-down chevron-left chevron-right chevron-up home circle comment double-caret-left double-caret-right like like2 twitter epale-arrow-up text-bubble cloud stop caret-down caret-up caret-left caret-right file-text

EPALE

Elektroniczna platforma na rzecz uczenia się dorosłych w Europie

 
 

Osoby starsze

“Seniorzy w działaniu” to hasło III Podlaskiego Forum Aktywności Osób Starszych odbywającego się 9 listopada w Białymstoku. Organizatorami Forum były dwie białostockie organizacje Fundacja Badań i Działań Społecznych SocLab oraz Stowarzyszenie Szukamy Polski i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Zapraszamy na dwa spotkania informacyjne dla przedstawicieli organizacji zajmujących się niezawodową edukacją osób dorosłych, zainteresowanych ubieganiem się o dofinansowanie z programu Erasmus+ Edukacja dorosłych w roku 2018.

6 października 2017 roku odbyła się w Płocku konferencja naukowa pt. „Bibliotekarz nowej generacji”, której organizatorami byli: Książnica Płocka, Katedra Socjologii Polityki i Moralności IS Uniwersytetu Łódzkiego oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Została zorganizowana z okazji obchodów 80-lecia Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego oraz 50-lecia czasopisma naukowego „Humanizacja Pracy” i 100-lecia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Była ona częścią projektu „Tak dla historii.

Rozpatrując rozwój sektora edukacji dorosłych na przestrzeni dziejów nie sposób nie zauważyć ogromnych zmian jakie zaszły w ostatnich dekadach. Przede wszystkim działania edukacyjne nie odbywają się już tylko i wyłącznie w tradycyjnych placówkach takich jak: szkoły, uczelnie, ośrodki nauczania języków obcych. Coraz częściej edukowania dorosłych podejmują się instytucje kultury typu muzea, galerie, biblioteki, teatry i filharmonie, wychodząc poza swoje tradycyjne funkcje. Poza podstawową aktywnością statutową organizują wykłady, warsztaty, kursy tematyczne. Należy przy tym podkreślić, że nierzadko instytucje kultury wspomniane przedsięwzięcia edukacyjne realizują poza swoją siedzibą, przygotowują wystawy plenerowe, niebiletowane koncerty na świeżym powietrzu, warsztaty w otwartej przestrzeni etc.
Już po raz piętnasty Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Dorosłych organizuje konkurs EAEA Grundtvig Award, w ramach którego nagradza inicjatywy podejmowane w obszarze edukacji dorosłych. Tym razem tematem przewodnim konkursu jest angażowanie nowych grup dorosłych słuchaczy. W konkursie mogą wziąć udział organizacje realizujące projekty międzynarodowe (m.in. w ramach programu Erasmus+ i zakończonego już programu Grundtvig), jak i te o zasięgu krajowym czy lokalnym.

Aktualności

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało już Regulamin otwartego konkursu ofert w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 Edycja 2017.

Aktualności

W dniach od 7 do 10 września odbędzie się Forum III Wieku - konferencja towarzysząca Forum Ekonomicznemu w Krynicy-Zdroju.

Sport w kształceniu dorosłych ma historię długą i bogatą w sukcesy. Według statystyk dotyczących uniwersytetów ludowych, prowadzonych przez Niemiecki Instytut Edukacji Dorosłych (Deutsches Institut für Erwachsenenbildung) liczba kursów sportowych i zdrowotnych od dziesięcioleci przoduje w rankingach popularności obok kursów językowych. Mimo to widok dorosłych idących do uniwersytetu ludowego z matami do jogi nadal wywołuje uśmiech u przypadkowego obserwatora. Sport i edukacja dorosłych są tak oczywiste, a jednocześnie dla wielu tak odlegle.

23 Maj 2019
by Susanne Witt
(en)

Doświadczenie życiowe to kategoria bardzo bliska seniorom. Aktywność edukacyjna w okresie starości wynika z faktu bycia aktywnym na tym polu w przeszłości. Niech przykładem będzie Brian May – gitarzysta legendarnego zespołu Queen, który to w 2007 roku po 37 letniej przerwie, w wieku 60 lat obronił pracę, zatytułowaną „Prędkości radialne w zodiakalnej chmurze pyłu kosmicznego” i otrzymał tytuł doktora z astrofizyki, francuska nauczycielka geografii i historii Colette Bourlier, która w wieku 90 lat także obroniła doktorat, czy notariusz, emerytowany profesor Miguel Castillo, który w wieku 80 lat ponownie został studentem i wziął udział w programie Erasmus+.

17 Kwiecień 2019
by Nina Woderska
(pl)

Pod koniec ubiegłego roku zamieściłam na platformie tekst „ZWIERZAKI PRAWDZIWYMI PRZYJACIÓŁMI SENIORÓW. ZOOTERAPIA W DPS”, opisujący innowację społeczną polegającą na wprowadzaniu zooterapii do Domów Pomocy Społecznej przy pomocy zwierząt domowych. Innowacja realizowana w ramach projektu Inkubatora Wielkopolskich Innowacji Społecznych WINS: „Przepis na wielkopolską innowację społeczną - usługi opiekuńcze dla osób zależnych” spotkała się na platformie z wieloma głosami uznania, dlatego dziś przedstawiam podsumowanie tego projektu i wynikające z niego rekomendacje.

25 Marzec 2019
by Nina Woderska
(pl)

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Często zwierzę staje się częścią rodziny. Niestety w sytuacji, kiedy senior sprzenosi się do Domu Pomocy Społecznej, opuszcza nie tylko swój dom – najczęściej czeka go także rozłąka z czworonożnym pupilem. To trudna sytuacja, kolejna, której senior musi doświadczyć w związku z tą zmianą. Pewnym rozwiązaniem, które obecnie testowanie jest w dwóch placówkach w Poznaniu, ma być wprowadzenie do DPSów różnych zwierząt domowych, między innymi królików, chomików, ptaków, gadów czy płazów hodowlanych (pet therapy).

19 Grudzień 2018
by Nina Woderska
(pl)
21 Komentarze

Kto pisze i składa wnioski projektowe, a potem wygrywa granty, ten zna uczucie radości i satysfakcji z możliwości wdrożenia i rozwinięcia własnego pomysłu (czy organizacji, w której pracuje). Czasami trwa to tylko kilka miesięcy, czasami aż kilka/naście lat. Projekty rządzą się jednak zasadami, które są jasne ich realizatorom już na starcie: finansowanie - jak duże by nie było – kiedyś się kończy. Czy przysłowie mówiące o tym, że nie można czegoś zrobić, gdy brak do tego odpowiednich środków dotyczy także projektów, których finansowanie się zakończyło? Z moich doświadczeń wynika, że nie.

19 Grudzień 2018
by Nina Woderska
(pl)
2 Komentarze

Pamiętacie tę sympatyczną kampanię promującą wolontariat, gdy strongman Pudzian (Mariusz Pudzianowski) wyprowadza na spacer dwa malutkie yorki albo dźwiga siatki z zakupami. Wszystko w konwencji mierzenia się ze sobą, ćwiczeń, jak na siłowni, okraszonych hasłem: „pomaganie wzmacnia” zresztą wyjątkowo trafnym. Pomaganie innym dodaje bowiem sił, daje satysfakcję, wzmacnia poczucie własnej wartości,  a to realnie przekłada się na nasze dobre zdrowie fizyczne. Dlatego tak ważne jest promowanie wolontariatu wśród osób starszych. Seniorzy i seniorki, to pokolenie, które rośnie w siłę i aż żal byłoby nie wykorzystać takiego potencjału jak najdłużej.

15 Grudzień 2018
by Monika Hausman-...
(pl)
3 Komentarze

Projekt w ramach programu Erasmus+ "TAO - Training Adults Online" dotyczy opracowania poradnika dla edukatorów uczących osoby w wieku 50+ z wykorzystaniem narzędzi internetowych. W artykule można znaleźć podstawowe informacje na temat udziału osób w wieku 50+ w edukacji w Wielkiej Brytanii, Polsce i Niemczech w porównaniu ze średnią UE, a także wykorzystania komputerów i Internetu w tej grupie wiekowej. Ponadto, artykuł omawia pokrótce możliwości uczenia się dostępne dla osób starszych w krajach partnerskich projektu TAO oraz to, jakie wymogi formalne należy spełnić, aby zostać edukatorem osób starszych.

14 Grudzień 2018
by Malgorzata Szwaj
(en)

Pytania o powód i jakość podejmowanych przez biznes działań w obszarze społecznej odpowiedzialności przyszły mi na myśl wraz z rozpoczęciem  współpracy z wolontariuszami z 10-ciu firm w ramach  projektu „Mój własny kąt”. Koncepcją testowaną w tej innowacji społecznej był bowiem model współpracy między Domami Pomocy Społecznej a wolontariatem pracowniczym w zakresie adaptacji przestrzeni mieszkalnej seniorów zależnych, która realizowana jest w myśl zasady uniwersalnego projektowania.

wtorek 4 Czerwiec 2019, Lithuania

„SUMANI SPECIALIZACIJA IR SIDABRINĖ EKONOMIKA: SINERGIJA IR ATSKIRTYS (Įtraukios ir kūrybingos visuomenės kryptis)“

Lietuvos inovacijų centras, siekdamas prisidėti prie sidabrinės (t. y. orientuotos pagyvenusių žmonių poreikius) ekonomikos augimo skatinant inovacijas bei naujų produktų ir paslaugų vystymą, nuoširdžiai kviečia dalyvauti dviejų renginių-diskusijų cikle, skirtame surasti inovatyvius visuomenės senėjimo problemų sprendimų būdus.  

wtorek 28 Maj 2019, Lithuania

„SUMANI SPECIALIZACIJA IR SIDABRINĖ EKONOMIKA: SINERGIJA IR ATSKIRTYS (Sveikatos technologijų ir biotechnologijų kryptis)“

Lietuvos inovacijų centras, siekdamas prisidėti prie sidabrinės (t. y. orientuotos pagyvenusių žmonių poreikius) ekonomikos augimo skatinant inovacijas bei naujų produktų ir paslaugų vystymą, nuoširdžiai kviečia Jus ir Jūsų kolegas dalyvauti dviejų renginių-diskusijų cikle, skirtame surasti inovatyvius visuomenės senėjimo problemų sprendimų būdus.  

środa 18 Wrzesień 2019 do piątek 20 Wrzesień 2019, Czech Republic

TCA Event: Centres of lifelong education established within universities: support for lifelong learning and social inclusion

Apply now for funding to attend the Erasmus+ Transnational Cooperation Activities' (TCA) event about Centres of lifelong education established within universities and the support they provide for lifelong learning and social inclusion. The deadline for applications is Monday, 1 July 2019.

poniedziałek 21 Październik 2019 do środa 23 Październik 2019, Turkey

Call for Papers: ADVED 2019- 5th International Conference on Advances in Education and Social Sciences

ADVED 2019- 5th INTERNATIONAL CONFERENCE ON ADVANCES IN EDUCATION AND SOCIAL SCIENCES

21-23 October, 2019ISTANBUL, Turkey

Website: http://www.ocerints.org/adved19   

Enquiries: adved19@gmail.com  

Organized by: International Organization Center of Academic Research

CALL FOR PAPERS:

You are invited to participate in ADVED 2019- 5th International Conference on Advances in Education and Social Sciences that will be held in ISTANBUL, Turkey on 21-23 October, 2019.

poniedziałek 6 Maj 2019, Poland

VI OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA z cyklu Starzenie się i późna dorosłość w dyskursie międzypokoleniowym

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w VI OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ zatytułowanej STARZENIE SIĘ I PÓŹNA DOROSŁOŚĆ W DYSKURSIE MIĘDZYPOKOLENIOWYM. WIELOWYMIAROWOŚĆ OPIEKI NAD CZŁOWIEKIEM STARSZYM, która ma na celu podkreślenie istotnego znaczenia relacji między pokoleniami, jak również potrzeby sprawowania i organizowania wielowymiarowej opieki na rzecz osób w starszym wieku.

wtorek 30 Kwiecień 2019, France

Les jeunes et l'avenir

“Les jeunes et l'avenir”
Sous la présidence de 
Gilbert BLARDONE, Président d’honneur de l’Association François Perroux
Henri SAVALL, Président de l’Association François Perroux 

Madame, Monsieur,
 
Nous vous invitons à participer à la Journée Perroux 2019. Elle s'intéresse aux "jeunes et à l'avenir". Elle vise à :
- Exposer quelques concepts de l'économiste humaniste François Perroux ;
- À donner la parole à différents groupes "jeunes" sur leur vision du monde et du travail.
 

środa 17 Kwiecień 2019 do czwartek 18 Kwiecień 2019, Bulgaria

EPALE ще бъде популяризирана в земите на Орфей

Националното звено за подкрепа (НЗП) на EPALE организира семинар за Платформата, който ще се проведе на територията на древните тракийски земи. Събитието е на тема „Добри практики в сектора за учене на възрастни“ и ще се състои на 17 и 18 април 2019 г. в село Старосел, община Хисаря.

Семинарът ще открие д.ик.н. Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители. В неговия общ панел ще бъдат представени и новите тематични фокуси на EPALE, които ще бъдат актуални през 2019 г.

Artykuł opisujący badanie korzyści z nauki języka obcego w grupie osób starszych. Badanie objęło 12 osób w wieku 63-90 lat, których ojczystym językiem był niemiecki bądź słoweński. Badani wzięli udział w intensywnym czterotygodniowym kursie angielskiego od podstaw. Testowano płynność językową i umiejętności ogólnopoznawcze przed, w trakcie i po kursie angielskiego. Odnotowano poprawę wyników w obu dziedzinach, która była niezależna od wieku badanego oraz od od tego, czy przed kursem był on osobą jedno- lub dwujęzyczną. Badani raportowali także poprawę subiektywnie odczuwanego dobrostanu.

Wolontariuszem może być każdy, bez względu na wiek. Coraz bardziej popularny staje się wolontariat seniorów. Wolontariusze – seniorzy chcąc wykorzystać pożytecznie swój wolny czas, spędzają go niosąc pomoc potrzebującym i dzieląc się swoim doświadczeniem. Poradnik przeprowadzi przez zagadnienia związane z wolontariatem, podpowie jakie są rodzaje wolontariatu i o czym należny pamiętać organizując wolontariat senioralny.

Jakie zwyczaje finansowe mają seniorzy? Czy chętnie korzystają z różnych produktów bankowych? Na te pytania można znaleźć odpowiedź w drugiej edycji raportu „InfoSenior” wydanego przez Związek Banków Polskich (ZBP) we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości w ramach Programu „Bankowcy dla Edukacji”. W raporcie, m.in. prezentowane są: struktura dochodów i wydatków mieszkających w Polsce osób po 60. roku życia w porównaniu do ich europejskich sąsiadów.

Oddajemy do Państwa rąk publikację będącą uwieńczeniem naszej pracy związanej z testowaniem innowacji społecznej pt. „Kronika wspomnień jako twórcza forma wsparcia seniorów w procesie adaptacji do życia w domu pomocy społecznej”. Główną potrzebą, na jaką miała odpowiadać innowacja, było wzmocnienie procesu adaptacji do życia w warunkach domu pomocy społecznej. Utrata dotychczasowego stylu życia, niezależności, intymności, otoczenia społecznego czy dobytku życia powoduje u seniorów szereg napięć psychicznych, które sprawiają, że adaptacja jest utrudniona.

Przewodnik dedykowany jest głównie najstarszym mieszkańcom stolicy Wielkopolski, jednak może być także dobrym źródłem wiedzy dla gerontologów, geragogów, andragogów i wszystkich, którzy szukają wiedzy dotyczącej osób starszych. 

Publikacja  jest owocem kilkumiesięcznej, intensywnej pracy seniorów, wykładowców i koordynatorów w ramach projektu „Senior też badacz! Podnoszenie kompetencji osób starszych i włączanie ich w działania badawcze i analityczne z zakresu nauk społecznych, medioznawstwa i nauk o dziennikarstwie”.

"Realizacja badań społecznych przez amatorów na emeryturze to ewenement na skalę światową, wart wielokrotnego podkreślenia i docenienia. Na zawsze pozostanie on w życiorysach uczestników projektu."

Niniejsza publikacja powstała w ramach projektu „Senior też badacz! Podnoszenie kompetencji osób starszych i włączanie ich w działania badawcze i analityczne z zakresu nauk społecznych, medioznawstwa i nauk o dziennikarstwie” finansowanego ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku.


Niniejsza publikacja powstała w ramach projektu „Senior też badacz! Podnoszenie kompetencji osób starszych i włączanie ich w działania badawcze i analityczne z zakresu nauk społecznych, medioznawstwa i nauk o dziennikarstwie” finansowanego ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Senioralne poruszenie przed sceną i na scenie - to cykl spotkań, podczas których grupa seniorek i seniorów pracowała z trenerką dramy nad stworzeniem improwizowanego przedstawienia dla mieszkanek i mieszkańców poznańskich domów pomocy społecznej.

Film przedstawia etapy realizacji projektu wraz z efektem finalnym - spektaklem dla seniorów zależnych mieszkających w DPS-ie. 

Brak pasujących wyników